Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osiem najważniejszych innowacji roku 2017

ghost666 18 Sty 2018 22:51 1656 1
 • Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Internetowe czasopismo EE Times postanowiło od 2018 roku wręczać nagrody w zakresie innowacji elektronicznych itp. Nagrody są jedynie honorowe i w pełni subiektywne, i wynikają z opinii jednego z redaktorów tego periodyku, ale to nic - zapoznajmy się z nimi, ponieważ część z nich pokazuje odkrycia, wynalazki, technologie czy idee, które możemy w pełni uznać za najważniejsze dokonania zeszłego roku.

  Część z tych technologii może nie być jeszcze w 100% gotowa czy nawet dostępna w naszych sklepach, ale pokazuje nam to, w którym kierunku będą zmierzać poszczególne segmenty świata elektronicznego. Początkowo miała to być lista najważniejszych innowatorów mijającego roku, ale autor uznał, że dużo bardziej miarodajnym będzie uhonorowanie samych pomysłów, a nie ich autorów.
  Zacznijmy więc od końca rankingu EE Times.

  Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Miejsce 8. Marsz dla Nauki

  Nie jest to wynalazek czy nowa technologia w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale ten, kto wymyślił aby w kwietniu, w wielu miastach Stanów Zjednoczonych miały odbyć się marsze ku czci nauki, był doprawdy geniuszem i zasłużył na miejsce na tej liście.

  Marsz dla Nauki jest oddolną inicjatywą środowisk naukowych, które w ten sposób chciały wyrazić poparcie i uznanie dla nauki, technologii czy samej metody naukowej. Wraz za badaczami poszły też tłumy ludzi wdzięcznych naukowcom pracującym we wszystkich dziedzinach.

  Obecnie nie wiadomo, czy impreza ma charakter cykliczny, jednakże wiele osób ma nadzieję, że taki ruch poparcia dla środowisk naukowych powtórzy się jeszcze nie raz.

  Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Miejsce 7. Wspomagany mikrofalowo zapis nośników magnetycznych

  Mniej więcej co dziesięć lat przemysł produkujący dyski twarde wymyśla coś tak przełomowego, że zupełnie zmienia podstawy technologii, jaka wykorzystywana jest do produkcji tych pamięci masowych. To tak, jakby co dziesięć lat wymyślać coś tak rewolucyjnego jak proces CMOS.

  Firma Western Digital opracowała i zaprezentowała w październiku zeszłego roku nowy rodzaj dysku twardego. Wykorzystano technikę mikrofalowo wspomaganego zapisu pamięci magnetycznej (MAMR). Na zdjęciu obok widzimy prototyp takiego dysku w rękach jednego z menedżerów WD. Seagate w tym czasie opracowywał podobną technologię, tylko w jego implementacji do wspomagania zapisu wykorzystywane jest ciepło.

  Nie jest to może najbardziej interesująca technologia, bo dyski talerzowe powoli odchodzą do lamusa - przynajmniej w zastosowaniach domowych, ale jeśli chodzi o duże magazyny danych świadczące usługi w chmurze, to takie dyski są podstawą.

  Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Miejsce 6. Pamięci trójwymiarowe - Samsung 3D NAND i Intel 3DXP

  Głównym udziałowcem tego miejsca jest Samsung - to on pierwszy pochwalił się trójwymiarowym układem pamięci NAND Flash o pojemności terabita w listopadzie 2017. Intel oczywiście nie pozostał daleko w tyle.

  Przez ostatnich kilka lat inżynierowie Samsunga ciężko pracowali, by zaprojektować i skonstruować nową pamięć 3D. Powstanie takich układów miało zrewolucjonizować świat pamięci NAND Flash. Stworzona przez Samsunga architektura nie tylko rzeczywiście dokonała rewolucji, ale stała się wyznacznikiem wysokich parametrów pamięci 3D NAND Flash, aczkolwiek dotychczasowe architektury układów 3D pozostaną pewnie w produkcji jeszcze przez wiele lat.

