Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka głośnika Creative na wzmacniacz słuchawkowy

sakar666 18 Jan 2018 14:17 1251 5
Altium Designer Computer Controls
    sakar666
    Level 5  
    Cześć Wszystkim. Z góry bardzo przepraszam jeśli ten wątek jest źle zatytułowany i znalazł się w nieodpowiedniej kategorii forum. Jak coś to proszę zmienić jedno i drugie ;)
    Kupiłem głośnik Creative - od zestawu 2,1. Niestety jak go kupowałem na targu rupieci nie zauważyłem, że jeden przewód nie jest przewodem zasilającym na 230v tylko przewodem, który wpina się do subwofera całego zestawu tych głośników.
    Chciałbym zrobić z niego prosty wzmacniacz słuchawkowy do odsłuchu z pianina. Z układu odchodzi kabel z jackiem i ten nieszczęsny do subwofera. Czy da się podpiąć jakoś zasilanie tak by to działało jako wzmacniacz ? Może wystarczy połączyć któreś z przewodów od tej dziwnej wtyczki do sub i podpiać pod zasilacz ( odpowiedni ) ?

Przeróbka głośnika Creative na wzmacniacz słuchawkowyPrzeróbka głośnika Creative na wzmacniacz słuchawkowy
  • Altium Designer Computer Controls
    yogi009
    Level 43  
    Jak chcesz, żeby ktokolwiek rzucił okiem na ten wynalazek, zrób dokładne zdjęcia całości i płytki elektronicznej z obu stron. Obecne zdjęcia przypominają te z "Pudelka". Poza tym do odsłuchu słuchawkowego nie potrzebujesz takiego wielkiego urządzenia. Jeżeli umiesz lutować, polecam temat CMOY (wpisz w google), a jak umiesz lutować precyzyjnie, mogę Ci wysłać gotowy projekt płytki w Eagle z takim wzmacniaczem (mam chyba zresztą takie dwa uruchomione moduły gdzieś w szufladzie). Pracuje to na zasilaniu bateryjnym 9V, ale można podłączyć dowolny zasilacz stabilizowany (nawet taki wtyczkowy) o napięciu rzędu 9-18V DC.
  • Altium Designer Computer Controls
    sakar666
    Level 5  
    Dzięki za odpowiedź. Jeszcze dzisiaj zrobie lepsze zdjęcia i wyślę. Nie myślałem nawet o lutowaniu w tym czegokolwiek, a bardziej o to czy któryś z kilkunastu przewodów w kablu z tą wtyczką da radę jakoś spiąć i podpiąć pod czy to baterie czy zasilacz.. No ale ok, zdjęcia zrobię i wyślę :) A co do propozycji to wolałbym coś gotowego bo raz, że jedyne co potrafię przylutować to przewody do wtyczki jack ;), a dwa nawet nie mam już lutownicy. Ile by mnie takie gotowe ustrojstwo kosztowało ?

Dodano po 3 [godziny] 24 [minuty]:

Przesyłam lepsiejsze zdjęcia :)

Przeróbka głośnika Creative na wzmacniacz słuchawkowyPrzeróbka głośnika Creative na wzmacniacz słuchawkowyPrzeróbka głośnika Creative na wzmacniacz słuchawkowyPrzeróbka głośnika Creative na wzmacniacz słuchawkowyPrzeróbka głośnika Creative na wzmacniacz słuchawkowy
    mojepetro
    Level 20  
    sakar666 wrote:
    Nie myślałem nawet o lutowaniu w tym czegokolwiek, a bardziej o to czy któryś z kilkunastu przewodów w kablu z tą wtyczką da radę jakoś spiąć i podpiąć pod czy to baterie czy zasilacz..

Tak prosto to się nie da.
    To co kupiłeś, wygląda na jeden mały element zestawu Inspire Creative T3100.
    Cały zestaw zawiera głośnik niskotonowy ze wzmacniaczem, głośnik (prawy) z regulacją wzmocnienia, głośnik (lewy) bez regulacji, oraz oddzielny mocny zasilacz 12V. Nie znam schematu tego zestawu, ale wydaje mi się, że Twój głośnik nie zawiera wzmacniacza, który mógłby samodzielnie napędzać ten głośnik, a jedynie układ regulacji wzmacniacza mocy, który jest w głośniku niskotonowym.
    Do Twoich celów wykorzystasz zatem tylko głośniki i obudowę. Oczywiście po uprzednim zakupieniu i zamontowaniu wzmacniacza i zasilacza.
    yogi009
    Level 43  
    mojepetro wrote:
    układ regulacji wzmacniacza mocy

Widoczny układ JRC prawdopodobnie pracuje w roli przedwzmacniacza. Nie widzę tutaj zasilacza, moim zdaniem to nie jest trafiony zakup. Tak jak pisał wyżej Kolega, to część pewnej całości, część która raczej nie będzie funkcjonowała samodzielnie. No i trzeba jeszcze wyprowadzić sygnał o odpowiedniej sile na słuchawki.
    sakar666
    Level 5  
    Tak jak się spodziewalem. Nie znam sie na tym ale jak zobaczylem jakis przykladowy uklad ze wzmacniaczem i to cos z glosnika i jeszcze brak 230v tranzystora czy tam tym podobnego ustrojstwa to zwatpilema le oczywiscie wolalem zapytac fachowcow :D... Yogi009 czekam na wiadomosc odnosnie wmacniacza o ktorym pisales, ze moze masz i moze daloby sie wyslac ;-)