Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

obniżenie poziomu sygnału audio tłumikiem rezystancyjnym

17 Jan 2018 01:49 3393 9
  • Level 15  
    obniżenie poziomu sygnału audio tłumikiem rezystancyjnym
    Witam, potrzebuję zmniejszyć sygnał wyjściowy z miksera za pomocą tłumika, z wyjścia analogowego do nagrywania TRK OUT, ponieważ przesterowuje mi wejście rejestratora. Mam podpięty rejestrator ZooM H1 do wyjścia cinch w mikserze ALLEN PA20. Rejestrator ma w sobie regulację, ale nic to nie daje, bo regulacja jest dopiero po wstępnym układzie wejściowym, który się przesterowuje. Objawia się to trzaskami na nagraniu. Mikser nie ma uszkodzonego wyjścia, ponieważ wcześniej nagrywałem podpinając do niego laptopa przez wejście liniowe i wszystko było w porządku. Nie mam w mikserze osobnej regulacji poziomu wyjściowego sygnału na wyjściu TRK OUT. Gdy zmniejszam poziom całości sygnału z miksera, na TRK OUT też maleje i nie przesterowuje rejestratora. Jest to jednak niedogodne, gdyż mam w takim przypadku za niski sygnał na końcówkę mocy.
    Chcę zrobić tłumik rezystancyjny, ale proszę o poradę, jakie wartości elementów powinny być zastosowane, by nie wprowadzał zakłóceń. tzn. jakie potencjometry, lub rezystory i jakie ewentualne kondensatory.
    Na zdjęciu mam trzy warianty schematów dzielnika. Planuję zrobić go na potencjometrach montażowych, (schemat 1 i 2), lub na rezystorach, ale o takich wartościach, by sygnał zmniejszył sie o ok połowę. Proszę o informację, czy mam zastosować dodatkowe kondensatory jak na schemacie 2 i jakie powinny być wartości potencjometrów, lub rezystorów ze schematu 3 by był dopasowany obciążeniem. Rejestrator automatycznie rozpoznaje, że podpięty jest sygnał do wejścia liniowego w nim.
  • Level 29  
    Wersja 3. Przy tłumieniu 6dB równe wartości rezystorów rzędu 10k, proponuję jednak trochę większe tłumienie, chociaż 10dB - wtedy rezystory R1/R2 10k i 4,7k albo 4,7k i 2,2k na przykład.
  • Level 29  
    Też można. Stały tłumik to stały tłumik, potencjometr to potencjometr. Ja bym wolał stałe, znane tłumienie, ale inni mogą chcieć gałeczkę.
  • Level 43  
    nagrywamy.com wrote:
    Stały tłumik to stały tłumik, potencjometr to potencjometr. Ja bym wolał stałe, znane tłumienie, ale inni mogą chcieć gałeczkę.

Proponuję zatem kompromis - drabinki rezystorowe przełączane przełącznikiem obrotowym... ;)
  • Level 15  
    Nie miałem na myśli stricte "gałeczek" :D ale np. podkówki na płytce, do ustalenia optymalnego poziomu i tak by pewnie zostało na stałe.
    ps. a co z tymi kondensatorami? Są potrzebne, czy nie? Jeśli tak, to jakie wartości?
  • Moderator of Acoustics
    arte7 wrote:
    ps. a co z tymi kondensatorami? Są potrzebne, czy nie? Jeśli tak, to jakie wartości?

Kondensatory łączone szeregowo w sygnale tworzą filtr dolnozaporowy. Stosuje się je głównie do separacji składowej stałej sygnału. Innymi słowy przechodzi prąd zmienny a nie przechodzi stały. Od pojemności zależy częstotliwość odcięcia.
    Jeżeli łączysz dwa fabryczne urządzenia, to na 95% taki kondensator znajdzie się na wejściu urządzenia, i nie ma potrzeby jego dublowania.
  • Level 10  
    Zastosowałem to rozwiązanie (nr3) do odtwarzania MP3 przez dorabiany AUX w radiu samochodowym ponieważ sygnał był mocno przesterowany. Rozwiązanie z rezystorem wstawionym szeregowo strasznie obcina wysokie tony. Czy istnieje rozwiązanie alternatywne pozbawione tej wady?
    P.S.
    U mnie wystarczył 1 kOhm by przyciszyć do właściwego poziomu. Zastosowałem rezystor regulowany 2,5k i ustawiony jest poniżej połowy.