Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z trzeszczeniem - Słychać zgrzytanie podczas odtwarzania filmów

Sellena225 18 Jan 2018 01:31 2433 13
    Sellena225
    Level 6  
    Witam,
    Z tego co szukałam, nie ma tematu, w którym znalazłabym odpowiedź na mój problem, więc postanowiłam napisać. (Jeśli jest, podsyłajcie linki :))
    Otóż podczas odtwarzania filmów (wtedy najbardziej), czasem też muzyki jak i pisania, choć wtedy w mniejszym stopniu, słyszę dziwne zgrzytanie/trzeszczenie. Już raz dałam komputer na gwarancję, wysyłając nagranie z dźwiękiem i pisząc to, co tutaj. Jednak po tym, jak zwrócono mi sprzęt, minęły dwa dni i znów to samo. Obstawiam kartę graficzną, bo jeśli chodzi o wentylator, działa bez zarzutów.Co mogłabym zrobić samodzielnie, by pozbyć się tych zgrzytów?? Dodam, że występuje ono zdecydowanie częściej podczas odtwarzania filmów wgranych na dysk. Komputer był kupiony około miesiąc temu. Stąd nie wiem, czy defragmentacja po tak krótkim czasie coś wskóra.

AsusR541NA
    Karta graficzna Inter HD Grafic 505
    Intel(R) Pentium(R)
    Windows 10 Home, wersja 1709
    Dysk HDD
    Rozdzielczość obrazu 1366 x 768
    lukasrsv
    Level 20  
    Zasilanie komputera jest uziemione?
    Myrasz
    Level 20  
    Nie ten program ściągnąłeś. Musisz pobrać Crystal Disk Info Standard Edit. (obecnie w wersji 7.5.1). Potrzebny jest screen tego typu: https://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/manual-en/images/Main.png. Oczywiście rozciągnij okno tak, żeby były widoczne wszystkie parametry.

Quote:
    Jeśli chodzi o zasilacz, nie posiada uziemienia, przypomina zasilacz do telefonu

Wgraj na to forum proszę, wyraźne zdjęcie tego zasilacza...
    RADU23
    Moderator of Computers service
    SMART nie komunikuje niczego niepokojącego. Dysk jest ok.
    lukasrsv
    Level 20  
    U mnie problem taki występuje czasami w laptopie jak korzystam z gniazdek bez uziemienia. Jeśli uziemienie występuje trzeszczenie jest minimalne.
    Sellena225
    Level 6  
    Wyniki z HD Tune też niczego wielkiego nie wykazały. Inny komputer jest podłączony do gniazdka bez uziemienia i ten problem nie występuje. Ma on jednak inny zasilacz. Takie trzeszczenie występowało u Ciebie zarówno przy działaniu sprzętu na baterii jak i podczas ładowania? Może to faktycznie wina zasilacza.
    Sellena225
    Level 6  
    Skoro do tej pory używam obecnego bez uziemienia, to czy nie zostawił on jakiegoś uszczerbku na sprzęcie? Czy może nic takiego się nie stało i nowy zasilacz zniweluje trzaski?
    Polon_us
    Level 42  
    Tak dla formalności ...

Kiedy laptop działa na baterii, bez podłączonego zasilacza, to trzaski również występują?
    Sellena225
    Level 6  
    Wtedy też występują, stąd mam wątpliwości, czy to faktycznie w tym leży problem. Ogółem odradza się zasilacze w typie, jaki posiadam, czyli bez uziemienia, więc mimo to dopuszczam taką opcję.
    Polon_us
    Level 42  
    Mam duże wątpliwości, aby zasilacz laptopa wprowadzał te zakłócenia.

Sugerowałbym sprawdzenie ustawienia karty audio. Mam wrażenie, że wbudowany mikrofon jest włączony i on może być przyczyną tego rodzaju efektów dźwiękowych.
    Aby to sprawdzić proszę wejść w ustawienia karty audio -> zakładka "Nagrywanie"(*), kliknąć na pokazany tam mikrofon -> "Właściwości" -> zakładka "Poziom" -> sprawdzić pokazane tam wartości.
    Dla celów testowych wyłączyłbym zupełnie ten mikrofon i wtedy sprawdziłbym odtwarzanie filmu.

* - nie używam polskiego Windows, także mój opis może co nieco odbiegać, od tego, co jest faktycznie w Win PL. Mój opis opieram na Win7, nie używam Windows 10.
    Ale sądzę, że podobieństwa są duże.

I tak na uboczu - gdzie odtwarzany jest dźwięk z tego laptopa? Wbudowane głośniki? Zewnętrzne?
    Sellena225
    Level 6  
    Te zgrzyty występują także, gdy nic nie oglądam. Jeśli to nie dysk (Smart niczego nie wykazuje) to być może karta graficzna, bo stają się częstsze, gdy oglądam film lub generalnie, gdy coś się "porusza" na ekranie. Oprócz tego dziwne jest, że film zacina się na chwilę przy każdym zminimalizowaniu po czym zmaksymalizowaniu obrazu oraz podczas przewijania. Podobnie jest gdy np. zminimalizuję stronę z filmem na YT i przejdę gdzieś indziej, po czym gdy wracam za 5 min i maksymalizuję, film się zawiesza i trzeba odświeżać stronę. Może należałoby wymienić któryś z podzespołów na lepszy? Kartę graficzną?