Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica Sinus Pro 500 Volt Polska nie działa z aku

Mirek_Gab 19 Jan 2018 16:33 6903 61
Optex
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Witam. Przetwornica jak w tytule . Dzisiaj pojawił się problem po nocnych wichurach i przerwie w dostawie prądu. Akumulator żelowy 100Ah 12V. Objaw taki jakby przetwornica nie przetwarzała napięcia 12/230v. Wydaje się jakby normalnie pracowała tzn. mam do niej podpięty piec gazowy c.o. Myślałem , że padł akumulator ale po tym jak włączyli prąd okazało się, że na pasku ładowania palą się wszystkie diody. Po kilkunastu minutach wyłączyłem zasilanie i okazało się, że przetwornica emituje szybkie sygnały dźwiękowe i po chwili wyłącza się. Gdzie szukać przyczyny?
  • Optex
    aaanteka
    Level 41  
    Pod warunkiem, że faktycznie akumulator jest sprawny. Kiedy został wyprodukowany i zaczął być używany? Objawem uszkodzenia, wyeksploatowania się akumulatora jest znaczne zmniejszenie pojemności pomimo utrzymywania się na zaciskach napięcia znamionowego. Jakie masz obciążenie do niej podpięte i jak długo przetwornica u ciebie pracowała ostatniej nocy i jaki ma ogólny "staż" pracy? Trzeba go sprawdzić z innym obciążeniem 12 V. (Można również przetwornicę przetestować na innym akumulatorze. ) Jeżeli akumulator jest sprawny,to prawdopodobnie uszkodzeniu uległy tranzystory falownika.
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Akumulator ma ok, 4 lat. Przetwornicę zainstalowałem dwa lata temu i od tego czasu podpięty jest do niej tylko piec gazowy , w którym zainstalowana jest pompa obiegowa.
    aaanteka
    Level 41  
    Okres 4 lat eksploatacji akumulatora może świadczyć o konieczności jego wymiany. Tym bardziej w konfiguracji rezerwowej, sporadycznie obciążany. W nocy popracował na obniżonej pojemności i nastąpił jego koniec. Obciąż go kilkoma żarówkami 12 V i sprawdź jak się zachowa, jak się obniży napięcie na zaciskach.
  • Optex
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Podmieniłem akumulatory i niestety drugi -kwasowy działa tzn. przetwornica pracuje i zasila piec a po włączeniu zasilania jest ładowany . Ten mój po odłączeniu zasilania od razu wyłącza przetwornice czyli padaczka. Kwestia tylko czy kupić żelowy czy kwasowy?
    aaanteka
    Level 41  
    Mirek_Gab wrote:
    Kwestia tylko czy kupić żelowy czy kwasowy?

Jest to ten sam rodzaj akumulatora z tą różnicą ,że elektrolit jest w innej postaci.
    Dobierając akumulator należy uwzględnić wymagany czas pracy na akumulatorze przy danym obciążeniu. Czy u ciebie jest jakaś duża pompa zamontowana,czy też przerwy w dostawie energii są częste i długotrwałe?
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Da się coś jeszcze z takiego aku wykrzesać czy tylko złom? Jaki kupić ? Taki jaki był czy np. AGM?
    aaanteka
    Level 41  
    Można spróbować regenerować jak to niektórzy próbują ,szczególnie że to pojemność 100Ah. Trzeba się liczyć, że będzie to na jakiś krótki czas i akumulator będzie miał stanowczo mniejszą pojemność.
    Link
    Należy na początek kilka razy rozładować i naładować akumulator różnymi prądami( przykładowo 1/16 ( bezpieczniej obecnie 1/32 i 1/40(1/80) z pojemności). Następnie ostrożnie małymi porcjami uzupełnić wodą destylowaną cele. Na początek dodaj powiedzmy po 1 cc strzykawką i obserwuj co się będzie działo z napięciem na zaciskach. Potem (powiedzmy po dobie) spróbuj obciążyć , wyładować i naładować. Jak za dużo na raz nalejesz wody, to może się okazać jak przy zwykłym samochodowym akumulatorze, że akumulator odzyskując pojemność w trakcie ładowania nie pomieści zwiększonej objętości elektrolitu. W przypadku akumulatora żelowego może to całkowicie uszkodzić akumulator nieodwracalnie o ile posiada on jeszcze jakieś właściwości eksploatacyjne. Woda ma tylko wniknąć i nawilżyć żel.
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Obciążyłem akumulator zwykłą żarówką 21w i niestety ledwo się żarzyła . Wkurzam się bo okazało się , że jego data produkcji to 2014r. Pierwotnie zasilał łódkę do wędkowania . U mnie był jako bufor w zasilaniu pieca i wytrzymał tylko 4 lata- gdzie producent zapewnia sprawność do 10 lat.
    aaanteka
    Level 41  
    W konfiguracji zasilania buforowego, żaden akumulator nie będzie pracował w okresie 10 lat. Okres taki jest możliwy przy zachowaniu pracy cyklicznej z równomiernym obciążeniem. Podejrzewam ,że wymieniona przetwornica nie spełnia takich warunków, co więcej nie ma odpowiedniego buforowania dla akumulatora 100Ah. Pierwotne zasilanie łodzi do wędkowania również nie pozostaje bez znaczenia - to dość ciężki resurs pracy w zmiennych warunkach temperaturowych. Jaka, to marka i model akumulatora ?
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Toyama NPCG100-12
    aaanteka
    Level 41  
    I wszystko się zgadza.
    "Baterie Toyama NPCG maja projektowaną żywotność na 12 lat.
    Ilość cykli nawet do 1500 przy rozładowaniu do 50%"

