Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes Atego 1323 - Buja na boki zawieszenie pneumatyczne tył

prezesss89 17 Sty 2018 22:07 633 11
  • #1 17 Sty 2018 22:07
    prezesss89
    Poziom 5  

Witam, mam problem z tylnym zawieszeniem pneumatycznym podczas jazdy samochód buja się na boki wrażenie jest takie jak by ciągle jedna strona się dopompowywała i upuszczała nie jest to regularne tylko trzeba do tego lekkiego ruszenia kierownicą, podmuchu wiatru lub dołku czy małej nierówności na drodze. Czasami na prostej równej drodze jedzie normalnie lub występuje to zadziej. Gdy auto jest załadowane występuje to dużo częściej z pustym ten problem też jest jednak jest mniej odczuwalny. Na postoju podnosi się i opuszcza równo. Byłem na komputerze z innym problemem i przy okazji pytałem się czy coś wykaże z tym jednak nie pokazywało żadnego błędu. Co może być tego przyczyną oglądałem całe zawieszenie pod spodem parę razy ale nie widać nic niepokojącego.

0 11
  • #2 17 Sty 2018 22:35
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

amortyzatory??

0
  • #3 17 Sty 2018 23:58
    Gerri
    Spec od Mercedesów

Oczywiście znowu brak danych auta. Ani która seria, ani nawet rocznika :-/
    Była akcja serwisowa dla pojazdow które miały zwiększoną podatność na „pływanie” tylnej osi. Ale co ja mogę - najwyżej sobie pogdybać co to za auto...

0
  • #4 18 Sty 2018 09:39
    prezesss89
    Poziom 5  

Auto to Mercedes Atego 1323 2000r produkcji, 600tyś przebiegu. Z przodu na resorze. Auto dosyć mało eksploatowane, wcześniej ten problem nie występował, pojawiło się to około roku temu po zimie.

0
  • #5 18 Sty 2018 13:10
    saron22

saron22 napisał:
    amortyzatory??

Amortyzatory zmienione??

0
  • #6 18 Sty 2018 16:50
    prezesss89
    Poziom 5  

Amortyzatorów nie ruszałem na razie na przeglądzie nie pokazywało aby był któryś uszkodzony , wydawało mi się że jest to zbyt silne bujanie aby było od amortyzatora, ale jeśli może to się od tego dziać to w sobotę je wymontuję. Jak na razie wymieniłem gumy na drążku stabilizacyjnym bo były już wytarte, poduszki polewałem wodą podnosząc i opuszczając samochód myślałem że może gdzieś ucieka powietrze ale nic nie znalazłem, samochód miał też delikatnie przestawioną tylną oś około 1 cm popuszczałem cybanty przestawiłem delikatnie widlakiem nadwozie i skręciłem tak że teraz jest idealnie równo, mierzyłem odległość pomiędzy ramą a tą blachą nad pół resorem co ja cybanty skręcają, jednak i to nic nie dało. Gumy na pół resorze próbowałem ruszać łomem ale nie mają luzu. Próbowałem sam to naprawić ale nie przyniosły powyższe próby rezultatów. W sobotę wymontuję te amortyzatory i dam znać czy któryś się uszkodził.

0
  • #7 18 Sty 2018 17:38
    saron22

Ale co ty chcesz w tych amortyzatorach oglądać?? Wymień te amortyzatory i po problemie.

0
  • #8 18 Sty 2018 18:34
    prezesss89
    Poziom 5  

Z racji że nadają śnieżyce to wymontowałem je przed chwilą żeby w śniegu nie babrać się pod autem, jeden chodził dość ciężko a drugi ma luzu jak się go rozciąga i ściska około 10 cm, tak więc jutro kupie nowe, nie wymieniałem ich sugerując się tym że na przeglądzie nic mi nie mówił że są uszkodzone.
    Dzwoniłem do sklepu w mojej okolicy przed chwilą i na miejscu są dostępne:
    -mega 91zl to szkoda raczej zakładać
    -sada 213zł nie słyszałem o tej firmie nigdy
    - monro 310zł i chyba te kupię z przodu mam monro 2 lata i jakoś dają rade
    Jak założę to dam znać czy problem zginął.

0
  • #9 19 Sty 2018 08:42
    Gerri
    Spec od Mercedesów

prezesss89 napisał:
    samochód miał też delikatnie przestawioną tylną oś około 1 cm

Atego z tych lat produkcji z zawieszeniem pneumatycznym miało niewystarczającą stabilizację poprzeczną tylnej osi. Powodowało to niekontrolowane przemieszczanie się osi w czasie jazdy.
    Akcja serwisowa obejmowała montaż dodatkowego drążka poprzecznego co likwidowało problem.

0
  • #10 25 Sty 2018 18:41
    prezesss89
    Poziom 5  

Wymieniłem amortyzatory, założyłem Monroe dopiero teraz mogłem przejechać się autem, na pusto wydaje się że problem znikł chociaż na pusto problem był mniejszy ale myślę że już będzie dobrze, na razie auto stoi nie eksploatowane i czeka na swój sezon. Nie myślałem że od amortyzatora może aż tak bardzo bujać autem ale i nigdy nie miałem poduszek zawsze wszystko na resorze a tam jest trochę inaczej. Dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • #11 02 Lut 2018 09:12
    mazurekma
    Poziom 9  

Witam podepnę się pod temat. Atego 1223 03r tył na poduszkach bez drążka reakcyjnego, w prawej poduszce jest mniejsze ciśnienie . Auto stoi równo nie jest przechylone na prawo ale czuć podczas jazdy że buja na prawą stronę nawet macając poduszki czuć że w tej prawie jest mniej wiatru. Zawór rozdzielający powietrze na poduszki zamieniony z drugiego auto i to samo może ktoś podpowie? Dzięki Pozdrawiam

2