Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówki H4 LED homologacja ?

haker999 19 Sty 2018 13:43 9669 17
  • #1 19 Sty 2018 13:43
    haker999
    Poziom 14  

Jak się ma sprawa żarówek h4 led z homologacją ? Na znanym portalu znalazłem takie żarówki z "niby" homologacją "Produkt posiada homologacje E8 nr 10R–058924, certyfikat CE oraz spełnia normy RoHS 2."

Czy to lampy muszą być przystosowane czy o co chodzi ?
    Szukałem ale większość pisze że nie mają homologacji ... a tu niby jest .

Nie wiem czy mogę zamieścić ale nr aukcji :7117193967

Dodam że nie kombinuje ze światłami, nigdy nie miałem pseudo ksenonów i tego typu rzeczy. Gdzieś widziałem test porównawczy h4 z led i te drugie wychodziły na + z wyraźną linią odcięcia i bez oślepiania innych z tego wynikają moje przemyślenia.

0 17
  • #2 19 Sty 2018 14:18
    andrzej20001
    Poziom 42  

Lampa jak jest homologowana z żarówką halogenową to taka ma raczej być. Poza tym przetwornice mogą siać. Kwestia wyboru.

0
  • #3 19 Sty 2018 14:53
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

haker999 napisał:
    Jak się ma sprawa żarówek h4 led

Nie ma czegoś takiego. H4 to jest żarówka halogenowa a nie LED.

haker999 napisał:
    "Produkt posiada homologacje E8 nr 10R–058924

Ten numer to już w do dowolnej "żarówki" LED na Allegro dopisują.

haker999 napisał:
    Gdzieś widziałem test porównawczy h4 z led

Co masz na szkle reflektora napisane? H4 czy H4 LED?

haker999 napisał:
    i te drugie wychodziły na + z wyraźną linią odcięcia i bez oślepiania innych z tego wynikają moje przemyślenia.

Tego badziewia jest pewnie 148 rodzajów, a każdy świeci inaczej. Możesz sobie te "LED - H4" założyć do lamp traktora oświetlających pole pracy jak się będziesz na nocną orkę wybierał...

0
  • #4 19 Sty 2018 21:58
    haker999
    Poziom 14  

jdubowski napisał:
    Co masz na szkle reflektora napisane? H4 czy H4 LED?

Czy ja gdzieś napisałem że chce montować ? Zapytałem się tylko odnośnie homologacji jak to się ma do seryjnych żarówek.

jdubowski napisał:
    Tego badziewia jest pewnie 148 rodzajów, a każdy świeci inaczej. Możesz sobie te "LED - H4" założyć do lamp traktora oświetlających pole pracy jak się będziesz na nocną orkę wybierał...

Nie jestem rolnikiem, nie mam traktora , według mnie rolnik jak każdy zawód , nie wiem czy to ma na celu obrażanie czy co ? Rolnik ma jakieś kiepskie lampy /światła/ żarówki ? Wiem na czym orka polega, jak są teraz zbudowane nowoczesne traktory/ maszyny rolnicze i wątpię czy potrzebują poprawy oświetlenia ... nie mówię o starszych produkcjach. Bardziej chodzi mi o samochody które już od nowości były wyposażone w kiepskie oświetlenie i bez przeróbek nic się nie da zrobić ... oczywiście wszystko w granicy rozsądku.

Żeby nie było przytocze jeszcze raz :
    haker999 napisał:
    Dodam że nie kombinuje ze światłami, nigdy nie miałem pseudo ksenonów i tego typu rzeczy. Gdzieś widziałem test porównawczy h4 z led i te drugie wychodziły na + z wyraźną linią odcięcia i bez oślepiania innych z tego wynikają moje przemyślenia.

2
  • #5 19 Sty 2018 23:41
    jdubowski

haker999 napisał:
    Czy ja gdzieś napisałem że chce montować ? Zapytałem się tylko odnośnie homologacji jak to się ma do seryjnych żarówek.

Uff. Tylko chciałem zaznaczyć że nie ma takich reflektorów do których takie "coś" mogłoby być założone w taki sposób by lampa spełniała jako zespół warunki homologacji.

haker999 napisał:
    Nie jestem rolnikiem, nie mam traktora , według mnie rolnik jak każdy zawód , nie wiem czy to ma na celu obrażanie czy co ?

Gdzie napisałem o obrażaniu?
    haker999 napisał:
    Rolnik ma jakieś kiepskie lampy /światła/ żarówki ? Wiem na czym orka polega, jak są teraz zbudowane nowoczesne traktory/ maszyny rolnicze i wątpię czy potrzebują poprawy oświetlenia ... nie mówię o starszych produkcjach.

Nie o to idzie - reflektory i żarówki do użycia poza drogą publiczną nie musza mieć homologacji. Stąd powołałem się na przypadek rolnika, traktora i świateł polowych.

haker999 napisał:
    Żeby nie było przytocze jeszcze raz :
    haker999 napisał:

To ja jeszcze raz powtórzę - nie jest możliwe by taki ledowy wynalazek uzyskał homologację do użycia w reflektorach przeznaczonych do użycia z żarówkami H4.

0
  • #6 20 Sty 2018 10:15
    ociz
    Moderator Samochody

Po pierwsze nie ma w ogóle czegoś takiego jak "żarówka LED", więc już w samym tytule sprzedawca kłamie.

