Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Bosch WAA20161PL/01-wywala bezpiecznik zdiagnozować co wymaga wymiany?

20 Sty 2018 12:23 1371 4
 • Poziom 2  
  Objawy są następujące:
  1. Jeżeli pralka nie była użytkowana dłużej niż tydzień można zrobić 1 lub 2 prania - aż do momentu wywalenia bezpiecznika. Od tej chwili tego samego dnia z pralki nie da się korzystać bo wywala bezpiecznik natychmiast.
  2. Jeżeli pralka wywalała korki to przy próbie uruchomienia następnego dnia będzie pracowała około 1-2 minut i wywali bezpiecznik - wtedy także jest już pozamiatane.
  3. Uruchamianie pralki polega na tym że pokrętłem programatora wybiera się program, a następnie przyciskiem uruchamia działanie programu. To znaczy, że dopóki nie nacisnę przycisku, w pralce nie działa żadna grzałka, zawór, silnik, etc.. Mimo to jeżeli pralka jest już w fazie "wywalania bezpiecznika" wystarczy przekręcenie programatora na najbliższy program (bez wciskania przycisku uruchamiającego program) i w ułamku sekundy wywala bezpiecznik.

  Jak mam zdiagnozować problem? - jestem amatorem, więc bardzo poproszę o nienaukowy język ewentualnych porad i podpowiedzi. :wink:
  Być może jest to typowa usterka w pralkach Bosch - może ktoś się z tym spotkał (model WAA24161PL/01 - Classix5)
  Z góry dzięki za pomoc!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Zacząłbym od sprawdzenia grzałki czy nie ma przebicia lub zwarcia
 • Poziom 2  
  Przepraszam - być może moje pytanie wzbudzi wesołość, ale.... jak mam sprawdzić tą grzałkę?
  Poza tym czy grzałka może powodować wywalanie korka jeżeli w danej chwili nie jest włączona?
 • Poziom 2  
  Podobnie jak w przeszłości kiedy miałem identyczny problem ze zmywarką, i w tym przypadku okazało się że wywalanie korków było spowodowane uszkodzoną grzałką. Problem znikł po wymianie grzałki. I tu pojawia się kolejne ciekawe zagadnienie. Miałem do wyboru zakup grzałki "oryginalnej" Boscha albo zamiennika. Różnica cenowa zabijająca zdrowy rozsądek - zamiennik około 50 zł, "oryginał" około 400 zł. Zakładając że grzałka to nie technologia ery podboju kosmosu kupiłem zamiennik.
  Okazało się że zamiennik jest nieznacznie dłuższy - grzałka się zmieściła ale nie byłem w stanie stwierdzić czy nie znajduje się z powodu swojej długości za blisko innych części pralki.
  Po drugie, od czasu naprawy pralka śmierdzi - dosłownie! Mam wrażenie że jest to zapach pochodzący z gumowej uszczelki w której grzałka jest osadzona ale pewności nie mam.

  Podsumowując:
  Sprzedawanie części oryginalnych w cenach które zachęcają do kupna nowego sprzętu to bandytyzm - te słowa kieruję do WSZYSTKICH firm produkujących sprzęt AGD. Grzałka za 350 zł w pralce która kosztowała 1000 zł to zwykłe oszustwo. Możecie sobie drodzy producenci smarować gębę frazesami o ekologiczności waszych produktów, super zużyciu energii itp, a gdy nikt nie widzi dokładacie wszystkich starań aby w odpowiednim czasie klient musiał kupić nowy sprzęt.
  UE nakłada coraz to nowe obowiązki dotyczące "pro-ekologiczności" sprzedawanych produktów (np norm emisji spalin w samochodach) ale zawsze kończy się to tym że producent zarobi więcej. Można by powiedzieć - takie czasy, ale z drugiej strony chciałbym kiedyś zobaczyć mądre przepisy które wyrugują tego typu praktyki. Chciałbym zobaczyć trochę uczciwości - pewnie jestem naiwny.