Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siedem rzeczy , które zrozumie tylko elektronik układów analogowych

ghost666 18 Jan 2018 00:33 11592 32
Computer Controls
 • Elektronicy, szczególnie ci, którzy pracują z sygnałami analogowymi, tworzą dosyć hermetyczne środowisko. Jeśli zajmujecie się tym zawodowo, to z pewnością kiedyś byliście uczestnikami tego rodzaju dialogu, jaki przytacza autor tekstu, inżynier systemów analogowych z Texas Instruments.
  - Czym się zajmujesz?
  - Pracuję w Texas Instruments.
  - Ooo, to robisz kalkulatory!
  - Nie do końca, pracuje w analogu.
  - Ale co to jest analog?
  - Sygnałami analogowymi nazywamy takie, które są ciągłe.
  - Ale po co?
  - Ponieważ trzeba przetwarzać rzeczywiste sygnały analogowe, takie jak napięcia i prądy...
  - Ale po co? Analog nie może przetwarzać się sam??
  - Ech... żartowałem - robię kalkulatory :D
  Szczególnie w dzisiejszych czasach technologia analogowa nie jest tak widoczna jak kiedyś. Dla wielu osób świat systemów analogowych jest tajemniczy i nie do końca zrozumiały. Mamy swój język, swoje koncepty, swoich 'guru' etc. Wszystko to nas jednoczy, ale i alienuje od innych, nawet elektroników. W poniższym tekście Matt Hein z TI wymienia siedem rzeczy, które zrozumiałe są tylko dla inżynierów analogowych - przynajmniej na pierwszy rzut oka.

  1. Magiczny dymek.
  Magiczny dym, dzięki któremu działają wszystkie układy elektroniczne, to prawda. Każdy układ scalony czy inny element urządzenia elektronicznego działa dzięki czemuś, co nazywa się "magicznym dymem" - naukowcy do dzisiaj nie wiedzą, co to jest i jak działa. Jest on w zasadzie niewykrywalny... dopóki nie uwolni się układu. Jest to krytyczny składnik każdego układu scalonego. Nie nauczysz się o nim z książek czy z żadnych wykładów, ale wszyscy w branży wiedzą, że bez niego układ nie działa.
  Działanie magicznego dymku jest bardzo proste - układ scalony funkcjonuje poprawnie tak długo, jak dymek jest szczelnie zamknięty w obudowie, w której umieścił go producent. Jeśli dym ucieknie przez nieszczelności obudowy, to nasz układ przestanie działać. Częstymi przyczynami rozszczelnienia się obudowy jest zbyt wysokie napięcie lub prąd w układzie oraz przegrzanie danego elementu. Efekty ucieczki magicznego dymu widać na poniższym zdjęciu.

  Siedem rzeczy , które zrozumie tylko elektronik układów analogowych


  Magiczny dymek doskonale ukazał Dave Jones z EEVbloga na swoim kanale:
  2. Jeśli pracujesz w układzie z izolacją galwaniczną, nigdy nie będziesz sam.
  W wielu systemach elektronicznych mamy do czynienia z szeregiem "stref" w układzie, znajdujących się na różnym potencjalne. Na przykład w tak prostym układzie jak sprężarka, mamy strefę wysokiego napięcia, które zasila silnik elektryczny kompresora a także strefę niskiego napięcia, gdzie działa kontroler układu - na przykład mikrokontroler. Aby poprawić niezawodność tego rodzaju układów, wprowadza się izolację galwaniczną pomiędzy poszczególnymi strefami.
  Izolacja galwaniczna umożliwia nam "transport" danych oraz mocy poprzez barierę izolacji galwanicznej, pomiędzy zupełnie odizolowanymi elektrycznie od siebie układami. Jednocześnie, tego rodzaju bariera nie transmituje niczego innego, na przykład przepięć itp. Izolacja pomaga chronić delikatne układy elektroniczne przed brutalnością wysokiego napięcia. Napięcie to jest niebezpieczne nie tylko dla układów elektronicznych - krzywdę zrobić może też człowiekowi. Większość poważnych laboratoriów elektronicznych zabrania pracy w pomieszczeniu samemu, jeżeli pracujemy nad układem, w którym występują wysokie, potencjalnie niebezpieczne napięcia. Jeśli więc pracujesz nad układem, w którym gdzieś znajduje się bariera izolacji, to nie będziesz robił tego sam - dla własnego bezpieczeństwa.

