Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Fatalny dźwięk monitorów STX F-110n (dobór zwrotnicy)

19 Sty 2018 03:00 1362 10
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie. Zakupiłem kilka miesięcy temu monitory STX F-110n jako reproduktory do sypialni - ciche odtwarzanie dźwięku z telewizora i komputera. W poprzednich kolumienkach (Pure Acoustics), które grały na niskich poziomach głośności bardzo poprawnie, zaczęła odłazić okleina i współczynnik akceptacji żony (WAŻ) spadł poniżej poziomu krytycznego. Słuchałem u kolegi F-110 (bez n, dwie rurki bass reflex) na Diorze i bardzo mi się spodobał dźwięk z tego zestawu. Przeczytałem jeszcze pozytywne opinie w necie i długo nie nie myśląc, zakupiłem kolumienki. Podłączyłem i ZONK! Dźwięk przeraźliwie krzykliwy. Wyeksponowana górna średnica i wysokie, rezonanse rodem z puszki po piwie. A miało być tak pięknie. Regulacją sopranu (Yamaha R-S300) musiałem ustawiać na minimum. Przy cichym słuchaniu, szczególnie telewizora, rezonans puszki był bardzo dokuczliwy, nieprzyjemny dla uszu. Z takim dźwiękiem to raczej na efektowe do tyłu kina domowego, a nie monitory sypialniane. Dla pewności podłączyłem jeszcze 3 inne wzmacniacze, ale efekt był zawsze ten sam - wyostrzona górna średnica z efektem puszki i wściekłe wysokie tony. Postanowiłem przyjrzeć się zwrotnicy (wartości w nawiasach zmierzone miernikiem pojemności).Fatalny dźwięk monitorów STX F-110n (dobór zwrotnicy)
  Jeżeli ktoś posiada schemat zwrotnicy starszej wersji STX F-110, to bardzo proszę przedstawić do porównania. Dotychczas przetestowałem zwrotnice:
  http://www.fratu.pl/irek/?stx-gdn17-140-8scx-gdwk10-200-8pj,39
  dalej wysokotonowy się "wścieka", ale jest dużo lepiej
  https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25545-...CX-T-10-200-8-PCX-(lub-PC)-projekt-by-Pawel-S
  tu już jest pięknie i w zasadzie można by ten układ zostawić na stałe, ale jestem ciekawy dlaczego producent wypuścił takiego "bubla". Chyba, że pomyłka w cyklu produkcyjnym i montaż zwrotnicy z innego modelu.
  Przepraszam za długi opis i pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Aktualizacja.
  Przyczyną brzydkiego dźwięku kolumienek jest marnej jakości głośnik wysokotonowy - bardzo duży pik impedancji i głośności w okolicach 1200 Hz. Doraźnie, bez ingerencji w układ zwrotnicy, pomogło założenie tłumika L-PAD -5 dB.
  Temat można uznać za zamknięty.
 • Poziom 6  
  Witam,

  Rozumiem, że temat uznany za zamknięty, ale poprosił bym o dokładniejszą informację na temat filtra. Jestem właśnie po pomiarach głośników REW-em i mam chyba ten sam problem. w okolicach 1kHz znaczący pik. Poniżej zdjęcia z pomiarów.
  Wykres zawiera dwie krzywe, druga jest dla kolumny z wymienionym głośnikiem na W.18.200.8.mcx. Fatalny dźwięk monitorów STX F-110n (dobór zwrotnicy)
  Co ciekawe po wymianie przetwornika zginął też dołek w okolicy 200 Hz.
 • Poziom 43  
  gbb napisał:
  duży pik impedancji i głośności w okolicach 1200 Hz
  Takie rzeczy mżna w pewnym stopniu wyeliminować "pułapką rezonansową" - układ biernego filtru w układzie zwrotnicy. Należy jednak uważać - stosowanie takich pułapek może powodować (i najczęściej tak jest) powoduje kłopoty z fazą... :(
  Pazeek napisał:
  w okolicach 1kHz znaczący pik.
  Nie wiem jaka jest częstotliwość podziału w tej zwrotnicy, ale czasem jest to wynik zbyt "ciasno" ustawionych częstotliwości cięcia poszczególnych głośników (częstotliwości podziału nachodzą na siebie).
  Pazeek napisał:
  Co ciekawe po wymianie przetwornika zginął też dołek w okolicy 200 Hz.
  To z kolei może wskazywać na źle złożony (uszkodzony) głośnik* - ten dla którego dołek występuje.

  * Brak powtarzalności parametrów.
 • Poziom 6  
  Pomierzę dziś drugą kolumnę i sprawdzę czy problem wynika z wady głośnika. Sprawdzę też zwrotnicę, dodam schemat i jeśli mi się uda pomierzę rozdział pasma. Co do głośnika to mam dwa wolne 18.200.8.mcx jeśli uda się po zmianie kilku parametrów zaimplementować go w tą obudowę to zobaczę czy jest różnica w dźwięku.
 • Poziom 10  
  Dla szczęśliwości uszu moich i mojej Żony, kolumienki sprzedałem. Przed sprzedażą wróciłem do oryginalnego układu zwrotnicy. Dołożyłem jedynie więcej wytłumienia wewnątrz skrzynki (wata Monacor'a) i przykleiłem uszczelki montażowe do głośników i terminala zaciskowego. Troszeczkę polepszyła się jakość basu. Głośniki obecnie pracują w warsztacie samochodowym i tam mają się bardzo dobrze. Do sypialni stanowczo odradzam. Kupiłem natomiast w tej samej cenie małe Denony (w outlecie Denona) i nie ma co porównywać. Choć produkcja chińska, to jakość dźwięku kładzie na łopatki te STX'y.
 • Poziom 6  
  Ja mam jeszcze drugi komplet podobny wielkością, Mission 760i. Nawet moja dziewczyna niezwiazana w żaden sposób z dźwiekiem w ślepym teście wskazała przewagę missionów. Bas bardziej miękki, nie uderzający jak w przypadku stx. Średnie i wysokie w f110n strasznie skrzeczące, w missionach delikatnie ciepło i przyjemnie. Idealne kolumny do sypialni albo małego pokoju. Dodam, że 760i kupione używane za 200 zł :)

