Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Własna elektrownia fotowoltaiczna z podpięciem do ZE

xardas8891 20 Jan 2018 12:30 8715 51
IGE-XAO
    xardas8891
    Level 12  
    Witam
    Zastanawiam się nad zainwestowaniem w odnawialne źródła energii elektrycznej, planuję na budynku gospodarczym na dachu (o powierzchni 200m2) wstawić ogniwa fotowoltaiczne takie jak na rysunku. Są to elementy z drugiej ręki, koszt operacji +/- 6000zł, dach skierowany na południe w ciągu roku powinien dać ok. 3500kW energii. Proszę o sugestie co do układu, czy dobór jest prawidłowy?? Czy macie jakieś uwagi? Co muszę mieć do podłączenia dla ZE?? Z góry dziękuje.

Własna elektrownia fotowoltaiczna z podpięciem do ZE
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • IGE-XAO
    M. S.
    Level 34  
    Quote:
    ok. 3500kW energii

Trzy i pół megawata to sporo! No i z całym szacunkiem nie jest to jednostka energii tylko mocy. Panele też prawie darmo, ale zanim kolega je kupi warto byłoby poczytać o nich, w szczególności o spadku sprawności paneli w okresie użytkowania.
    xardas8891
    Level 12  
    Zgadza się chodziło mi o ilość wyprodukowanej energii w ciągu roku;)
    Bardziej mnie interesuje czy schemat jest ok? I czy dobór parametryczny poszczególnych elementów będzie współgrał z sobą...
    Spadki planuję, że będą większe niż zakłada producent i po 15 latach wartości będą wynosiły 70% wartości nowych paneli co i tak stanowi 110% zapotrzebowania dzisiejszego. Zwrot z inwestycji będzie po 3 latach, a każdy następny rok to oszczędności;)
  • IGE-XAO
    lvy
    Level 11  
    Witam

Więc po kolei: trochę nie podoba mi się iż napięcie nieobciążonego szeregu paneli przekroczy napięcie dopuszczalne falownika (no niby tylko o 20V, ale z doświadczenia wiem że moduły IGBT średnio lubią przekraczanie napięcia nominalnego).
    Po drugie to nie jestem pewny czy falownik posiada moduł MPPT, a bez tego całe obliczenia są nic nie warte.
    po trzecie chyba za duże (15A?, powinny wystarczyć 5A) są bezpieczniki w każdym szeregu paneli.
    po czwarte, podobnie jak przy punkcie pierwszym bym zastosował gasik napięciowy na 750V( a nie na 1000V,)głownie dla zabezpieczenia falownika.

Schemat wygląda mi na OK, tylko zabezpiecz porządnie przewody przed wodą i powinna instalacja hulać wiele lat.
    lodzik1990
    Level 18  
    Ogranicznik przepięć AC jak i Zabezpieczenie przeciążeniowe typu B16A dajemy przed falownikiem. Za falownikiem dajemy bezpieczniki topikowe i ograniczniki przepięć. Licz się z tym, że używane panele będą rozszczelniać się będzie dostawać się tam woda - falownik będzie wykrywał upływność no i będzie wstrzymywał oddawanie energii do sieci.
    samsung50
    Level 9  
    W twojej analizie wydajności pamiętaj uwzględnij spadek wydajności panela, przy dużym nasłonecznieniu . Sprawność paneli fotowoltaiczny spada łeb na szyje gdy panel się nagrzewa, no chyba ze masz przewidywane jakieś chodzenie które też musiało by zużywać energie. Optymalnym rozwidnianiem byłby układ kombinacyjny panel fotowoltaiczny kolektor.
    marcin10111
    Level 2  
    Witam. Świetny pomysł jeśli masz tak duża powierzchnię dachu. Jeśli był byś zainteresowany to mam 40 takich paneli na sprzedaż. Więcej info na priv
    anet870
    Level 26  
    Musisz zgłosić do ZE Taką instalacje dołączając oświadczenie o wykonaniu, schemat i parametry instalacji.
    Generalnie jak się dopytasz lub na stronie Dystrybutora masz gotowe druki do wypełnienia.
    Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku dostaniesz umowę do podpisania jako np. Prosument a ZE jeśli dostanie komplet dokumentów założy licznik dwukierunkowy.
    OlegTor
    Level 10  
    @BezYmienny, przecież autor wyraźnie napisał, że to roczna produkcja energii. Czyli poniżej 1kWh.
    kankos5
    Level 9  
    Witam
    Jak juz ktoś wspominał napięcie strony DC przekrocz napięcie falownika. Należy zwrócić uwagę, że napięcie w stanie jałowym paneli będzie wzrastało wraz ze spadkiem temperatury.
    Sam posiadam kilka takich paneli i trzeba się napracować żeby coś wybrać. Najlepiej pojechać do kogoś, kto ściąga to tirami, wtedy coś wybierzesz.
    Jeżeli będziesz prosumentem, to z mojej wiedzy wynika że obowiązuje cię tylko zgłoszenie a zakład energetyczny nie może odmówić ci przyłączenia.
    Z doświadczenia wiem z przy instalacjach prosumenckich montujesz-zanosisz dokumenty z podpisem montera OZE-podpisujesz umowę-przychodzi smętny pan i zakłada licznik czterokwadrantowy.

