Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piecyk Termet błąd e9 - 2.8bar, brak ogrzewania

17 Sty 2018 05:38 3606 12
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie! Posiadam piecyk Termet. Od jakiegoś czasu pojawia się informacja błąd e9 - 2.8 bar. Przeszukująć forum odczytałam iż powinnam dopuścić wodę poprzez otwarcie zaworu do napełniania ręcznego, umieszczonego na rurze zasilającej piec w wodę. Niestety.. nie mam pojęcia który to zawór.. dołączam zdjęcie, proszę o pomoc. Za oknem zima ogrzewanie szwankuje ❄❄❄
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Ciśnienie powinno być w granicach 0,5-2,5bara. Teraz jest zbyt duże-kocioł nie wystartuje. Trzeba spuścić poniżej 2,5bar. Optymalne ciśnienie 1.0-1,5bara. Zawór dopustowy jest za wszystkimi zaworami - czarne pokrętło pod kotłem.

Polecam przeczytać instrukcję obsługi ze zrozumieniem.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Latte1, musisz upuścić wodę. Zrób to na przykład poprzez odpowietrznik na grzejniku. Do wartości 1,5 bara. Sprawdż też, czy jest zakręcony zawór dopuszczania wody. Nie widać go na zdjęciu. Jest za rurami na spodzie kotła, czarne pokrętło.

pozdrawiam
  • Poziom 36  
    bro2004 napisał:
    Ciśnienie powinno być w granicach 0,5-2,5bara.

Z tym minimum 0,5 bar to chyba przesada, bo jak dla mnie ta wartość nie spełnia wymogów minimalnego ciśnienia w instalacji.

@Latte1
    Maksymalne ciśnienie w instalacji c.o. to 3 bar.
    Instalację przed fizycznym uszkodzeniem z powodu wzrostu ciśnienia chroni zawór bezpieczeństwa 3 bar wbudowany w kocioł gazowy, który otwiera się jeśli ciśnienie wzrośnie do ok. 3 bar i wtedy woda z instalacji wyleci do kanalizy jeśli masz tam wąż albo na podłogę jeśli zawór nie jest podłączony.
    Przyjmuje się tolerancję 0,5 bar, czyli sprawny zawór bezpieczeństwa może zadziałać przy ciśnieniu 2,5-3,0 bar.
    Inaczej mówiąc 2,5 bar można traktować jako maksymalne dopuszczalne ciśnienie podczas pracy kotła, choć przy sprawnym kotle w typowej instalacji jest to za duża wartość.

Podobnie jak koledzy wyżej pisali to ja za optymalne ciśnienie przy zimnej wodzie w instalacji przyjmuję ok. 1,2-1,4 bar, więc skoryguj ciśnienie na swoim kotle. Po nagrzaniu wody w instalacji ciśnienie wzrośnie o dodatkowe 0,2-0,3 bar, a po ochłodzeniu będzie spadać, więc finalnie nie ma szans, aby przekroczyło 2 bar.
    Jeśli po nagrzaniu wody ciśnienie będzie znacznie skakało i przekroczy 2 bar, a po ostygnięciu wróci do pierwotnej wartości np. 1,4 bar to może oznaczać popularny problem z naczyniem przeponowym.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Ciśnienie skorygować więc odkręcając jedynie czarne pokrętło czy w inny sposób?
  • Poziom 26  
    Tak jak kolega wyżej opisał, poprzez otwarcie odpowietrznika na dowolnym grzejniku i spuszczenie wody, na pewno więcej niż szklankę. Podstaw jakieś naczynie tak by nie zamoczyć ścian.

• Poziom 20  
    Można też zakręcić dopływ zimnej wody, odkręcić kran z ciepłą wodą i czarnym pokrętłem doregulować ciśnienie (przez upuszczenie)

• Poziom 20  
    To potem odkręcasz zimną wodę przy równoczesnym otwarciu ciepłej i sieć się płucze. Po za tym to chyba jest nawet w instrukcji od kotła.
  • Poziom 36  
    Molejnic napisał:
    Można też zakręcić dopływ zimnej wody, odkręcić kran z ciepłą wodą i czarnym pokrętłem doregulować ciśnienie (przez upuszczenie)

Takie coś zadziała tylko jeśli zawór napełniający instalację c.o. nie posiada wbudowanego zaworu zwrotnego.
    Mój kocioł ma wbudowany zawór zwrotny, więc taki sposób na szczęście nawet przypadkowo nie zadziała.
    Jeśli brak zaworu zwrotnego to jak wspomniał irus.m następuje skażenie obiegu wody użytkowej.
    Pomijając to jakie syfy są w wodzie c.o. to w niektórych instalacjach są używane inhibitory korozji, więc polecanie takiej metody jest dla mnie idiotyczne.
    Chyba, że równie łatwo nalałbyś sobie inhibitor korozji do kubka, a po jego przepłukaniu nalałbyś sobie do niego herbaty i ją wypił.
    Trudno mi również uwierzyć, że metodę ze skażeniem obiegu c.w.u. poleca producent w instrukcji obsługi.

Latte1 napisał:
    Ciśnienie skorygować więc odkręcając jedynie czarne pokrętło czy w inny sposób?

Czarne pokrętło traktuj tylko jako sposób na dolewanie wody wodociągowej do instalacji c.o., czyli do podnoszenia ciśnienia w obiegu c.o.
    Do upuszczania wody z instalacji używa się zaworów spustowych, które mogą być przy kotle na rurkach zasilania/powrotu c.o. lub gdzieś w instalacji jeśli takowe montował instalator.
    Najprościej jest użyć ręczny odpowietrznik przy grzejniku, który specjalnym kluczykiem lub śrubokrętem odkręcasz tak jakbyś chciała odpowietrzyć grzejnik, z tym, że tym razem używasz go do spuszczenia pewnej ilości wody.
    Z racji, że wodę c.o. traktuję jako skażoną to osobiście używam do tego celu plastikowego kubeczka np. po śmietanie itp.
  • Poziom 2  
    Udało się! Odpowietrzyłam grzejnik i piecyk znowu funkcjonuje prawidłowo. Z całego serduszka dziękuję wszystkim za pomoc! 🤗 Mam i ciepłą wodę💦 i ogrzewanie 🏠🌡-
    nareszcie wszystko działa. DZIĘKUJĘ!
  • Poziom 36  
    To super, że działa.
    Jeszcze tylko dla pewności monitoruj ciśnienie na kotle, czy przypadkiem po nagrzaniu wody w obiegu c.o. nie skacze zbytnio do góry. Jak wspomniałem przy prawidłowo działającym kotle ciśnienie podniesie o jakieś 0,2-0,3 bar po podgrzaniu wody. Więc jeśli przy zimnej wodzie dałaś 1,4 bar to po podgrzaniu wody w c.o. nie ma prawa osiągać wartości powyżej 2 bar i ciśnienie powinno utrzymywać się na poziomie ok. 1,6-1,7 bar.