  Powalczę jeszcze jednak z tymi stxami. Z racji tego, że je mam i nie są kosmicznie drogie wykorzystam je na cele eksperymentów. Jeśli się uda to wymienię w.18.8.mc na w.18.200.8.mcx kalkulujac odpowiednio bass reflex (Jeśli da radę). Wymiana gdwk nie wchodzi w grę bo montowany głośnik ma 9 cm średnicy A wszystkie możliwe w Stx mają 10cm. Więc do zmiany zostaje tylko zwrotnica. Tak jak zostało już wspomniane, sprawdzę nakładanie się podziału pasma i może dodam jakiś tłumik na częstotliwość powyżej 8kHz żeby wyrównać charakterystykę. Sam jestem ciekaw czy nie przedobrzę z poprawkami, ale co się nauczę to moje :D

  Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

  Ok, mam co nieco. Poniżej wykresy sygnałów dla poszczególnych głośników, oraz wykresy zestrojenia obudowy. Pik zaobserwowany w poprzednim wykresie wynika z sygnału dla kopułki wysokotonowej. Być może to rezonans głośnika, ale nie wiem, bo dopiero zaczynam zabawę z głośnikami.
  Podział pasma to ok 3,5 kHz, twięc pik 1kHz nie może wynikać z nałożenia się sygnałó dla poszczególnych głóśników. Wykres 20-250 Hz to wykresy impedancji dla głośników mc i mcx. Widać mniej więcej, że można wymienić te głośniki bez większej ingerencji w obudowę. Wykresy bez kalibracji impedancji, ale robiłem pomiary na szybko więc proszę o wybaczenie. Tak, czy inaczej do poglądu na zestrojenie obudowy to bez większego znaczenia. Także zostaje zająć się zwrotnicą.
  Gdyby ktoś miał jakieś pomysły to zapraszam do dyskusji.
  Zwrotnica to prosty filtr pierwszorzędowy dla kopułki z kondensatorem 2,7 uF, i drugorzędowy dla WM. Niestety cewka bez oznaczeń i nie mam jej czym zmierzyć, natomiast kondensator 10 uF.
  Póki co, sam muszę zająć się lekturą zanim przystąpię do jakiś zmian.
  Fatalny dźwięk monitorów STX F-110n (dobór zwrotnicy) Fatalny dźwięk monitorów STX F-110n (dobór zwrotnicy)\
  Dla uatrakcyjnienia wątku zdjęcia MCX vs MC, oraz zdjęcie zwrotnicy.
  Fatalny dźwięk monitorów STX F-110n (dobór zwrotnicy) Fatalny dźwięk monitorów STX F-110n (dobór zwrotnicy)
 • Poziom 43  
  A spróbuj wymienić BP elektrolity na kondensatory foliowe i zrób pomiar jeszcze raz... :)
 • Poziom 10  
  Cewka jak w schemacie powyżej - 0,78mH
 • Poziom 29  
  Kolumny na filtrach I rzędowych to dosyć specyficzne rozwiązanie. Nie słyszałem tych konkretnych i trudno mi oceniać, co STX wyrzeźbił ale przy cenie zastosowanej kopułki... Słyszałem dużo droższe zestawy pierwszorzędowe i aby poznać ich niewątpliwe zalety trzeba im odpowiednio dobrać sprzęt odtwarzający. Miałem okazje słyszeć fajne pierwszorzędowe B&W na zimnych i stosunkowo podłych amplitunerach kd jak i wzmacniaczach i nie polecam takiego połączenia. Jestem w stanie sobie wyobrazić jak takie stosunkowo podłe stxy podepniemy pod równie podły DAC wbudowany w amplituner kd... Zapewne te kolumny nieźle zagrałyby na dobrej klasy wzmacniaczu o delikatnej analogowej górze i podobnym DACu ale kto mając wzmacniacz i DAC po kilka tysi za każdy element kupuje stxy za 400zł :D
  Jak ktos chce to przerabiać to chyba w pierwszej kolejnosci kopułke nalezałoby przepiac na filtr II rzędu ale trzeba wtedy cała zwrotke projektować od nowa.
  Pewnie nawet w HOLMIMPULSE dałoby sie cos pobieżnie wydłubać ale chyba najlepiej to sprzedać i kupić coś o mniej wybrednym charakterze.
 • Poziom 6  
  U mnie to pracuje z Denonem pma 720ae, oraz EMU 0202. Także nie jest tragicznie, ale obydwa urządzenia dość surowe w barwie.
  Pierwszym pomysłem było zrobienie filtra II rzędu żeby zmniejszyć wpływ rezonansu kopułki, plus dodatkowy rezystor żeby nieco wyrównać pasmo.
  W dolnopasmowym filtrze dodam tylko korektor impedancji.

  Tak jak pisałem nie sprzedam tych i nie kupię innych ponieważ traktuje te zmiany raczej jako eksperyment. I nie zależy mi tu na zrobieniu czegoś czego mi brakuje.