Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja CO chłodne grzejniki na parterze

skoczi97 18 Jan 2018 19:13 609 14
Bosch
    skoczi97
    Level 9  
    Witam mam taką sytuacje;
    dom piętrowy mieszkanie góra moje mieszkanie w którym mam zamontowane grzejniki aluminiowe
    parter grzejniki zeliwne
    piwnica nieogrzewana w której kiedyś była kotłownia aktualnie jest przeniesiona do przybudówki na powierzchnie ziemi (parter znajduje się około 1m nad ziemią z racji piwnicy)

Przechodząc do sedna sprawy w moim mieszkaniu grzejniki są gorące a u mojej mamy na parterze grzejniki tylko letnie/chłodne.

kocioł żeliwny viadrus, pompka obiegowa 70wat. na piecu zadana temperatura przez większość czasu 50-55stopni

czy wymiana pompki obiegowej na większą załatwiła by sprawe.
    hydraulik który robił tę instalacje xlat temu sugerował wymianę grzejników na parterze na aluminiowe lub przynajmniej stalowe albo własnie pompkę ale czy to ma sens? proszę o rady
  • Bosch
    stanislaw1954
    Level 43  
    Po wielu latach (ilu)grzejniki żeliwne mogą pokryć się wewnątrz jakąś formą osadu, ale nie będzie to aż taka ilość, by skutecznie, zauważalnie wpłynąć na odczuwalną temp., zwłaszcza w instalacji domowej, gdzie woda jest w zasadzie ciągle ta sama( w porównaniu do instalacji "blokowych", ale tu znowu wodę się poddaje różnym obróbkom). Jaka zatem będzie przyczyna? Trzeba by coś więcej wiedzieć o instalacji. Jakie rury-przekroje, zawory, kryzowanie itd.
  • Bosch
    brofran
    Level 39  
    Najprościej byłoby zabudować zawór redukujący przepływ do pionu na piętrze lub skryzować grzejniki na piętrze.
    skoczi97
    Level 9  
    brofran wrote:
    Najprościej byłoby zabudować zawór redukujący przepływ do pionu na piętrze, lub skryzować grzejniki na piętrze.

no własnie nie koniecznie najprościej ponieważ ojciec budował dom w latach 70 a ja dobudowałem piętro w latach 90 i pokój jest nad pokojem i instalacja z np pokoju z parteru jest ciągnięta do pokoju na górze i tak w każdym pomieszczeniu.

wszędzie założone śa zawory termostatyczne. u mnie w mieszkaniu jest około 23stopni a u mamy trudno o 20stopni.

wcześniej rodzice jakoś się nie skarżyli dopiero ta i poprzednia zima taka.

ale w 2015roku był wymieniany piec z kotła dolnego spalania na viadrusa ale to chyba bez znaczenia jeśli pompka obiegowa, kotłownia i temperatura zadana jest ta sama.
    stanislaw1954
    Level 43  
    skoczi97 wrote:
    ale w 2015roku był wymieniany piec z kotła dolnego spalania na viadrusa ale to chyba bez znaczenia jeśli pompka obiegowa, kotłownia i temperatura zadana jest ta sama.
    Być może jednak tu tkwi choć trochę problemu, bo jak wiadomo, w kotle dolnego spalania, dokładamy kiedy nam się podoba, lub jak się kończy palić, bo zauważyliśmy, że spadła temp na kotle. W kotłach górnego spalania, czeka się, aż się wypali i dopiero rozpala od nowa.
    skoczi97
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:
    W kotłach górnego spalania, czeka się, aż się wypali i dopiero rozpala od nowa.

Niestety nie całkiem tego pilnuję i palę bez przerwy (drewno, trociny).
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    skoczi97 wrote:
    niestety nie całkiem tego pilnuje i pale bez przerwy (drewno trociny)
    W takim razie, na początku można by spróbować odrobinę skręcić zawory na górze, a na dole otworzyć więcej. Na próbę np o 1*.
  • Helpful post
    jack200
    Level 14  
    stanislaw1954 wrote:
    skoczi97 wrote:
    niestety nie całkiem tego pilnuje i pale bez przerwy (drewno trociny)
    W takim razie, na początku można by spróbować odrobinę skręcić zawory na górze, a na dole otworzyć więcej. Na próbę np o 1*.

Też tak uważam :D Miałem u siebie w domu jednopiętrowym to samo regulacja zaworami pomogła. Na dole poodkręcałem na maksa, a na górze poprzykręcałem tak, żeby wyregulować temperatury na grzejnikach na górze i dole. U mnie pomogło spróbuj to nic nie kosztuje :D
    skoczi97
    Level 9  
    [/quote]W takim razie, na początku można by spróbować odrobinę skręcić zawory na górze, a na dole otworzyć więcej. Na próbę np o 1*.[/quote]

Na razie pomogło, zobaczymy jak przyjdą mrozy, więc nie zamykam tematu.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Jeśli na parterze jest stara instalacja, to mogą być zamulone kryzy lub zarośnięte kamieniem kotłowym gałązki (rurki zasilające grzejnik i powrotne) a na górze jest nowa instalacja, więc rury są czyste. Myślę, że kiedyś (wiosną) trzeba będzie spuścić wodę i przeczyścić instalację na parterze, zwracając szczególną uwagę na zawory przy grzejnikach. Może być tak, że są tam tradycyjne kryzy (mosiężna blaszka z małym otworkiem), które są zamulone. Grzejniki też mogą być zamulone.
    skoczi97
    Level 9  
    Po dwóch dniach stwierdzamy, że jednak niewiele dało przykręcenie zaworów na pietrze.

Chyba wymienimy grzejniki na próbę w 2 pokojach.
    stanislaw1954
    Level 43  
    skoczi97 wrote:
    Po dwóch dniach stwierdzamy, że jednak nie wiele dało przykręcenie zaworów na pietrze.
    A o ile zmieniłeś nastawy na zaworach? Czy po zmniejszeniu nastaw na zaworach są zmiany na górze? zmniejszyła się temp. w górnych pomieszczeniach?
    roman 18
    Level 23  
    witajcie ,kolego napisz czy filtr przed pompą jest czysty,bo to też może być przyczyną tego stanu,jeżeli jest to na zaworze różnicowym to również może być wybita kula gumowa w nim i nie dokładnie zamyka w chwili włączenia pompy.wychodzi na to że większa ilość ciepła grawitacyjnie przedostaje się do góry podczas gdy na dół nie ma siły przepchąć grawitacyjnie. pozdrawiam.
    stanislaw1954
    Level 43  
    A mnie ciekawi jeszcze jedno. Przed przeróbką kocioł stał w piwnicy pod domem. Po przeróbce jest przeniesiony do przybudówki obok budynku. A co z piwnicą, jak dawniej w niej było, rury miałeś izolowane, czy nie? Może tu tkwi problem- chłodna piwnica ?
    skoczi97
    Level 9  
    Problem rozwiązny grzejniki i zawory wymienione a w mieszkaniu ciepło.