Pewnie przy twoich rozładowaniach było więcej niż 50% zużycia. Akumulator został wyeksploatowany.
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Tylko w okresie tych dwóch lat jeśli się nie mylę to może z 6-7 razy była awaria zasilania i to nie dłuższą jak 3-5godz.
    Wlodek22
    Level 30  
    Szkoda taką sztukę na złom oddać. Jak bywasz w Warszawie, to chetnię odkupię na eksperymenty.
    aaanteka
    Level 41  
    Przeładowanie akumulatora nie służy mu. Ten typ akumulatora nie służy do pracy buforowej. Spróbuj regenerować. Proponuję na początek również sprawdzić prąd ładowania i podtrzymania tej przetwornicy. Nie wykluczone, że akumulator o tej pojemności był długotrwale nie doładowywany optymalnie. Zacznij od naprzemiennego ładowania i rozładowania małym prądem( 1,5-3A, rozładowanie 0,8-1,5A0). Zobaczysz poprawę,to powtórz cykl z trochę większym prądem. Następnie powracasz do mniejszego. Następnie stosujesz prądy już 3-krotnie większe. Generalnie przydała by się ładowarka z funkcją odsiarczania, regeneracji tak zwana inteligentna. Bywają takie czasem w marketach w bardzo dobrej cenie.
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Mam ładowarkę do aku żelowych ale automat. A tu przydała by się chyba taka z regulacją prądu ładowania.
    kkknc
    Level 43  
    Z doświadczenia ci powiem że nie warto przepłacać za takie akumulatory do zasilania awaryjnego. Podobnie ci posłużą zwykle rozruchowe. A tańsze.
    aaanteka
    Level 41  
    Oczywiście, że tak. Dodam,że dobrym pomysłem jest zastosowanie akumulatora takiego samego jak się ma w posiadanym samochodzie. Okresowa podmiana akumulatorów wyjedzie obydwu na dobre i wydłuży ich czas użytkowania.
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Mam takie cudo z Lidla :Przetwornica Sinus Pro 500 Volt Polska nie działa z aku
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Po podłączeniu żarówki 21w napięcie spada do około 6-7V
  • Helpful post
    aaanteka
    Level 41  
    "Prostownik Ultimate Speed ULG 3.8 A1 jest ładowarką akumulatorów z ładowaniem konserwacyjnym pulsacyjnym nadającym się do ładowania zwykłego i ładowania konserwacyjnego następujących akumulatorów ołowiowych 6V- lub 12V z roztworem lub żelem elektrolitycznym

6V: Pojemność od 1.2Ah do 14Ah

12V: Pojemność od 1.2Ah do 14Ah

12V: Pojemność od 1.2Ah do 120Ah

Spoiler:
    Oprócz tego może ona służyć do regeneracji całkowicie rozładowanych akumulatorów. Ładowarka akumulatorów posiada układ ochronny zapobiegający powstawaniu iskier i przegrzewaniu.
    Urządzenie jest przeznaczone do ładowania różnych akumulatorów typu SLA (akumulatory ołowiowo-kwasowe), stosowanych w samochodach osobowych, motorowerach i pozostałych pojazdach mechanicznych. Akumulatory tego typu mogą być np. MOKRE (z płynnym elektrolitem), ŻELOWE (z żelowym elektrolitem) lub wykonane w technologii AGM (elektrolit uwięziony w separatorach
    z włókna szklanego).
    Specjalne zaprojektowanie urządzenia (zwane również "koncepcją ładowania trójstopniowego") umożliwia ponowne naładowanie akumulatora do 100% jego pierwotnej pojemności. Ponadto można podłączyć akumulator do ładowarki przez dłuższy okres czasu, aby utrzymywać go możliwie zawsze w optymalnym stanie."

Po przeanalizowaniu tematów dotyczących tego prostownika polecam jednak na początek zastosowanie typowego prostownika z ręcznie dobieranymi parametrami.
    endymion
    Level 14  
    Jeśli kolega ma czas i chęci na bawienie się w regenerowanie 4 letniego akumulatora to na elektrodzie jest pełno porad jak to zrobić.
    Wszystkie łączy jedna wspólna cecha: pomagają tylko trochę i na trochę.
    Z doświadczenia polecał bym kupno nowego egzemplarza.
    Mirek_Gab
    Level 13  
    Zdaję sobie sprawę z tego, że czeka mnie zakup nowego akumulatora ale nie byłbym sobą gdybym trochę się nim nie pobawić. Ten pesel tak ma😆
    Dodano po 11 [godziny] 57 [minuty]:
    Dostałem się dzisiaj do serca akumulatora tzn. zdjąłem pokrywę i korki na celach , czuć przy tym było gazem a w celach sucho. Uzupełniłem wodą destylowaną i zobaczymy co dalej.
  • Helpful post
    Sniezynka
    Level 32  
    Witam,
    Sucho tzn brak żelu w celach ? Płyty są suche? jak tak to :
    Uzupełnić odrobiną wody destylowanej odczekać 24h aż się wchłonie i ładować małym prądem 0,05Q gdzie Q- pojemność akumulatora w Ah.
    komatssu
    Level 29  
    Jakie napięcie ładowania ma ten UPS Volt Polska?
    Jeśli 14,4V - to jest to za dużo dla akumulatora żelowego.
    Mirek_Gab
    Level 13  
    komatssu wrote:
    Jakie napięcie ładowania ma ten UPS Volt Polska?
    Jeśli 14,4V - to jest to za dużo dla akumulatora żelowego.

13,8v

Do każdej celi dolałem po ok.100ml wody.

Dodano po 20 [minuty]:

Sniezynka wrote:
    ładować małym prądem 0,05Q gdzie Q- pojemność akumulatora w Ah.

ale to przy pojemności 100Ah daje nam 5A. Czy to nie za dużo?