  Rywale Samsunga w zakresie produkcji pamięci NAND sprawili, że konkurencja w tym sektorze jest bardzo ostra, a co za tym idzie - Samsung musi mocno pilnować swoich tajemnic przed każdym innym producentem układów scalonych. Dopiero kiedy Samsung ujawni swoje nowinki, to konkurencja ma szansę rozpocząć pracę nad stworzeniem swoich alternatywnych rozwiązań. Intel jest jednym z takich konkurentów, ale trzeba mu oddać to, że ciężko pracuje nad stworzeniem pierwszych dysków SSD dedykowanych do macierzy i serwerów w magazynach danych. Urządzenia te pojawić się mają na rynku w marcu tego roku.

  Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Miejsce 5. Architektura RISC-V

  W ciągu ostatnich lat grupka studentów i ich profesor z Berkeley w USA zrobili bardzo wiele dla świata mikroprocesorów - stworzyli oni otwartą architekturę CPU. Mowa oczywiście o RISC-V. Dzięki ich staraniom możliwe jest teraz tworzenie w pełni otwartego sprzętu.

  Sukces tej nowej architektury jest ogromny - nawet weterani sektora półprzewodnikowego są w szoku, jak duże jest zainteresowanie architekturą RISC-V i jak ogromne są szanse na jej implementację, zważywszy na obecny, dojrzały sektor układów scalonych.

  Można by powiedzieć, że trochę za wcześnie na nagrodę i powinna ona przypaść RISC-V dopiero w 2018 roku, ponieważ pierwszy System-na-Chipie z RISC-V, na którym ma udać się odpalić Linuxa, dostępny będzie komercyjnie dopiero za kilka tygodni. To jednak istotny krok milowy dla rozwoju tej otwartej architektury.

  W 2018 roku spodziewać możemy się także kilku komercyjnych urządzeń, jakie oparte mają być o o te układy. Nieważne, jaka będzie ich ilość, to najważniejsze, że ziarno zostało zasiane.

  Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Miejsce 4. Głosowy asystent Baidu DuerOS

  Jeśli chodzi o popularyzację asystentów sterowanych głosem, najprościej byłoby wychwalać produkt Amazona. Ta firma jako jedna z pierwszych wprowadziła tego typu urządzenie na rynek, ale z uwagi na swoją obecną politykę, trzeba przyznać, że gigant z Seattle nie potrzebuje dalszego wychwalania. Po zakupie Whole Foods wiele wskazuje, że należy bardziej bać się głosowego asystenta Amazona niż go wychwalać.

  Chińskie Baidu jest zupełnie inne. Firma z Państwa Środka twierdzi, że jest pierwszą, która stworzyła asystenta głosowego w sieci. Z uwagi jednakże, że mówił on po mandaryńsku, nie zyskał zbyt dużej popularności na Zachodzie, a co za tym idzie - niewiele osób wiedziało o jego istnieniu.

  Kun Jing z Baidu (na zdjęciu) uważa, że wszystkie urządzenia dookoła nas powinny być sterowane głosowo. I takie dążenia ma też Baidu.

  Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Miejsce 3. GPU Nvidia Volta

  Kilka lat temu, Jenson Huang opowiadał na konferencji poświęconej procesorom graficznym o wykorzystaniu układów GPU do uczenia maszynowego, sieci neuronowych czy analiz obrazów. Doskonale wiedział o czym mówi, ponieważ obecnie tego rodzaju układy są standardowo wykorzystywane w tych celach.

  Zaprezentowany w maju tego roku nowy układ GPU od Nvidii - Volta - nie będzie w tym zakresie inny, także zostanie wykorzystany do tego celu. Firma, w pełni świadoma zjawiska, zaprojektowała układ tak, żeby doskonale nadawał się do tego celu. Volta zasadniczo jest normalnym układem graficznym, jednakże zoptymalizowany został pod kątem uczenia sieci neuronowych.

