Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termometr z lampami Nixie na Arduino

ghost666 19 Jan 2018 09:43 7653 4
Bosch
 • Termometr z lampami Nixie na Arduino
  Połączenie starych i nowych technologii w jednym urządzeniu zawsze jest ciekawym pomysłem. Autor tego termometru postanowił wykorzystać lampy nixie do wyświetlania temperatury, mierzonej z pomocą cyfrowego sensora. Nad całym układem czuwa moduł Arduino, co znacznie uprościło konstrukcję, a także umożliwiło dodanie funkcji zapobiegających przedwczesnemu uszkodzeniu/wypaleniu się lamp Nixie.

  Aby zestawić podobne urządzenie potrzebujemy:

  * 1 x Moduł Arduino Uno, aczkolwiek zasadniczo dowolny moduł Arduino czy podobny powinien umożliwiać zestawienie takiej konstrukcji po przeróbkach w sposobie podłączenia i programie
  * 1 x Sensor temperatury DS1820B firmy Dallas
  * 1 x Zasilacz 12 V DC
  * 3 x Lampy Nixie typu IN-1
  * 3 x Sterownik do lamp Nixie - układ SN74141
  * Włącznik, trochę kabli, lutownica, klej na gorąco itp.
  * Materiały na obudowę - drewno, pleksi, stal etc.  Krok 1: Budowa i testowanie układu

  Termometr z lampami Nixie na Arduino


  Autor część elektryczną projektu oparł na starszym projekcie innego twórcy, który znaleźć można tutaj.

  Dostępny jest tam także kod programu, który można wykorzystać, dostosować do własnych potrzeb lub po prostu skorzystać z kodu umieszczonego poniżej, w opisie tego projektu.

  Kluczem do poprawnego wykorzystania lamp nixie jest wiedza o tym, jak są one sterowane. Doskonały opis podłączania lamp nixie do modułów Arduino znaleźć możemy tutaj (chętnie w późniejszym czasie umieszczę go na Elektrodzie - przyp.red.).

  Zaprezentowany tam układ trzeba zbudować trzy razy, jako że w naszym urządzeniu znajdować będą się trzy lampy wyświetlające temperaturę. Jako kropkę dziesiętną autor wykorzystał zwykłą świetlówkę w formie właśnie kropki, która zasilana jest z tego samego napięcia, z którego zasilane są lampy nixie.

  Układ należy montować powoli i starannie, jako że łatwo jest pomylić się lutując taką ilość kabli. Po starannym zmontowaniu i przetestowaniu całego układu możemy przejść do kolejnej części - termometru. Jeśli chodzi o podłączenie urządzeń 1Wire do Arduino, w szczególności termometrów, autor tego projektu poleca następujący poradnik:  Jeśli mamy drugi moduł Arduino, możemy przetestować sobie działanie tego interfejsu i nauczyć się obsługi 1Wire na platformie Arduino. Jeśli już to wiemy i mamy przetestowane, to możemy przejść dalej.

  Krok 2: Połączenie programów ze sobą

  Termometr z lampami Nixie na ArduinoTermometr z lampami Nixie na Arduino


  Wiedząc już, jak obsługiwać wyświetlacze Nixie i jak odczytywać temperaturę z termometru na 1Wire, możemy połączyć ze sobą oba fragmenty kodu, aby stworzyć finalne oprogramowanie dla naszego termometru.

  Poniżej znajdziemy kod programu, jaki stworzył dla swojego termometru autor prezentowanego tutaj urządzenia:

  Code: c
  Log in, to see the code


  Po uruchomieniu termometr najpierw zapala sekwencyjnie wszystkie liczby w lampach Nixie, a następnie rozpoczyna wyświetlanie temperatury.

  Autor, po uruchomieniu układu, zamknął go w obudowie z drewna egzotycznego i podświetlił dodatkowymi diodami LED. Stalowe i miedziane elementy obudowy zostały spatynowane z wykorzystaniem kwasu solnego i siarczku miedzi.

  Źródło: http://www.instructables.com/id/Nixie-Tube-Arduino-Uno-Driven-Thermometer/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11092 posts with rating 9405, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Bosch
 • #2
  Deepone
  Level 22  
  Interesujący projekt jednak osobiście uważam podświetlanie wszystkie w dzisiejszych czasach na niebiesko za nieporozumienie. Samy lampy świecą ładnie i dodawanie do tego dodatkowego podświetlenia jest bez sensu.

  Zabrakło w opisie informacji o układzie zwiększającym napięcie - na zdjęciu jest.
 • Bosch
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  Deepone wrote:
  Interesujący projekt jednak osobiście uważam podświetlanie wszystkie w dzisiejszych czasach na niebiesko za nieporozumienie. Samy lampy świecą ładnie i dodawanie do tego dodatkowego podświetlenia jest bez sensu.

  Zabrakło w opisie informacji o układzie zwiększającym napięcie - na zdjęciu jest.


  Co do niebieskich diod - racja, w pełni się zgadzam. Szczególnie, jeśli urządzenie jest w drewnie itp.

  O układzie zasilającym autor nie pisze :/ ale opis jest w linku do poradnika obsługi samych Nixie.
 • #4
  pier
  Level 23  
  Obudowa zrobiona bez sensu. Mógł te lampy głębiej włożyć wtedy były by bezpieczniejsze a tak chwila nieuwagi i po lampach.
  Tego kija nawet nie skomentuje.
 • #5
  Simon79
  Level 19  
  Niebieskie podświetlenie to rzecz gustu, ale ten patyk psuje cały efekt. Wykorzystanie do tego celu arduino jest ok, mam podobne lampy, być może pokuszę się o wykonanie termometru w stylu retro, ale nad obudową bardziej się zastanowię....