Co do schematu to brakuje ogranicznikòw przepięć oraz zabezpieczenia strony AC.

Oraz panele tego typy wymagają uziemienia bieguna ujemnego lecz to informacja do sprawdzenia
    xardas8891
    Level 12  
    lvy wrote:
    Więc po kolei: trochę nie podoba mi się iż napięcie nieobciążonego szeregu paneli przekroczy napięcie dopuszczalne falownika (no niby tylko o 20V, ale z doświadczenia wiem że moduły IGBT średnio lubią przekraczanie napięcia nominalnego).

Odległość od falownika to 25m, wliczając że są to ogniwa 4 letnie myślę że powinno spokojnie spaść napięcie do wartości "bezpiecznej" do falownika

lvy wrote:
    po trzecie chyba za duże (15A?, powinny wystarczyć 5A) są bezpieczniki w każdym szeregu paneli.

100% racji z rozpędu wpisałem 15A

lvy wrote:
    po czwarte, podobnie jak przy punkcie pierwszym bym zastosował gasik napięciowy na 750V( a nie na 1000V,)głownie dla zabezpieczenia falownika.

dziękuje za podpowiedź

BezYmienny wrote:
    3500 kWh ??? z 200m2 to prędzej 35kWh

To jest produkcja roczna, o to mi chodziło

kankos5 wrote:
    Co do schematu to brakuje ogranicznikòw przepięć oraz zabezpieczenia strony AC.

Dziękuje

kankos5 wrote:
    Oraz panele tego typy wymagają uziemienia bieguna ujemnego lecz to informacja do sprawdzenia

Chciałem "-" uziemić przed falownikiem czy to dobry pomysł?? Jak mniemam chodzi o korozje...

Czy muszą być specjalne uprawnienia aby był odbiór takiej instalacji??
    Leon444
    Level 25  
    kankos5 wrote:
    Mozesz uziemić układ paneli przez falownik. Ale tylko gdy zastosujesz inwerter bez-transformatorowy, ponieważ w innym wypadku w inwerterach transformatorowych dtrona DC i AC są galwaniczne odseparowane.

Co za bzdura, musisz do tych paneli wykorzystać inwerter transformatorowy (separacja galwaniczna) dzięki temu możesz uziemić panele na minusie, jak użyjesz beztransforamtorowego inwertera i uziemisz minus to będzie wielkie BUUUUUMMMMM w inwerterze... Spotkają się AC i DC poprzez uziemienie i inwerter...
    Powinno się niektórym odbierać prawo pisania na elektrodzie bo sowimi głupotami mogą doprowadzić do tragedii lub co najmniej do strat w sprzęcie...
    Tech132
    Level 25  
    klamocik wrote:
    Mam te panele bezpośrednio na łatach jak cię interesuje to mogę się podzielić doświadczeniami.

Napisz jak się sprawują te panele u ciebie .
    klamocik
    Level 31  
    Mam położone na dachu garażowym trzy rzędy po sześć paneli napięcie 280V teraz do grzania podłogowego 250W w porywach jeden palnik halogenowy400W jako ciekawostka od 15 listopada do 15 stycznia 3 dni słoneczne 4 pól na pół reszta żarówka 40W jako wskażnik napięcia.
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    klamocik wrote:
    Mam położone na dachu garażowym trzy rzędy po sześć paneli napięcie 280V teraz do grzania podłogowego 250W w porywach jeden palnik halogenowy400W jako ciekawostka od 15 listopada do 15 stycznia 3 dni słoneczne 4 pól na pół reszta żarówka 40W jako wskażnik napięcia.

