Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica Sinus Pro 500 Volt Polska nie działa z aku

19 Sty 2018 16:33 3189 61
 • Poziom 13  
  Witam. Przetwornica jak w tytule . Dzisiaj pojawił się problem po nocnych wichurach i przerwie w dostawie prądu. Akumulator żelowy 100Ah 12V. Objaw taki jakby przetwornica nie przetwarzała napięcia 12/230v. Wydaje się jakby normalnie pracowała tzn. mam do niej podpięty piec gazowy c.o. Myślałem , że padł akumulator ale po tym jak włączyli prąd okazało się, że na pasku ładowania palą się wszystkie diody. Po kilkunastu minutach wyłączyłem zasilanie i okazało się, że przetwornica emituje szybkie sygnały dźwiękowe i po chwili wyłącza się. Gdzie szukać przyczyny?
 • Poziom 38  
  Pod warunkiem, że faktycznie akumulator jest sprawny. Kiedy został wyprodukowany i zaczął być używany? Objawem uszkodzenia, wyeksploatowania się akumulatora jest znaczne zmniejszenie pojemności pomimo utrzymywania się na zaciskach napięcia znamionowego. Jakie masz obciążenie do niej podpięte i jak długo przetwornica u ciebie pracowała ostatniej nocy i jaki ma ogólny "staż" pracy? Trzeba go sprawdzić z innym obciążeniem 12 V. (Można również przetwornicę przetestować na innym akumulatorze. ) Jeżeli akumulator jest sprawny,to prawdopodobnie uszkodzeniu uległy tranzystory falownika.
 • Poziom 38  
  Okres 4 lat eksploatacji akumulatora może świadczyć o konieczności jego wymiany. Tym bardziej w konfiguracji rezerwowej, sporadycznie obciążany. W nocy popracował na obniżonej pojemności i nastąpił jego koniec. Obciąż go kilkoma żarówkami 12 V i sprawdź jak się zachowa, jak się obniży napięcie na zaciskach.
 • Poziom 13  
  Podmieniłem akumulatory i niestety drugi -kwasowy działa tzn. przetwornica pracuje i zasila piec a po włączeniu zasilania jest ładowany . Ten mój po odłączeniu zasilania od razu wyłącza przetwornice czyli padaczka. Kwestia tylko czy kupić żelowy czy kwasowy?
 • Poziom 43  
 • Poziom 38  
  Mirek_Gab napisał:
  Kwestia tylko czy kupić żelowy czy kwasowy?

  Jest to ten sam rodzaj akumulatora z tą różnicą ,że elektrolit jest w innej postaci.
  Dobierając akumulator należy uwzględnić wymagany czas pracy na akumulatorze przy danym obciążeniu. Czy u ciebie jest jakaś duża pompa zamontowana,czy też przerwy w dostawie energii są częste i długotrwałe?
 • Poziom 38  
  Można spróbować regenerować jak to niektórzy próbują ,szczególnie że to pojemność 100Ah. Trzeba się liczyć, że będzie to na jakiś krótki czas i akumulator będzie miał stanowczo mniejszą pojemność.
  Link
  Należy na początek kilka razy rozładować i naładować akumulator różnymi prądami( przykładowo 1/16 ( bezpieczniej obecnie 1/32 i 1/40(1/80) z pojemności). Następnie ostrożnie małymi porcjami uzupełnić wodą destylowaną cele. Na początek dodaj powiedzmy po 1 cc strzykawką i obserwuj co się będzie działo z napięciem na zaciskach. Potem (powiedzmy po dobie) spróbuj obciążyć , wyładować i naładować. Jak za dużo na raz nalejesz wody, to może się okazać jak przy zwykłym samochodowym akumulatorze, że akumulator odzyskując pojemność w trakcie ładowania nie pomieści zwiększonej objętości elektrolitu. W przypadku akumulatora żelowego może to całkowicie uszkodzić akumulator nieodwracalnie o ile posiada on jeszcze jakieś właściwości eksploatacyjne. Woda ma tylko wniknąć i nawilżyć żel.
 • Poziom 13  
  Obciążyłem akumulator zwykłą żarówką 21w i niestety ledwo się żarzyła . Wkurzam się bo okazało się , że jego data produkcji to 2014r. Pierwotnie zasilał łódkę do wędkowania . U mnie był jako bufor w zasilaniu pieca i wytrzymał tylko 4 lata- gdzie producent zapewnia sprawność do 10 lat.
 • Poziom 38  
  W konfiguracji zasilania buforowego, żaden akumulator nie będzie pracował w okresie 10 lat. Okres taki jest możliwy przy zachowaniu pracy cyklicznej z równomiernym obciążeniem. Podejrzewam ,że wymieniona przetwornica nie spełnia takich warunków, co więcej nie ma odpowiedniego buforowania dla akumulatora 100Ah. Pierwotne zasilanie łodzi do wędkowania również nie pozostaje bez znaczenia - to dość ciężki resurs pracy w zmiennych warunkach temperaturowych. Jaka, to marka i model akumulatora ?
 • Poziom 38  
  I wszystko się zgadza.
  "Baterie Toyama NPCG maja projektowaną żywotność na 12 lat.
  Ilość cykli nawet do 1500 przy rozładowaniu do 50%"

