Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prędkość internetu wi-fi a prędkość łącza

Judykator 17 Sty 2018 17:08 390 9
  • #1 17 Sty 2018 17:08
    Judykator
    Poziom 10  

Proszę o odpowiedź na pytanie amatora:

Chodzi mi o to czy wejściowa prędkość internetu (prędkość jaką uzyskuje z modemu Multimedia Polska i którą dostarczam do routera) przekłada się jakoś bezpośrednio na prędkość wyjściową wi-fi. Ewentualnie na stabilność sieci (pewnie to na pewno nie).

Przykładowo teraz mam umowę na 30 Mbps i w pokoju który mnie interesuje osiągam po wi-fi prędkość 20 Mbps. Czy jak zawrę umowę na 60 Mbps (czyli dwukrotnie większą niż mam) to prędkość internetu w tym pokoju po wi-fi też zwiększy się o około 100% (do 40 Mbps)?

Założenie jest takie że będzie sama zmiana prędkości internetu bez zmian sprzętowych (taki sam modem Multimedia Polska i taki sam router ASUS RT-AC51U)

0 9
  • Pomocny post
    #2 17 Sty 2018 17:26
    LucekB
    Specjalista Sieci, Internet

Nie zwiększy się, jeśli teraz nie osiągasz max po wi-fi to już więcej nic nie wzrośnie, będzie dalej 20Mbps.
    Chcesz szybkie wi-fi w tym pokoju? doprowadź do niego przewód LAN i zamontuj dodatkowego AccesPointa.

0
  • #3 17 Sty 2018 17:28
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Judykator napisał:
    Przykładowo teraz mam umowę na 30 Mbps i w pokoju który mnie interesuje osiągam po wi-fi prędkość 20 Mbps. Czy jak zawrę umowę na 60 Mbps (czyli dwukrotnie większą niż mam) to prędkość internetu w tym pokoju po wi-fi też zwiększy się o około 100% (do 40 Mbps) ?

To tak nie działa. Prędkość Wi-Fi jest uwarunkowana wieloma czynnikami i głównie zależy od klienta i routera (router multimedii nie ma wpłwu na szybkość Wi-Fi przez Asusa - w idealnych warunkach powinno być pełne 30Mb/s). Przez LAN jest pełne 30Mb/s?

0
  • #4 17 Sty 2018 17:34
    Judykator
    Poziom 10  

Przez LAN to jest nawet lekko więcej. Po wi-fi w pobliżu routera telefon też mi pokazuje 30. Kabel do pokoju wykluczam. Może takie urządzonko w gniazdku co poprawia zasięg wi-fi by pomogło - gdzieś między routerem a pokojem?

0
  • #6 17 Sty 2018 17:51
    Judykator
    Poziom 10  

sylweksylwina napisał:
    Spróbuj zmienić kanał Wi-Fi.

Kanał jest automatyczny, więc zakładam że router wybiera najlepszy.

sylweksylwina napisał:

Jaki masz zasięg?

W sumie skacze . Miernik w telefonie (Wi-fi analizer) pokazuje -58 dBm (więc raczej ok chyba). A mimo tego chyba dość silnego sygnału transfer w telefonie też jest słaby - spada nawet do 5 Mbps (telefon pokazywał 3 kreski wi-fi)

0
  • #8 17 Sty 2018 19:45
    Judykator
    Poziom 10  

A tak spytam z ciekawości. Takli router jak często skanuje te kanały i je zmienia? Czy taka zmiana skutkuje w razie czego rozłączeniem internetu ? Czy lepiej jest ustawić na sztywno na kanał który pokazuje telefon (aplikacja wi-fi analizer) jako najlepszy

0
  • #9 18 Sty 2018 22:40
    sebap
    Poziom 40  

Pokaż screeny z WiFi Analyzera.

0
  • #10 19 Sty 2018 07:19
    Judykator
    Poziom 10  

Nie wiem czy to pomoże, bo to obrazki z samego rana i z pokoju z routerem
    Prędkość internetu wi-fi a prędkość łączaPrędkość internetu wi-fi a prędkość łączaPrędkość internetu wi-fi a prędkość łączaPrędkość internetu wi-fi a prędkość łączaPrędkość internetu wi-fi a prędkość łącza

A spytam przy okazji, bo miałem problem ściągnąć te screenshooty

Telefon to Xiaomi Redmine note 4. W poprzednim routerze uruchamiałem na telefonie program Eksplorer tam uruchomiałem serwer FTP z dostępem do pamięci telefonu i za pomocą Total Commandera łączyłem się z tym FTP i mogłem sobie przegrywać pliki. Port FTP w telefonie 2121 Teraz zrobiłem tak samo i nie udało się.
    Nibt Total Coammnder połączył się z tym FTP, ale chyba komenda List nie działa bo nie wczytało zawartości. Komunikaty total commandera
    "PORT ... (tu kilak numerów) OK"
    "LIST"
    "Port falied, try PASV mode"
    "PASV"
    i dalej nic się nie dzieje.

Czy nowy router ma zablokowany jakiś port to ftp ? Coś trzeba przełączyć by połączyć się z telefonem ? Może w telefonie ustawić inny port FTP niż 2121 i jaki?

0