  3. Pease to nie literówka w słowie Please
  Świętej pamięci Robert (Bob) Pease jest jedną z legend świata analogowego. Zaprojektował on ponad 20 układów scalonych, część z nich używanych w przemyśle przez dziesięciolecia. Bob publikował co jakiś czas swoje doświadczenia w zakresie projektowania systemów analogowych w cyklu "Pease Porridge", który ukazywał się w czasopiśmie Electronic Design. Dodatkowo, Pease może poszczycić się pierwszym webcastem poświęconym sektorowi półprzewodnikowemu, jaki został transmitowany na świecie:

  4. Zegar nie powie Ci, która jest godzina
  Wszelkiego rodzaju układy elektroniczne nazywane zegarami w elektronice analogowej robić mogą wiele, ale nie powiedzą nam, która jest właśnie teraz godzina. W zasadzie zegar w elektronice analogowej to po prostu inna i popularna nazwa na oscylator - układ, który generuje stabilny przebieg o dokładnie zdefiniowanej częstotliwości.
  Zegary są jednym z kluczowych elementów analogowych w urządzeniach, szczególnie, jeśli jest ich więcej. Sygnały zegarowe mogą interferować ze sobą, propagować w niekontrolowany sposób po płytce itp. zwiększając na różne sposoby poziom szumu w naszym czułym, analogowym systemie. Dodatkowo, aby uzyskać stabilne i precyzyjne oscylacje trzeba dokładnie zrozumieć, po co i jak generuje się dany przebieg, a także zaznajomić się z zjawiskami, takimi jak szum fazowy (jitter) itp., co umożliwi nam optymalizację systemu zegarowego.

  5. Dużo się rysuje
  Inżynierowie projektujący układy analogowe bardzo dużo rysują. Każdy z nich chętnie łapie za mazak, by kreślić po tablicy suchościeralnej czy też rysuje na kartce papieru. Ludzie posługujący się językiem elektroniki analogowej rysują schematy elektryczne, które często są nie do odszyfrowania dla osób, które nie poznały chociażby podstaw tego systemu znaków. Każdy komponent elektroniczny ma swój symbol - od prostych oporników i kondensatorów poprzez tak złożone elementy, jak przetworniki analogowo-cyfrowe. Takie schematy pozwalają tchnąć życie w pomysł danego układu i spisać go, zanim powstanie cokolwiek fizycznego. No i dobry schemat konieczny jest, aby dokończyć zdanie: "A to działa tak..."

  6. Zawsze U = IR
  Nieważne, co się dzieje, to prawo Ohma zawsze jest prawdziwe. To wręcz zabawne, że niektóre skomplikowane układy elektroniczne - przetworniki analogowo-cyfrowe sigma-delta, wzmacniacze RF, izolatory cyfrowe i inne - opisać można wykorzystując tylko i wyłącznie prawo Ohma - proste równanie, którego każdy uczy się jeszcze w szkole.
  Prawo Ohma mówi, że prąd płynący przez dany element jest proporcjonalny do przyłożonego do niego napięcia. Współczynnikiem proporcjonalności jest opór elektryczny. Pewnie teraz Wam głupio, że zmarnowaliście dwa zdania czytania na coś tak podstawowego. ;) Gdzie ta wiedza może się nam przydać? Oto kilka przykładów:
  * Opornik pomiarowy R = 10 mΩ przez który płynie prąd (maksymalnie I = 10 A) - możemy na nim zmierzyć spadek od 0 V do 0,1 V.
  * Precyzyjny DAC z wyjściem prądowym; dla prądu wyjściowego I = 5 mA spadek napięcia na obciążeniu wynosi V = 120 mV. Oznacza to, że impedancja (rezystancja) obciążenia wynosi R = 24 Ω.
  * W sterowniku bramki tranzystora polowego zabezpieczenie nadprądowe załącza się dla napięcia 0,5 V, co oznacza, że tranzystor MOSFET musi mieć rezystancję kanału na poziomie 20 mΩ, jeśli graniczny prąd wynosi 25 A.

  7. Równania z kursu wprowadzającego do elektroniki też nadal są prawdziwe
  Wszystko czego nauczyliście się w szkole i na studiach nadal jest prawdziwe - prawo Ohma jest chyba najlepszym tego przykładem, ale i inne równania opisujące analogowy świat są prawdziwe. Wiele problemów rozwiązać można wykorzystując prawo Ohma, ale dobrze jest też pamiętać inne podstawowe równania, takie jak te opisujące ładowanie kondensatora przez opornik w układzie RC czy też metody wyliczania pasma szumu.
  Aby ułatwić inżynierom analogowym spamiętanie tych wszyscy informacji, Texas Instruments przygotował kieszonkowy poradnik dla inżynierów analogowych (na zdjęciu poniżej). Inne tego rodzaju poradniki dostępne są też w księgarniach specjalistycznych czy też w internecie. Dobra tablica z wzorami, to w zasadzie wszystko, co może być nam potrzebne.

