Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Codegen model: 300X1 300W - naprawa

13 Sie 2005 12:28 4739 18
  • Poziom 16  
    Witam
    Otóż niespodziewanie padł mi zasilacz Codegen 300W, model 300X1.
    Po prostu komputer się wyłączył.
    Na szczęście nic nie uszkodził więc kupiłem sobie coś porządniejszego - Chieftec'a.
    Teraz chciałbym naprawić go (i wykorzystać do celów laboratoryjnych). Płytka wygląda ok, żadnych rozdętych kondensatorów itp.
    Po podłączeniu do prądu i zrobienia zworki (aby go uruchomić) wiatraczek kręci się przez pół sekundy i staje.
    Nie mam schematu tego zasilacza więc nic nie mogę sprawdzić dokładniej.
    Może ktoś z Was już miał do czynienia z tym zasilaczem lub podobnym problemem, jeśli tak, to proszę, odpiszcie..
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Na elektrodzie jest funkcja SZUKAJ. Użyj jej i wpisz oznaczenie swojego zasilacza, a potem czytaj, czytaj, czytaj, ......
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Moderator
    Witam ! Masz zwartą diodę podwójną w gałęzi +5V lub +12V od tego zacznij i posłuchaj rady kolegi jankolo jest tego multum !
  • Poziom 14  
    Ja miałem podobny problem. Też mi na chwile załączał wiatraczek i potem padał, tylko że w moim wypadku miałem nadpalone diody na radiatorze i jeden tranzystor. Wymieniłem tranzystor Q7 i jak ręką odjął. Wszystko działa.
    Zasilacz to też Codegen 300W 300X1, a nr. rev płyty to CG-13.
    Pozdrawiam i życze powodzenia. Napisz jak naprawisz.
  • Poziom 16  
    Nr płyty jest taki sam jak Twój. Diody na radiatorze są sprawne, tranzystorów nie wiem jak sprawdzić (podejrzewam te 2 na radiatorze z diodami).
    Jeśli masz jakiś sposób lub ich dokumentację to napisz.
  • Poziom 14  
    Najlepiej odkręcić i sprawdzić miernikiem cyfrowym. Jeżeli nie masz miernika z możliwością badania tranzystorów to sprawdź opory pomiędzy nóżkami. Jeżeli bedzie wskazywał jakieś wyniki to znaczy, że działa jeżeli 0 tzn że jest przepalony.
  • Moderator
    mieczyslawski napisał:
    Diody na radiatorze są sprawne, tranzystorów nie wiem jak sprawdzić tranzystory (podejrzewam te 2 na radiatorze z diodami). Jeśli masz jakiś sposób lub ich dokumentację to napisz.

... czegoś tu nie rozumiem jak mogłeś zrobić pomiar diody i stwierdzić że jest dobra , a nie możesz sprawdzić tranzystora?
    Pomijając fakt że na tym radiatorze nie ma dwóch tranzystorów tylko jeden jak już i to na dodatek Mosfet !
    Przy Twoim zaawansowaniu w tym kierunku nawet nie wylutowałeś tych elementów do pomiaru więc w jaki sposób masz zamiar naprawić ten zasilacz ?
    Również nie zadałeś jak widzę sobie trudu by sprawdzić w innych postach jakie są i występują w tym zasilaczu usterki i całą metodykę postępowania.
    Poza tym o jaką dokumentację Ci chodzi ?
  • Poziom 14  
    Nie wiem o jakim mówisz zasilaczu, ale napewno nie o tym samym co my. Na naszych zasilaczach na jednym radiatorze są dwie diody i dwa tranzystory, a na drugim radiatorze są trzy tranzystory.
  • Poziom 16  
    Więc tak: (pomyliłem się , przepraszam)
    -na jednym radiatorze są trzy tranzystory (wymienione, sprawne)
    -na drugim radiatorze są dwie diody połączone ze sobą , dioda Schottky'ego (3 nóżki) oznaczenie: 40N03P, oraz jeden tranzystor, oznaczenie: MOSPEC S20C40C.
  • Moderator
    Wiedziałem od początku że obaj się mylicie tyle że Ty chociaż się do tego przyznałeś w porównaniu do Krzysiekmad15 pomimo tego że usiłowałem nawet z nim rozmawiać na GG , ale miał za dużo zadufania w sobie pisząc swój post zresztą nawet napisał z rozpędu że na radiatorze ma trzy rezystory no ale mniejsza o to .