Niestety google translator nie dał rady... Przetłumaczy to ktoś ?
    sirkubax
    Level 13  
    Kuniarz wrote:
    klamocik wrote:

Niestety google translator nie dał rady... Przetłumaczy to ktoś ?

Ja rozumiem, ze u kolegi @klamocik od 15 listopada do 15 stycznia były 3 dni słoneczne, i 4 dni pół-słoneczne, a reszta ?? całkowicie pochmurna (to mi sie 'na logikę' trochę nie zgadza).
    Dalej zgaduję, że w dni pochmurne instalacja nie wystarcza to na zasilenie podłogówki z pełna mocą, i wskaźnik (jak podłączony?) - żarówka 40W nie świeci (czy to znaczy, ze w dni pochmurne, 6 paneli nie daje nawet 40W?)

Tu kolejny domysł, panele i żarówka w dni sloneczne pracują poprawnie włączone razem (zużywając 250+40 W) ?

No dobra, i dalej poddaje sie zgadywać.
    @klamocik :) trochę Twoja wypowiedź jest 'nie po polsku'. No nic - jak byś mógł to opisać bardziej dokładnie, chętnie dowiem się ile mocy wyciskasz z tej instalacji.
    rudzik6
    Level 14  
    xardas8891 wrote:
    Zgadza się chodziło mi o ilość wyprodukowanej energii w ciągu roku;)
    Bardziej mnie interesuje czy schemat jest ok? I czy dobór parametryczny poszczególnych elementów będzie współgrał z sobą...
    Spadki planuję, że będą większe niż zakłada producent i po 15 latach wartości będą wynosiły 70% wartości nowych paneli co i tak stanowi 110% zapotrzebowania dzisiejszego. Zwrot z inwestycji będzie po 3 latach, a każdy następny rok to oszczędności;)

One już na na starcie, te używane panele GS-50 mają 65-70% efektywnej mocy. Zajrzyj tutaj, człowiek ma 4400W nominalnie z tych paneli, a maksymalnie jak przejrzałem jego statystyki to w czerwcu maksymalnie uzyskał 2927W czyli 66% mocy.: http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10009&od=2018-2-6&do=2018-2-6 i tyle trzeba szacować, co po 10 latach wyjdzie może z 50%. Ale ogólnie da się zrobić, sam mam te panele nominalnie 5kW, jeszcze nie zamontowane, kupowałem po 30zł sztuka.
    joon
    Level 13  
    Te panele bez testowania na miejscu to nie warto brać, rozrzut parametrów taki ,ze szkoda pisać.
    darek1985
    Level 13  
    Kolego ja mam podłączone do sieci takie panele i mimo nadwyżki kWh to i tak co 2miesiące płace 84zl energetyce kosztów stalych. Umnie to akurat energa.
    marcinbbb
    Level 26  
    darek1985 wrote:
    Kolego ja mam podłączone do sieci takie panele i mimo nadwyżki kWh to i tak co 2miesiące płace 84zl energetyce kosztów stalych. Umnie to akurat energa.

U mnie też energa panele 3,3kW mono i 1,6kW poli rachunki w Energa przychodzą po 35 PLN kosztów stałych - więc u Ciebie 84PLN to chyba z pobranym prądem.
    Tech132
    Level 25  
    W PGE płacę za 6 miesięcy 112zł opłat stałych .
    marcinbbb
    Level 26  
    W Energa niestety nie ma opcji opłat raz na 6 miesięcy tylko co 2 miesiące.
    darek1985
    Level 13  
    A jaką masz instalacje? Jaka taryfe? Ja mam instalacje 3fazowa a inwerter 1fazowy i taryfa G12W. Co mam zrobic zeby placic tyle co ty? 35zl za 2miesiace.
    klamocik
    Level 31  
    Trzy rzędy po sześć paneli, każdy rząd szeregowo i te 3 rzędy równolegle (18szt,) a jak pisałem to całkowite obciążenie 400W grzejnik 250 podłogowe i ta żaróweczka czyli 700W a deklarowane 900.