  Siedem rzeczy , które zrozumie tylko elektronik układów analogowych


  Źródło: https://e2e.ti.com/blogs_/b/analogwire/archive/2017/11/16/seven-things-that-only-an-analog-engineer-would-understand

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11403 posts with rating 9632, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  quniq
  Level 21  
  Mój kolega programista zapytał mnie kiedyś "jak interpretuję stany w moim wzmacniaczu głośnikowym". Nie był w stanie przebrnąć przez to, że w takim m wzmacniaczu, a w zasadzie w całej analogówce nie ma maszyn stanu, jak w wielu programach. :D
 • #5
  ghost666
  Translator, editor
  bubu1769 wrote:
  Niestety dużo osób zapomina że istnieją zestawy do napełniania układów magicznym dymem.
  Siedem rzeczy , które zrozumie tylko elektronik układów analogowych


  No tak, a obudowę to posklejasz kropelką? nie da się w warunkach domowych ;)
 • #6
  polmark2
  Level 18  
  "Magic smoke" - 40 lat prób, testów, dymów - i teraz mi to mówicie?
 • #8
  polmark2
  Level 18  
  MiernikZKauflanda wrote:
  ghost666 wrote:
  prawo Ohma zawsze jest prawdziwe

  ghost666 wrote:
  Równania z kursu wprowadzającego do elektroniki też nadal są prawdziwe

  Dlaczego miałyby być uznane za nieprawdziwe? Nie rozumiem tego...


  Niektórym wydaje się chyba, że w technice cyfrowej nie ma praw fizyki, tylko zera i jedynki :P
 • Computer Controls
 • #9
  ghost666
  Translator, editor
  polmark2 wrote:
  MiernikZKauflanda wrote:
  ghost666 wrote:
  prawo Ohma zawsze jest prawdziwe

  ghost666 wrote:
  Równania z kursu wprowadzającego do elektroniki też nadal są prawdziwe

  Dlaczego miałyby być uznane za nieprawdziwe? Nie rozumiem tego...


  Niektórym wydaje się chyba, że w technice cyfrowej nie ma praw fizyki, tylko zera i jedynki :P


  Dokladnie! poza tym zobaczcie w jakim tempie rozwiązania cyfrowe się zmieniają - na studiach uczyłeś się jakichś 8051... a idziesz do pracy i tam ARMy :D
 • #10
  polmark2
  Level 18  
  Ba! Na studiach uczyłeś się z (papierowych) książek, a teraz "pożyczasz" content z netu :P
 • #11
  JacekCz
  Level 39  
  polmark2 wrote:
  MiernikZKauflanda wrote:
  ghost666 wrote:
  prawo Ohma zawsze jest prawdziwe

  ghost666 wrote:
  Równania z kursu wprowadzającego do elektroniki też nadal są prawdziwe

  Dlaczego miałyby być uznane za nieprawdziwe? Nie rozumiem tego...


  Niektórym wydaje się chyba, że w technice cyfrowej nie ma praw fizyki, tylko zera i jedynki :P


  To jest (paradoksalnie) prawda.
  Edukację i karierę cyfrową po pierwsze mozna zbudować "wirtualnie", w jakiejś abstrakcji internetu, YT, w zawodowym odcięciu od realiów, jako zgarbiony geek przed monitorem, w jakiejś schizie, że coś co google nie wykazuje, to nie istnieje . Po drugie łatwiej ją zbudować na pewnego rodzaju fałszu, czy samo-oszukiwaniu się, CtrlC-CtrlV itd...

  "przypadkowo" mam formalne wykształcenie w obu, program przedmiotów fizyczno-matematycznych na informatyce to jakiś przednóżek tego, co na elektronice
 • #13
  prosiak_wej
  Level 38  
  bubu1769 wrote:
  Niestety dużo osób zapomina że istnieją zestawy do napełniania układów magicznym dymem.
  Siedem rzeczy , które zrozumie tylko elektronik układów analogowych


  Kiedyś można było kupić ciekłe kryształy w butelce, m.in. do budowy własnych matryc:

  https://www.youtube.com/watch?v=GSvVXf5rVcU
 • #14
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  ghost666 wrote:
  na studiach uczyłeś się jakichś 8051


  Tak ale to było 18 lat temu, po drugie występuje w Przyrodzie takie coś jak ''dym diagnostyczny'' pozwala ustalić miejsce usterki.
 • #16
  kazikszach
  Level 36  
  [quote="ghost666"]6. Zawsze U = IR
  ghost666 wrote:
  Prawo Ohma mówi, że prąd płynący przez dany element jest proporcjonalny do przyłożonego do niego napięcia. Współczynnikiem proporcjonalności jest opór elektryczny.

