Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik motogodzin w arduino uno

Poczatkujacy3 17 Jan 2018 21:03 819 5
    Poczatkujacy3
    Level 5  
    Witam, chcialbym stworzyc licznik motogodzin w arduino uno tylko nie bardzo wiem jak czy bylby ktos w stanie napisac mi taki program i opisac co bedzie potrzebne do stworzenia takiego licznika pomijajac sam mikrokontroler oraz wyswietlacz?
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    es2
    Level 16  
    Poczatkujacy3 wrote:
    Witam, chcialbym stworzyc licznik motogodzin w arduino uno tylko nie bardzo wiem jak czy bylby ktos w stanie napisac mi taki program i opisac co bedzie potrzebne do stworzenia takiego licznika pomijajac sam mikrokontroler oraz wyswietlacz?

Policzyłeś ile tych motogodzin możesz zliczyć czyli ile lat będzie to działać jak będziesz operował na tych samych komórkach pamięci eeprom?
    Czy taki czas jest wystarczający?
    Jeśli nie to musisz na to przeznaczyć większy obszar, więc wszystko sie komplikuje, chyba, ze masz np RTC, w którym jest ram podtrzymywana bateryjnie. Wtedy zasadniczo operujesz na ram w rtc a np w przypadku zaniku zasilania, zapisujesz (na wszelki wypadek, bateria też może "paść") licznik do eeprom.

Kolejna sprawa, jeśli ten licznik jest dość istotny, to musisz zrobic dwie kopie zaopatrzone w CRC i funkcje odzyskiwania licznika w przypadku problemów z odczytem.

Może to więc być bardzo łatwe lub trochę bardziej skomplikowane.
    Piottr242
    Level 23  
    Bez wykorzystania modułu z RTC to nie ma co myśleć o jakimkolwiek zawodowym wykorzystaniu wyników takiego licznika motogodzin. Jeżeli one mają być rozliczane, to zdecydowanie trzeba by było oprzeć się na zegarze czasu rzeczywistego, albo module GPS który będzie odczytywał znaczniki czasu z sieci GPS.
    Zapisywanie w EEPROM można zoptymalizować, na przykład poprzez zapisywanie kolejnych wartości do końca pamięci (pierwszą wolną znajdujemy, znajdując komórkę z zerem) a potem od początku (zapisujemy w pierwszej i zerujemy drugą i tak dalej). Osobną kwestią jest częstość zapisów. Bo przy założeniu że moduł jest zasilany zawsze, zapisujemy liczbę motogodzin tylko w momencie sygnału zatrzymania mierzonego silnika.
    es2
    Level 16  
    Piottr242 wrote:
    Osobną kwestią jest częstość zapisów. Bo przy założeniu że moduł jest zasilany zawsze, zapisujemy liczbę motogodzin tylko w momencie sygnału zatrzymania mierzonego silnika.

Takie liczniki, do eeprom, zapisywałem w momencie wyłączenia zasilania procka ale także, dla bezpieczeństwa co jakis czas. Liczyłem go tak, aby nie przekroczyć dopuszczalnej liczby zapisów przez okres ok 20 lat.

A jak były duże wymagania to w eeprom 1-Wire z szyfrowaniem AES256.
    Poczatkujacy3
    Level 5  
    Dziekuje za pomoc, postanowilem zakupic taki licznik motogodzin