Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody LED "pokazujęce" prace głośników w wieży.

13 Sie 2005 12:38 2824 9
  • Poziom 29  
    Zrobiłem niezbyt zkomplikowaną wieże na dwóch wzmacniaczach UL 1841, CD z kompa, przerobionym walkmanem, i radiem samochodowym (Niezbyt pasjonujący schemat). Chciałbym ją sobie troche upiękrzyć. Zastanawiałem się nad diodami LED ustawionymi w żądku i "pokazującymi" tak jakby siłę dźwięku. Często widać takie w profesjonalnych wzmacniaczach na dyskotekach i innych tym podobnych imprezach (jakby ktoś zechciałby mnie oświecić jak to się nazywa byłbym wdzięczny). Schemat pokazany niżej zrobiłem sam, i jak zwykle pewnie nie zadziała od razu tak jak trzeba. Polega na podłączeniu w szeregu z głośnikiem tranzystora P-N-P Który dopuszczałby prąd do kilku mniejszych układów. Układy te, składające się również z tranzystora P-N-P, rezystora i diody LED, załączały by diody. Zaprojektowane sa na podstawie tranzystorowej regulacji obrotów do silników DC. Przy każdym kolejnym tranzystorze byłby rezystor o większym oporze, przez co dioda zapalała by się przy większym prądzie płynącym do głośkina. Odraniczenie żródła zasilania zapobiegło by spaleniu się diod na "niższych" stopniach. Jeżeli ktoś robił coś podobnego niech powie mi czy to dobra koncepcjia, czy może kompletna klapa. Jeżeli macie jakeś leprze pomysły, chętnie wysłucham wszystkich propozycji. Prosze tylko, nie zwracajcie uwagi na błędy w postaci złego podłączenia biegunów + - na tranzystorach i diodach, oraz strzałek na emiterach na schemacie. Ciągle mi się to myli nie nie wiem kiedy przestanie.... Jeżeli ktoś wie jak uleprzyć ten projekt, też niech pisze. Tylko jedna sprawa, Niech to nie będą propozycje kupna gotowego układu (wielu mi tak radziło), bo ja chciałbym spróbowac coś "swojego". Każde doświadczenie może się kiedyś przydać. Z góry dzięki za pomoc!
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    to sie nazywa wskaźnik wysterowania
  • Poziom 29  
    Dzięki! Z tego co widze na obrazku moja koncepcja jest całkiem podobna. Haczyk polega tylko na tym że ja mam wysokobasowe głośkimi 4 W...... Moc śmieszna ale jest czym sąsiadów straszyć! Teraz chyba sprubóje wprowadzić mój projekt w życie, mam jako taką pewność że projekt jest nienajgorszy. Ale i tak jak ktoś coś mi jeszcze zaproponuje to obejże.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Niemam pojęcia jakie to głośnki. Są całe pomalowane razem z membraną i tylko korektorem napisane 4 Ω i 4W. Wyrwałem je na złomie z jakiegoś poloneza. Zdziwiło mnie troche że ktoś w samochodzie ma takie małe głośniki (spodziewałem się przynajmniej 20 W), ale co tam. Ładnie grają.
  • Poziom 10  
    to może byś go zamieścił, innym (mnie) może się to przydać