  Wzór prawidłowy, ale to dalej to już tylko wniosek z prawa Ohma.
  Prawo Ohma mówi, że napięcie na końcach przewodnika jest wprost proporcjonalne do natężenia prądu płynącego przez przewodnik, a współczynnikiem proporcjonalności jest opór elektryczny tego przewodnika.
  Całość interesująca.
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  Jamie
  Level 20  
  Dziwne... U mnie jak elektrolity wywalą, to śmierdzi zepsutą rybą, ciężko kocura odgonić...
  Gdzie kupujesz te o zapachu kapuśniaku?
 • #20
  prosiak_wej
  Level 38  
  Już wolę zapach smażonej ryby morskiej niż gotowanej kapusty kiszonej :D

  Poza dymem diagnostycznym obserwuję czasami ślady po ścieżkach na płycie, prowadzące do miejsca usterki :)
 • #21
  akytam
  Level 17  
  Układy scalone są jak drewniane ołówki. Wsłuchaj się w dźwięk łamanego ołówka i zapamiętaj ten dźwięk. Jeżeli go usłyszysz to możesz być pewien, że z któregoś układu scalonego w Twojej konstrukcji uciekł magiczny dymek.
 • #22
  kaem
  Level 28  
  Palący się powielacz selenowy w telewizorze "Rubin" miał zapach zgniłych jaj.
 • #23
  pawelr98
  Level 39  
  Stwierdziłem ostatnimi czasy iż magiczny dym nie jest zamknięty w obudowie a w rdzeniu.

  Zdarzyło się bowiem iż za mocno przykręciłem BD136 do radiatora, obudowa pękła ale dym nie uciekł i tranzystor działał dalej w najlepsze.

  Podobnie jest jeżeli wyciąć dziurę odsłaniającą sam rdzeń, magiczny dym boi się jednak światła i sprawia iż urządzenie staje się nań wyjątkowo wrażliwe.
 • #26
  Jacekser
  Level 22  
  Strumien swiadomosc... wrote:
  Tak ale to było 18 lat temu, po drugie występuje w Przyrodzie takie coś jak ''dym diagnostyczny'' pozwala ustalić miejsce usterki.

  To jeden ze sposobów diagnostyki uszkodzonych układów.Wsadzało się wkrętak w miejsce bezpiecznika i patrzyło gdzie dymi.

  kaem wrote:
  Palący się powielacz selenowy w telewizorze "Rubin" miał zapach zgniłych jaj.

  Raczej zgniłych selerów.Tak czy inaczej uszkodzenie było "wyczuwalne".
 • #27
  Urgon
  Editor
  AVE...

  A nie lepiej włączyć układ do zasilacza warsztatowego, ustawić mały prąd i sprawdzić, co się grzeje?

  Ciekawy bukiet zapachów miało radio samochodowe, które spłonęło wewnątrz samochodu, który zresztą też spłonął...
 • #28
  ghost666
  Translator, editor
  Urgon wrote:
  Ciekawy bukiet zapachów miało radio samochodowe, które spłonęło wewnątrz samochodu, który zresztą też spłonął...


  Niech zgadnę - pachniało spalonym autem? :D co było przyczyną pożaru? radio?
 • #29
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Przyczyną pożaru była wiecznie pijana, prawie ślepa, chora na cukrzycę sąsiadka mieszkająca nad nami w późnych latach 90-tyych. Jej wnuczek raczył wrzucić do środka koktajl Mołotowa. Jak zawór bezpieczeństwa butli LPG zadziałał, to płomień strzelił na dobre 15-20 metrów w górę. Oczywiście świadków brak, więc sprawa nierozwiązana. Świadek, który widział i znał sprawcę za bardzo się bał o własne życie...
 • #30
  goldi74
  Level 43  
  Urgon wrote:
  Przyczyną pożaru była wiecznie pijana, prawie ślepa, chora na cukrzycę sąsiadka mieszkająca nad nami w późnych latach 90-tyych. Jej wnuczek raczył wrzucić do środka koktajl Mołotowa.

  Jakim cudem sąsiadka była przyczyną skoro to wnuczek podpalił? ;)