Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Inspiron 17R N7010 - Nie uruchamia się - czarny ekran

17 Sty 2018 12:33 2076 14
  • Poziom 9  
    Witam forumowiczów.

Mam problem z laptopem Dell Inspiron 17R N7010.
    Przedstawię dokładniej o co chodzi...
    Minimalny problem zaczął się ok. roku temu. Podczas włączenia laptopa podczas ładowania BIOS-u pod logo DELL pojawiał się pasek postępu, jednak nie ładował się do końca. Pomagało wyłączenie i ponowne włączenie laptopa.
    Podejrzewałem, że problem może być związany ze słabą baterią na płycie głównej. 29 września 2017 wymieniłem baterię na nową i problem został rozwiązany - do dzisiaj...
    Wczoraj wieczorem laptop normalnie działał. Nie było żadnych problemów. Przed wyłączeniem sprzętu kopiowałem trochę plików z dysku zewnętrznego na inny dysk zewnętrzny. Przed wyłączeniem komputera odłączyłem dyski po przez "bezpieczne usuwanie sprzętu", następnie po przez "Menu START" wyłączyłem laptopa i odłączyłem zasilacz od sieci. Dyski zewnętrzne zostały podłączone do laptopa. Komputer podłączony do sieci przez WiFi.
    Problem pojawił się dzisiaj. Włączyłem laptopa, a na ekranie czarno - w ogóle nie pojawia się logo Dell oraz nie ładuje się bios. Na Bios przy starcie mam ustanowione hasło - również o nie nie prosi.
    Co wiem?:
    - laptop uruchamia się, świeci dioda zasilająca oraz przycisk włączający,
    - dioda od dysku nie świeci się,
    - przy włączaniu laptopa normalnie słychać wykrywanie napędu DVD,
    - wentylator nie kręci się (choć wydaje mi się, że na początku kręcił się),
    - po odłączeniu zasilacza i ponownym podłączeniu zapala się dioda ładowania po czym gaśnie (bateria w pełni naładowana),
    - po wyjęciu pamięci RAM słyszalne są cyklicznie dwa dźwięki - tak jakby widoczny był brak pamięci RAM,
    - po podłączeniu pod telewizor przez HDMI - nie wykrywa źródła sygnału,
    - odłączyłem kartę sieciową WiFi oraz napęd DVD - bez efektu,
    Pomyślałem, że ponownie jest problem z baterią podtrzymującą pamięć BIOS. Zmierzyłem napięcie: 2,94V
    Włączyłem laptopa bez włożonej baterii - efekt taki sam, czyli ciemno na ekranie.

Pomożecie Panowie, co może być nie tak?

Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Wydaje mi się że katra graficzna padła.
  • Poziom 9  
    Jest jakaś możliwość, żeby potwierdzić uwaloną grafikę lub wyeliminować uszkodzenie k. graficznej?
  • Spec od komputerów
    Podaj oznaczenie płyty.
  • Poziom 9  
    Magiczne cyferki z płyty głównej: DAUM9BMB6D0 REV: D

• Spec od komputerów
    Przeprogramuj kość BIOS na początek.
  • Poziom 9  
    Dziękuję Kolego "miecho18" za radę, ale niestety zbyt wysokie progi jak dla mnie. Rozkręcić i złożyć tak, żeby nie została żadna śrubka to mogę zrobić, ale z takim dłubaniem nie poradzę sobie sam - brak wiedzy i odpowiedniego sprzętu.
    Rozumiem, że takie objawy nie muszą oznaczać uwalonej płyty głównej?
  • Spec od komputerów
    bizon20 napisał:

Rozumiem, że takie objawy nie muszą oznaczać uwalonej płyty głównej?

Na 99,9% usterka jest na płycie.
  • Poziom 9  
    Może ktoś polecić dobry, sprawdzony i uczciwy serwis w Warszawie?
  • Poziom 9  
    @Damian24911
    Tematy na forach internetowych wskazują na układ BGA. Jeden serwis również to zasugerował. Orientacyjna cena, jaką usłyszałem zwaliła mnie z nóg - ok 600 PLN. Znalazłem w sieci (mi. znany portal aukcyjny oraz bliźniaczy serwis ogłoszeniowy) oferty za 350-400 PLN - układ z wymianą (gwarancja 6-12 miesięcy w zależności od oferty).
    Kupiłem nowego Della, jednak tego chciałbym z czasem przywrócić do życia. Także ponowię prośbę o sprawdzony serwis w Warszawie lub Bydgoszczy.
  • Spec od monitorów
    Jak masz hot"air dmuchnij ok.10s. 270st.C na chip grafiki ATI 216-0774007.
    zobacz efekt.

po żadnym z wyj. (poza matrycą ) > np.VGA (dodatk. monitor) nie masz obrazu?

Czy na samostartującej dystrybucji Linux masz podobny objaw?

p.s
    i3-380M
    chipset HM55
    gpu dodatk.216-0774007
  • Poziom 9  
    @Damian24911
    Reballing to półśrodek, a nie rozwiązanie, więc nie wchodzi w grę. Jak już, to wymiana układu na nowy. Kwota, jaką usłyszałem w serwisie, to właśnie ok 600 PLN.
    Zastanawia mnie z czego wynika niska cena układów wraz z wymianą dostępnych na portalach aukcyjnych? Gdzieś wyczytałem, że są w obiegu wadliwe układy z zeszlifowanymi nadrukami i naniesionymi nowymi, wskazującymi na układy pozbawione wady fabrycznej.

@lisek
    Hot air'a niestety nie posiadam, więc nie dmuchnę.
    Nie wiem, jak wyjście VGA, natomiast miałem podłączony laptop do telewizora przez złączę HDMI i niestety TV nie wykrywał źródła sygnału. Podejrzewam, że z wyjściem VGA jest podobnie - zauważyłem, że system w ogóle nie uruchamia się (dioda sygnalizująca pracę dysku nie świeci). Natomiast sam dysk jest sprawny, bo już skopiowałem z niego dane.
    O systemie LiveCD nie pomyślałem. Podejrzewam, że też nic nie będzie.
    W tej chwili nie mam dostępu do laptopa. Dopiero na początku marca będę mógł sprawdzić.
  • Moderator - Komputery Serwis
    bizon20 napisał:
    Także ponowię prośbę o sprawdzony serwis w Warszawie lub Bydgoszczy.

To pytanie zadaj w dziale "komputery bazar" z dopiskiem [Szukam] serwisu, lub [Zlecę] naprawę =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum130.html
    W działach serwisowych nie linkujemy do serwisów i nie oferujemy swoich usług.