Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zgrzewarka punktowa arduino - układ działa po wyłączeniu

19 Sty 2018 18:57 1017 5
  • Poziom 12  
    Zbudowałem prosty układ na podstawie "arduino" i transformatora na którym nawinięta jest linka 25mm^2 (3 zwoje). Załączany jest on na odpowiedni czas wysterowany przez mikroprocesor (ta część działa bez zarzutu). Mikroprocesor podaje stan wysoki na optotriak, który załącza triak sterujący zasilaniem transformatora. Problem polega na tym, że przy dużym obciążeniu, zwarciu elektrod zgrzewarki celowe, czy też przy dobrym dociśnięciu zgrzewanego elementu przez transformator cały czas płynie prąd nawet po ustalonym czasie około 10ms (na wyjściu optotraka jest wtedy stan niski). Całość wyzwalana jest za pomocą przycisku cwilowego. Chciałbym tylko podkreślić, że problem ten nie występuje gdy transformator załączany jest bez obciążenia lub przy małym obciążeniu. Czy ma ktoś z was może pomysł gdzie popełniłem błąd?
    Pozdrawiam.
    Zgrzewarka punktowa arduino - układ działa po wyłączeniu
  • Poziom 38  
    Błąd leży w wadliwej realizacji aplikacji MOC3042. Brak jest jednego elementu- rezystora. Zajrzyj do noty MOC3042.
  • Poziom 12  
    aaanteka napisał:
    Błąd leży w wadliwej realizacji aplikacji MOC3042. Brak jest jednego elementu- rezystora. Zajrzyj do noty MOC3042.

Dziękuję! Aż wstyd że nie zajrzałem sam do notki, wstawienie rezystora 330R między bramkę a terminal załatwiło sprawę :) Z tej całej euforii paluchem dotknąłem przez przypadek 230V i nieźle mnie pogilgało.. Hehe
    uzi18 napisał:
    Masz piny źle ponumerowane. Masa powinna iść pod pin 3 - a nie pin 5 jaku ciebie .

Racja kolego, nie zauważyłem błędu ( pierwszy raz używałem tego programu ) błąd leży jedynie w schemacie połączenia były poprawne. Dodatkowo Ty też się pomyliłeś GND jest na 2 pinie a nie 3.

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Dołożyłem rezystor