Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Awaria MyPhone Prime Plus

Maciek19722009 20 Jan 2018 13:14 867 10
    Maciek19722009
    Level 9  
    Witajcie !

Byłem od lipca 2017 użytkownikiem w/w modelu.Działał poprawnie , wszytko ok (ładownie orygnialną ładowarką, bez upadków , rzucania o ścianę , itp. ) .Około października 2017 zaczął samoczynnie się wyłączać , po włączeniu nie działał wyświetlacz , dopiero po naciśnięciu dolnej lewej krawędzi wracał obraz na wyświetlaczu.
    Pewnego ranka całkowicie odmówił "współpracy" .
    Zgodnie z prawem konsumenckim zaniosłem sprzęt do punktu sprzedaży , oni odesłali do serwisu.
    Serwis stwierdził ,że był zlany cieczą ( nie stwierdzili co to za ciecz).
    Tak się składa , że pracuję w suchym środowisku , a smartfon nosiłem w futerale przy sobie.

Planuję ponownie odesłać go do producenta , który się upiera , że to była ciecz.

Stąd moje pytanie : Czy te modele mają jakieś typowe usterki , związane np. z awarią płyty głównej ?
    Załączam zdjęcia , które przysłano mi z serwisu.
    Awaria MyPhone Prime PlusAwaria MyPhone Prime PlusAwaria MyPhone Prime PlusAwaria MyPhone Prime Plus
    Z góry dziękuję wszystkim za pomoc
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    kuba4321
    Level 15  
    Moim zdaniem jest to na pewno zalanie cieczą. Ślady na układach SMD oraz "aktywowany" wskaźnik kontaktu z cieczą - czerwona kropka na trzecim zdjęciu. Raczej już nie masz gwarancji. Możesz wyczyścić izopropanolem IPA płytę główną, powinno pomóc.
    Maciek19722009
    Level 9  
    kuba4321 wrote:
    Moim zdaniem jest to na pewno zalanie cieczą. Ślady na układach SMD oraz "aktywowany" wskaźnik kontaktu z cieczą - czerwona kropka na trzecim zdjęciu. Raczej już nie masz gwarancji. Możesz wyczyścić izopropanolem IPA płytę główną, powinno pomóc.

A co to takiego ten IPA ? Poproszę o dokładniejsze dane.
    Co do tej cieczy to dziwne , bo pracuję pod zadaszeniem , w suchych pomieszczeniach i trochę mi się wydaje szyte grubą nicią ta cała diagnoza.
    Nic mi się na niego nie wylało , nie plułem na niego , nie sikałem itp. :D
    A na jakiej zasadzie działa ten cały czujnik wilgoci (wskaźnik obecności wilgoci ) ?

Z podziękowaniem
  • Helpful post
    kuba4321
    Level 15  
    Czujnik wilgoci - biała kropka, kawałek papieru, po zalaniu czymkolwiek zabarwia się na czerwono. Obecny na prawie każdym telefonie, na baterii. Posprawdzaj jego działanie na starych telefonach, pod pokrywą baterii. Nie musiał być mocno zalany, miał kontakt z czymś wilgotnym, na deszczu itp. IPA to alkohol izo-cośtam, kupisz na Allegro, w internecie są poradniki jak tym czyścić elektronikę.
    Jestem pewny, że miał kontakt z cieczą, może jeszcze inny użytkownik elektroda tutaj ci to potwierdzi jak napisze.
  • Helpful post
    sev91
    Level 12  
    Kontakt z cieczą bez jakichkolwiek wątpliwości.
    Czasem wystarczy że telefon leżał w łazience pełnej pary, czasem przy przejściu z zimnego do ciepłego pomieszczenia następuje kondensacja pary wodnej i osadzanie się cieczy.
    Podejrzewam że ponowne odesłanie do producenta skończy się dokładnie tak samo-odrzucenie roszczeń z tytułu gwarancji.
    Możesz spróbować usunąć ogniska elektrokorozji za pomocą alkoholu izopropylowego i szczoteczki do zębów, pędzelka-potem dokładne, ale nie zbyt agresywne suszenie.
    Zwróć uwagę również na złącze ekranu, występuje tam stosunkowo duże napięcie i też często lubi "elektrozgnić"-warto sprawdzić i ewentualnie poprawić luty przy elementach skorodowanych, złączach.
    Nie wrzucaj tylko całej płyty do alkoholu, bo będziesz miał (być może sprawne) mikrofony do wymiany.
    Maciek19722009
    Level 9  
    Dzięki Panowie za porady.
    Gdzie i co mam oczyścić typ całym IPA ?
    Dzięki serdeczne jeszcze raz .
  • Helpful post
    sev91
    Level 12  
    Weź sobie szczoteczka do zębów i elegancko wszystkie zadniedziale miejsca, z wyczuciem żebyś elementów nie pozrywał z płyty. W miarę możliwości zwróć uwagę na złącza i pozdejmuj ekrany zasłaniajace elementy i pod nimi również obejrzyj płytę i wyczyść
    Maciek19722009
    Level 9  
    A co masz na myśli "nieagresywne suszenie" ?
  • Helpful post
    sev91
    Level 12  
    Raczej grzejnik "na pół gwizdka" niż suszarka do włosów na full-grunt żeby nie przegrzac plyty
  • Helpful post
    toon
    Level 28  
    Nie zamocz mikrofonu przy czyszczeniu.
    Maciek19722009
    Level 9  
    Dzięki , spróbuję