Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows

masterten 19 Jan 2018 21:59 10725 0
Nazwa.pl
 • Wstęp:
  Niniejszy artykuł opisuje sposób alternatywny, który wymyśliłem po nieudanych próbach udostępnienia drukarki między Windows 10 i Windows XP metodą tradycyjną. Generalnie polega on na instalacji opcjonalnego składnika systemu (usługi drukowania dla UNIX) i połączenie drukarki przez protokół LPR. Windows 10 "myśli", że udostępnia drukarkę linuxowi, a windows XP "myśli", że podpina się do drukarki zainstalowanej na komputerze z linuxem. Nie widzę przeszkód, aby zastosować tą metodę na innych wersjach Windows, lub dla udostępniania w drugą stronę, proszę o informacje zwrotne jeśli ktoś spróbuje.

  Wymagania:
  - nie ma znaczenia czy systemy są w wersji Home czy Professional
  - muszą istnieć sterowniki drukarki dla danego systemu windows (dla serwera i klienta)
  - potrzebna będzie płyta instalacyjna windows XP lub alternatywne źródło potrzebnych plików

  Wady:
  - udostępniona w ten sposób drukarka nie ma możliwości zarządzania uprawnieniami. Oznacza to, że każdy komputer w sieci LAN będzie mógł ją zainstalować i na niej drukować, nawet gdy nie będzie podpięty do danej grupy roboczej i nie będzie znał haseł dostępu na komputer udostępniający drukarkę. Oczywiście musi najpierw wiedzieć, że taka drukarka istnieje i znać nazwę/adres komputera oraz nazwę drukarki.

  Zalety:
  - nie wymaga korzystania z zewnętrznych programów oraz innych udziwnień, dla użytkownika nie ma zauważalnej różnicy przy drukowaniu
  - nie wyklucza udostępniania metodą tradycyjną, można z niej korzystać równocześnie na dowolnej liczbie komputerów "klientów" i "serwerów" oraz udostępnić dowolną liczbę drukarek na jednym "serwerze"


  Etap 1: Instalacja wymaganych składników na windows XP

  Panel sterowania -> Połączenia sieciowe -> Zaawansowane -> Opcjonalne składniki sieci
  zaznaczyć "Narzędzia zarządzania i monitorowania", kliknąć przycisk "Szczegóły", zaznaczyć "Usługi drukowania UNIX", przycisk "OK", przycisk "Dalej"
  pojawi się monit o wymagane dodatkowe pliki, należy włożyć płytę instalacyjną windows XP i wskazać na niej katalog "i386", przycisk "OK"
  Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach WindowsAlternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach WindowsAlternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows

  Etap 2: Instalacja wymaganych składników na windows 10

  Panel sterowania -> Programy i funkcje -> przycisk "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows" -> rozwinąć pozycję "Usługi drukowania i zarządzania dokumentami" -> zaznaczyć "Monitor portu LPR" -> przycisk "OK"
  Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows

  Etap 3: Konfiguracja udostępniania na windows 10

  Jeśli komputer udostępnia już tą drukarkę (na przykład innemu komputerowi z windows 7/8/8.1/10) to nie trzeba nic zmieniać.
  Jeśli komputer udostępnia już inną/inne drukarki, przejdź do kroku 2.

  krok 1: włączenie udostępniania
  Ustawienia -> Sieć i internet -> Centrum sieci i udostępniania -> Zaawansowane ustawienia udostępniania -> w obecnym profilu (prywatny lub publiczny) zaznaczyć "włącz udostępnianie plików i drukarek"
  Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows
  krok 2: udostępnienie wybranej drukarki
  Ustawienia -> Urządzenia -> Urządzenia i drukarki -> prawy klik na wybranej drukarce -> Właściwości drukarki (nie mylić z Właściwości) -> zakładka Udostępnianie -> zaznaczyć "Udostępnij tą drukarkę" (można ustawić jakąś krótką nazwę) i zastosować
  Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach WindowsAlternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows

  Etap 4: Instalacja drukarki na windows XP

  Uwaga:
  Przed dodaniem tej właściwej udostępnionej drukarki, na komputerze powinien być zainstalowany jej sterownik. Najprościej po prostu podpiąć i zainstalować ją lokalnie. Jeśli nie będzie zainstalowana, w trakcie instalacji tej udostępnionej drukarki trzeba będzie wskazać plik INF sterownika drukarki, co w większości przypadków jest niemożliwe ponieważ sterownik jest dostępny w formie instalatora. W niektórych przypadkach jest możliwe wypakowanie takiego instalatora np. WinRarem i uzyskanie potrzebnego pliku INF.

  Panel sterowania -> drukarki i faksy -> dodaj drukarkę
  w kreatorze przycisk "Dalej", pozostawić zaznaczone pole "drukarka lokalna...", następnie odznaczyć "automatycznie wykryj i zainstaluj moją drukarkę typu Plug and Play", przycisk "Dalej"
  Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows
  zaznaczyć opcję "Utwórz nowy port", z listy wybrać "LPR port", przycisk "Dalej", wpisać nazwę/adres sieciowy komputera oraz nazwę drukarki (nazwę pod jaką drukarka jest udostępniona w windows 10), przycisk "Dalej".
  Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows
  Wybrać z listy producenta oraz model drukarki, przycisk Dalej.
  Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows
  Jeśli drukarka nie była wcześniej instalowana i nie ma jej na liście, należy kliknąć przycisk "z dysku", "przeglądaj" i wskazać plik *.INF ze sterownikiem do wybranego modelu. Na przykładzie pokazane pliki wypakowane z instalatora drukarki Epson SX101.
  Alternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach WindowsAlternatywna metoda udostępniania drukarek w systemach Windows
  Potwierdzić opcję "zachowaj istniejący sterownik", a w ostatnich oknach kreatora opcjonalnie nadać inną nazwę, zdecydować czy ma być to drukarka domyślna, czy ma być udostępniona (oczywiście że nie, ale kreator pyta, bo myśli że to drukarka lokalna), oraz czy wydrukować stronę testową.

  Ostatnie uwagi od autora:
  Opisany sposób działa w pewnej firmie od prawie półtora roku, drukowane jest prawie codziennie, w międzyczasie zdążyła się zmienić drukarka z Samsunga na HP, a przestało drukować tylko raz - jak system zaktualizował sterownik drukarki zmieniając nazwę pod jaką była udostępniona.

  Źródła:
  Oficjalny opis jak włączyć LPR na Windows XP (po angielsku):
  https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb457002.aspx
  Opis jak włączyć LPR na Windows 10 (po angielsku):
  http://www.howtogeek.com/250228/what-windows-...l-features-do-and-how-to-turn-them-on-or-off/

  Kopiowanie całości lub fragmentów dozwolone pod warunkiem podania źródła.
  About Author
  masterten
  Level 32  
  Offline 
  masterten wrote 1286 posts with rating 224, helped 236 times. Live in city Busko-Zdrój. Been with us since 2009 year.
 • Nazwa.pl