0
  • #7 01 Lut 2018 17:41
    wnoto
    Poziom 32  

Ostatnio w programie 101 napraw było "testowane" oświetlenie led (H7 ?) . Pozytywne wypowiedzi .... nawet bardzo. ale brak homologacji na europe.

0
  • #8 01 Lut 2018 17:51
    yogi009
    Poziom 42  

Ten segment ma jeszcze bardzo nieprecyzyjne nazewnictwo, stąd nieścisłości i niedomówienia, a to jest znakomite pole do popisu dla różnych "handlowców". Wystarczy poczytać o chińskim certyfikacje CE :-) Graficznie praktycznie to samo, co standardowy symbol CE.

0
  • #9 16 Mar 2018 09:45
    siner
    Poziom 13  

dobra, odpowiedziliscie koledze ze nie mozna, ale dlaczego nie mozna ? jakies ustawy, paragrafy ? chce wiedziec dokladnie dlaczego nie moga na nich jezdzic i dlaczego moge za nie dostac mandat... ?!

zaloze sie ze kolega o takie aspekty pytal a wy odrazu na niego z psami wyskoczyliscie bez zadnego uzasadnienia tylko ze swoim widzimisie...

1
  • #11 16 Mar 2018 10:37
    przemek25l
    Poziom 29  

Źródło światła posiada homologację
    Ale lampa posiada oznaczenie na którym pisze np. HC
    Oznacza to "halogenowa" mijania i z takim źródłem uzyskała homologację inne są niedopuszczalne.
    Dziennik ustaw 776 dotyczący okresowych badań technicznych
    Talela pkt.
    4.1.4. Zgodność z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych Kontrola organoleptyczna i sprawdzenie działania.
    a) Brak zgodności z wymaganiami pod względem typu światła, miejsca montażu, barwy wysyłanego światła lub jego natężenia. X X
    b) Elementy na kloszu lub źródle światła, które w oczywisty sposób zmniejszają natężenie światła lub zmieniają jego barwę. X X
    c) Brak zgodności źródła światła z zainstalowanym urządzeniem oświetleniowym.

1
  • #12 16 Mar 2018 10:40
    siner
    Poziom 13  

jdubowski: poprawie zaraz po tym jak przytoczysz chocby jedna ustawe lub paragraf zakazujacy stosowania takiego zrodla swiatla jakim sa LEDy, jak narazie to tylko piane bijesz z ktorej nic nie wynika.

przemek25l: bardzo dziekuje za rzetelne informacje, ninejszym uwazam to za wystarczajaca informacje aby samemu podjac decyzje o uzywaniu takiego zrodla swiatla tudziez nie.

pozdrawiam Jan Fus

1
  • #14 16 Mar 2018 11:32
    jdubowski

siner napisał:
    poprawie zaraz po tym jak przytoczysz chocby jedna ustawe lub paragraf zakazujacy stosowania takiego zrodla swiatla jakim sa LEDy,

Nie ma zakazu. Ale jest nakaz stosowania rozwiązań homologowanych. Szczegóły masz opisane w poście #11.

0
  • #15 16 Mar 2018 13:38
    tomus2k
    Poziom 23  

Co do oznaczeń na lampach.....
    A czytaliście homologację E20 10R-04-4059 tam jest zapisane, że zmienia przeznacznie lampy z drogowe na drogowe i dzienne po zainstalowaniu homologowanego modułu świateł dziennych.
    W homologacji też napisano że, oznaczenie jest naniesione na module.
    Wszystko jest homologowane mimo sprzecznych oznaczeń na lampie.
    Co więcej homologacja nie stawia wymogu zmiany oznaczeń na lampie.
    Jest jeszcze moduł o podobnym działaniu tylko po CAN CLM02-CAN, który często montują dealerzy E20 10R-03 2703, tam podobnie.

Może i tak jest z H4-LED - nie mam dostępu do homologacji dla H4 LED może ktoś kupił i dostał wyciąg.
    Ten sklep https://motoledy.pl/ pisze że ma homologację E4 w opisie "Stosowane w...:
    światła do jazdy w dzień i w nocy
    światła przeciwmgielne
    jacht"
    Może ktoś zdobędzie odpis z homologacji E4 do H4-LED od w/w sklepu :idea:

ps. E20 to Homologacja Polska wydawana przez Urząd
    Transportowego Dozoru Technicznego. E4 - Holandia

0
  • #18 16 Mar 2018 16:09
    tomus2k
    Poziom 23  

przemek25l napisał:
    Proszę zauważyć że źródło światła nie zostało zmienione. Opieramy się cały czas o źródło. W tamtym przypadku moduł ogranicza do 25% moc źródła które jest fabrycznie zamontowane.

Proszę zauważyć że oznaczenie na lampie nie odpowiadają już rzeczywistej funkcji lampy punkt a) w/w przepisu . Jeśli go rozstrzygać literalnie, to na lampie mamy oznaczenie że to lampa obsługująca światła długie , a świeci z natężeniem niezgodnym z pierwotną homologacją lampy. Jednak po zastosowaniu modułu, homologacja lampy się zmienia i od tej pory pełni też funkcję świateł dziennych.
    To samo może dotyczyć zapisów w homologacji źródła światła H4-LED. Może zmieniać tym razem homologację pierwotną źródła światła lampy, tak jak zmienia homologacja modułu pierwotną homologację przeznaczenia lampy.

0