  Pewnie przy twoich rozładowaniach było więcej niż 50% zużycia. Akumulator został wyeksploatowany.
 • Poziom 28  
  Szkoda taką sztukę na złom oddać. Jak bywasz w Warszawie, to chetnię odkupię na eksperymenty.
 • Poziom 38  
  Przeładowanie akumulatora nie służy mu. Ten typ akumulatora nie służy do pracy buforowej. Spróbuj regenerować. Proponuję na początek również sprawdzić prąd ładowania i podtrzymania tej przetwornicy. Nie wykluczone, że akumulator o tej pojemności był długotrwale nie doładowywany optymalnie. Zacznij od naprzemiennego ładowania i rozładowania małym prądem( 1,5-3A, rozładowanie 0,8-1,5A0). Zobaczysz poprawę,to powtórz cykl z trochę większym prądem. Następnie powracasz do mniejszego. Następnie stosujesz prądy już 3-krotnie większe. Generalnie przydała by się ładowarka z funkcją odsiarczania, regeneracji tak zwana inteligentna. Bywają takie czasem w marketach w bardzo dobrej cenie.
 • Poziom 38  
  Co to za automat? Jakie ma prądy ładowania -opcje? Podejrzewam, że do znacznie mniejszych pojemności.
 • Poziom 43  
  Z doświadczenia ci powiem że nie warto przepłacać za takie akumulatory do zasilania awaryjnego. Podobnie ci posłużą zwykle rozruchowe. A tańsze.
 • Poziom 38  
  Oczywiście, że tak. Dodam,że dobrym pomysłem jest zastosowanie akumulatora takiego samego jak się ma w posiadanym samochodzie. Okresowa podmiana akumulatorów wyjedzie obydwu na dobre i wydłuży ich czas użytkowania.
 • Poziom 38  
  Ma ten prostownik jakieś funkcje i parametry ładowania?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  "Prostownik Ultimate Speed ULG 3.8 A1 jest ładowarką akumulatorów z ładowaniem konserwacyjnym pulsacyjnym nadającym się do ładowania zwykłego i ładowania konserwacyjnego następujących akumulatorów ołowiowych 6V- lub 12V z roztworem lub żelem elektrolitycznym

  6V: Pojemność od 1.2Ah do 14Ah

  12V: Pojemność od 1.2Ah do 14Ah

  12V: Pojemność od 1.2Ah do 120Ah


  Spoiler:
  Oprócz tego może ona służyć do regeneracji całkowicie rozładowanych akumulatorów. Ładowarka akumulatorów posiada układ ochronny zapobiegający powstawaniu iskier i przegrzewaniu.
  Urządzenie jest przeznaczone do ładowania różnych akumulatorów typu SLA (akumulatory ołowiowo-kwasowe), stosowanych w samochodach osobowych, motorowerach i pozostałych pojazdach mechanicznych. Akumulatory tego typu mogą być np. MOKRE (z płynnym elektrolitem), ŻELOWE (z żelowym elektrolitem) lub wykonane w technologii AGM (elektrolit uwięziony w separatorach
  z włókna szklanego).
  Specjalne zaprojektowanie urządzenia (zwane również "koncepcją ładowania trójstopniowego") umożliwia ponowne naładowanie akumulatora do 100% jego pierwotnej pojemności. Ponadto można podłączyć akumulator do ładowarki przez dłuższy okres czasu, aby utrzymywać go możliwie zawsze w optymalnym stanie."  Po przeanalizowaniu tematów dotyczących tego prostownika polecam jednak na początek zastosowanie typowego prostownika z ręcznie dobieranymi parametrami.
 • Poziom 13  
  Jeśli kolega ma czas i chęci na bawienie się w regenerowanie 4 letniego akumulatora to na elektrodzie jest pełno porad jak to zrobić.
  Wszystkie łączy jedna wspólna cecha: pomagają tylko trochę i na trochę.
  Z doświadczenia polecał bym kupno nowego egzemplarza.
 • Poziom 13  
  Zdaję sobie sprawę z tego, że czeka mnie zakup nowego akumulatora ale nie byłbym sobą gdybym trochę się nim nie pobawić. Ten pesel tak ma😆
  Dodano po 11 [godziny] 57 [minuty]:
  Dostałem się dzisiaj do serca akumulatora tzn. zdjąłem pokrywę i korki na celach , czuć przy tym było gazem a w celach sucho. Uzupełniłem wodą destylowaną i zobaczymy co dalej.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Witam,
  Sucho tzn brak żelu w celach ? Płyty są suche? jak tak to :
  Uzupełnić odrobiną wody destylowanej odczekać 24h aż się wchłonie i ładować małym prądem 0,05Q gdzie Q- pojemność akumulatora w Ah.
 • Poziom 29  
  Jakie napięcie ładowania ma ten UPS Volt Polska?
  Jeśli 14,4V - to jest to za dużo dla akumulatora żelowego.
 • Poziom 43  
  komatssu napisał:

  Jeśli 14,4V - to jest to za dużo dla akumulatora żelowego.

  To minimum dla pracy cyklicznej.
 • Poziom 13  
  komatssu napisał:
  Jakie napięcie ładowania ma ten UPS Volt Polska?
  Jeśli 14,4V - to jest to za dużo dla akumulatora żelowego.


  13,8v

  Do każdej celi dolałem po ok.100ml wody.

  Dodano po 20 [minuty]:

  Sniezynka napisał:
  ładować małym prądem 0,05Q gdzie Q- pojemność akumulatora w Ah.


  ale to przy pojemności 100Ah daje nam 5A. Czy to nie za dużo?