  Dzięki odpowiedniemu projektowi Nvidia Volta pokonał w wyścigu o nowy sektor tynku komputerowego firmy, takie jak Nervana i Graphcore, tworzące swoje dedykowane rozwiązania do uczenia sieci neuronowych. To doskonały przykład tego, że duża firma także potrafi szybko i sprawnie zareagować na zmiany na rynku.

  Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Miejsce 2. Procesory Google Tensor Processing

  Firma Google od lat poszukiwała uzdolnionych inżynierów układów scalonych, których rozpoczęła zatrudniać u siebie. Wiele osób, nawet menedżerów, nie wiedziało dokładnie po co, skoro firma zajmuje się od lat jedynie oprogramowaniem.

  W maju 2016 roku wszyscy dowiedzieliśmy się, po co w Google pracują ci inżynierowie - firma zaprezentowała pierwszej generacji TPU (Tensor Processing Unit), czyli dedykowany układ do akceleracji algorytmu tensor flow, jaki Google stworzył do uczenia maszynowego.

  W tym roku Google podało więcej informacji na temat TPU i wreszcie umożliwiło wykorzystanie tych jednostek do uczenia sieci neuronowych. Google zdradziło bardzo dużo informacji na temat pierwszej generacji układów TPU - dużo więcej niż robią to firmy obecnie, gdzie żeby dowiedzieć się cokolwiek na temat tak zaawansowanych układów, trzeba podpisać NDA.

  Osiem najważniejszych innowacji roku 2017
  Miejsce 1. Litografia w ekstremalnym ultrafiolecie

  Po ponad 20 latach prac rozwojowych, firma ASML wreszcie wprowadziła na rynek system do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie, dedykowany do wielkoskalowej produkcji na skalę przemysłową. Wykorzystanie tego rodzaju urządzeń pozwoli na uruchomienie na dużą skalę najbardziej zaawansowanych urządzeń półprzewodnikowych na rynku.

  Nowe urządzenia nie są pozbawione wad. Na przykład naświetlane podłoża krzemowe pozbawione są ochronnej folii, a wydajność maszyny pozostawia wiele do życzenia - nadal jest poniżej poziomu 200 podłóż na godzinę, jaki osiągany jest przez komercyjne urządzenia do litografii na 193 nm.

  Z drugiej strony - trzeba podziwiać kunszt technologiczny tego urządzenia. Promieniowanie EUV generowane jest dzięki uderzeniu promienia lasera w spadającą kroplę roztopionej cyny. Następnie jest ono przetwarzane przez złożony układ optyczny, który pozwala skupić je w nanometrowej wielkości przestrzeni - dostatecznie małej, żeby możliwe było osiąganie rozdzielczości, jakiej wymagają nowoczesne mikroprocesory w technologii 7 nm czy 5 nm.

  Wszyscy skorzystamy na wprowadzeniu tej technologii do przemysłu - cała ludzkość niebawem zawdzięczać będzie litografii w ekstremalnym ultrafiolecie coraz nowocześniejsze i szybsze procesory, pobierające mniej energii niż dotychczas.
  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332783

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9662 postów o ocenie 7751, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  PiotrLenarczyk
  Poziom 8  
  Jak coś wymyslisz, to lepiej nie idź to dużej firmy - powiedzą że się zastanowią, a po cichu opatentują ideę po swojemu. Raz kolo napisał w C uaktualnienie sterownika karty sieciowej, to nawet mu nie podziękowali, a fix wrzucili do kolejnego produktu ( jedna ze znanych i poważanych firm ). Innowacji, która wprowadza zmniejszenie kosztów nikt docenia - to samo z wydajnym oprogramowaniem. Jak ktoś rzetelnie wykonuje swoją pracę, to może być pewny że nie zostanie doceniony finansowo.... :D
  Post Scrptum: niestety jest to prawda. Kiedyś też się oburzałem, jak jeden doktor ekonomii mi wyłuszczył, dlaczego wszystkie szybkie zyski to oszustwo ( "koparki" :).