Napisałem co nieco , ale praktycznie dalej nic nie wiem jaką masz sytuację w tej chwili i tak naprawdę co miałeś uszkodzone ? Masz mało czasu na naprawę jako że mnie nie będzie , a nie wiem jak długo więc pozostaje Ci praktycznie jeszcze jutro!

:arrow: Czy w końcu przetwornica Ci już działa i jakie masz napięcia na wszystkich nogach układu Tl 494 względem GND ?
    :arrow: Podaj dokładnie co na pewno stwierdziłeś że masz uszkodzone?
  • Poziom 31  
    Witam!
    Przepraszam, że się wtrącę, ale rzeczywiście jest tyle napisane w postach na elektrodzie, że mimo całej życzliwości dla początkujących elektroników - nie musimy po raz setny powtarzać wątków.
    Cześć!

PS.
    Wczoraj cały wieczór spędziłem nad kiepskim zasilaczem - to najlepsza nauka + "Elektroda".
  • Moderator
    Krzysiekmad15 napisał:
    Nie wiem o jakim mówisz zasilaczu ale napewno nie o tym samym co my. Na naszych zasilaczach na jednym radiatorze są dwie diody i dwa tranzystory a na drugim radiatorze są trzy tranzystory.

:arrow: Napiałeś :
    Code:
    Tej każdemu może zdażyć się przejęzyczenie .

:arrow: Jak to wszystko wygląda to są również przejęzyczenia?
    Odpowiem sam !
    Sądzę że jest to po prostu brak nawet podstawowej wiedzy oraz niechlujstwo z Twej strony .
    Jak można komuś wytykać nieznajomość czegoś skoro samemu nawet się nie zajrzało co się ma na radiatorach !
    Zapewne to można pominąć i nie sprostować ba nawet się do tego nie przyznać , ale po prostu braki jakie Masz są nie tylko w tej dziedzinie wystarczy zerknąć na Twój poprzedni post dałeś tam świetny popis! Spróbuj go teraz tam poprawić . :D
  • Poziom 16  
    Na 12 nóżce (jest to KA7500B) jest napięcie ok. 12V.
    Wszystko gra, wymienię tylko diodę schottky i powinno być ok.
  • Moderator
    ... chcę Ci oszczędzić kosztów więc napisz resztę napięć dla KA7500 ( TL494 to jest dokładnie to samo tyle ze mniej kosztuje) Myślę że elektrolit w standby wymieniłeś na nowy?
  • Poziom 16  
    Napięcia dla KA7500B:
    Cytat:
    Wg. nóżek

1. 123mV
    2. 2,5V
    3. 65mV
    4. 3,7V
    5. 1,5V
    6. 3,87V
    7. 0,2mV
    8. 2,2V
    9. 0,2mV
    10. jak wyżej
    11. 0,2 mV
    12. 12,5V
    13. 4,96V
    14. jak wyżej
    15.2,126V
    16. 184mV

Odkryłem coś co wcześniej pominąłem (myślałem, że to od wiatraczka): w okolicy największego transformatora przy zwarciu zielonego przewodu z masą słychać jakby "odgłos świerszcza". Czyżby ten transformator był uszkodzony?
    Co do kondensatora to który to jest?
  • Moderator Samochody
  • Moderator
    tzok napisał:
    Sprawdź dwa tranzystory w obudowach TO-92 na wyjściu KA7500.

... to własnie wynika z podanych napięć z tym że jeszcze moze być uszkodzona dioda przy nich 1N 4148 :cry:

Code:
    Co do kondensatora to który to jest? 

też po napięciach wynika że go nie ma !
    Więc napisz jakie masz elementy na radiatorze ( tranzystory )od strony sieci 230V
  • Poziom 16  
    Żeby ukiknąć nieporozumień obrazek:
    Codegen model: 300X1 300W - naprawa
  • Moderator
    Wszystko gra elektrolitu nie ma tylko masz wykonać sprawdzenia i wymienienia zapewne jednego tranzystorka 945 i chyba diody czeronej 1N4148 tranzystorki są przy ( na )nogach scalaka 8 i 11 i tyle w tym temacie!