Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Benq W770ST - Nie działają prawidłowo złącza HDMI

janomo 19 Jan 2018 16:15 903 4
 • #1
  janomo
  Level 24  
  Witam.
  Rzutnik pracuje poprawnie na wszystkich złączach oprócz dwóch złączy HDMI. Złącze HDMI1 nie wykrywa w ogóle sygnału, złącze HDMI2 pracuje poprawnie po podłączeniu dekodera STB. Po podłączeniu dekodera cyfrowego polsatu wyświetla grafikę z tunera, ale dźwięku i obrazu brak. Dekoder cyfrowego polsatu na innym urządzeniu pracuje poprawnie. Usterka wystąpiła po kilkukrotnym wyłączeniu zasilania - zaniki napięcia w sieci.
  Schemat mam - znalazłem na Elektrotanya.com.
  W rzutniku złącza HDMI obsługuje układ U29 - ADV7612BSWZ.
  Zacząłem mierzyć i na nóżce 15 HDMI1 miałem prawie zwarcie do masy. Okazało się że na nóżce 97 układu U29 mam 2 Ω do masy. Zatem uszkodzony U29. Ale po chwili po ponownych pomiarach zwarcie zniknęło, oporność na 15 nóżce złącza HDMI też zmieniła się - zniknęło zwarcie do masy. Ale rzutnik działa bez zmian.
  Podejrzewam uszkodzenie układu U29.
  I teraz moje pytania.
  Czy można gdzieś w Polsce zdobyć w rozsądnej cenie ten układ? Widzę go w Chinach za niecałe 50 zł ale ten czas oczekiwania!
  I drugie ważniejsze pytanie. Czy wymieniając ten układ nie będzie problemu z kluczami HDCP? Czy klucze są już "zaszyte" w procesorze ADV7612, czy trzeba jeszcze wykonywać jakieś czynności typu reset ustawień w trybie serwisowym bądź aktualizacja oprogramowania?
  Ktoś coś podpowie?
 • #2
  sowa_46
  Level 24  
  Sprawdź elementy bierne w okolicy złączy HDMI oraz U29.
 • #3
  janomo
  Level 24  
  Elementy bierne w okolicach złączy HDMI "obmierzyłem" - nic niepokojącego poza 2 Ω do masy z nóżki 97 U29 nie znalazłem. Zwarcie to jednak zniknęło. Jakieś 2 tygodnie temu klient zdecydował się jednak na naprawę i układ zamówiełem w Chinach, pewnie jeszcze ze 2 tygodnie poczekam, ale klientowi nie spieszy się.
  Nie żebym się czepiał ale jak sprawdzić U29 inaczej niż przez wymianę??
 • #4
  sowa_46
  Level 24  
  Chodziło mi o to, żebyś sprawdził elementy bierne przy U29.
 • #5
  janomo
  Level 24  
  Zapomniałem zakończyć temat. Już jakiś czas temu przyszedł procesor U29 - ADV7612BSWZ, wymieniłem i HDMI zaczęły działać prawidłowo.