Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiolinia o dużym zasięgu

13 Sie 2005 16:41 2227 8
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam do wszystkich doświadczonych mniej i bardziej pytanie o to jak zbudować radiolinię o dużym zasięgu (rzędu kilku kilometrów, np. 4km). Podam kilka założeń, które są potrzebne podczas analizy tego problemu. Zakładam że prędkość transmisji w obu kierunkach jest mała: na poziomie pojedynczych kilobitów a nawet dopuszczam możliwość poniżej jednego kilobita. Jeżeli chodzi o rodzaj terenu to dotyczy to terenu wiejskiego o niskiej zabudowie, ale niestety o górzystym ukształtowaniu terenu (góry nie bardzo wysokie). Dobrze by było, jeżeli nie trzeba by było montować anteny oddzielnie.
    No i najważniejsza kwestia: NISKA CENA (im niższa, tym lepiej).
    Nie wiem na ile postawiłem zbyt wysokie wymagania do radiolinii o takim zasięgu, ale najmniej zależy mi na prędkości transmisji.

Jak sądzicie, jakiego rodzaju technika nadawania/odbioru nadawałaby się do zbudowania takiego połączenia? I czy w ogóle nie wymyśliłem zasięgu z księżyca wobec obowiązujących przepisów prawnych (moc nadawania).

Za wszelkie informacje będę wdzięczny.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    myśle że na coś takiego musiałbyś mieć zezwolenie. A konkretniej zezwolenie na korzystanie z nadajnika większej mocy na danej częstotliwości. Legalne nadajnki i odbiorniki na 433Mhz wyciągają w teorii 2km . Lecz jest to tylko teoria. W praktyce uzyskanie dobrego transferu bez zakłóceń na kilkaset metrów jest osiągnieciem.
    Rozumiem że chodzi tobie o transmisję danych , poczekaj jescze troche . Niedługo pojawią się urządzenia sieci bezprzewodowych które będą działały na taką odległośc i co najważniejsze będą dostępne dla każdego i nie będa wymagały zezwoleń na pasmo.
  • Poziom 10  
    Czy masz na myśli urządzenia standardu WiMAX? Bo jeżeli tak, to podejrzewam że cena w tym przypadku będzie barierą.
    A tak na marginesie to rzeczywiście chodzi mi o transmisję danych (nie głos, dźwięk ani obraz), przy czym zadowala mnie bardzo mała prędkość przesyłania danych.
  • Poziom 31  
    GPRS , jest płatny . Po za tym do wszytskiego co przesyłasz ma dostęp Twój operator. Tak miałem na myśli WIMAXA a także raczkujące MIMO , więcej ti http://pclab.pl/art15779.html . Gdzieś czytałem nawet artukuł że za pomocą specjalnych anten uzyskano transfer za pomocą WLANu na 100 czy nawet więcej kilometrów , przy bdb pogodzie :D Choć mało w to wierze że transfer nie był zrywany i nie wyskakiwały błedy
  • Poziom 2  
    Zwykle karty wifi za kilkadziesiat zlotych + wlasnorecznie robiona antena z chocby z puszek po chipsach... Osobiscie nawiazywalem polaczenia wifi na 5 km od AP za posrednictwem laptopa z wbudowana antenka! Co prawda AP bylo na wysokosci 10 pietra i anteny sie widzialy, ale obylo sie bez anten parabolicznych itp. Jak widac, kilkukilometrowe linki wifi to zadem problem, a moj znajomy laczy sie na codzien na okolo 10 km (z tym, ze ma 120 cm czasze ;]). Paraboliczna antena 60 cm jest na 4 km to az bytek, powinno doskonale smigac przy niezbyt dlugej Yiagi, a polaczenie conajmniej kilka Mbps gwarantowane. Oczywiscie najlepiej by bylo, gdyby anteny sie "widzialy".

Inna mozliwoscia moze byc Packet Radio, do przesylania nieduzych plikow, lecz na spore odleglosci. Osobiscie bawilem sie tym z dobrymi rezultatami na amatorskich 2m. Nie raz udawalo sie laczyc z wezlami odleglymi o 100 km.
    Tak nawiasem mowiac, to nie jestem pewien, czy w Polsce Packet Radio jest dozwolone na CB, z tego co slychac, to na przyklad Niemcy uzwyaja tego bardzo czesto. To tez moze byc jakis sposob, zwlaszcza teraz, gdy nie trzeba juz rejestrowac TRX'ow na Pasmo Obywatelskie i sprawy tocza sie szybciej i latwiej ;].

Dodano po 8 [minuty]:

P.S.: Przepraszam za bledy gramatyczne i literowki, ta sztuka nie zawsze wychodzi mi tak, jakbym sobie tego zyczyl... (np. "Yagi" a nie "Yiagi") ;]
  • Poziom 26  
    W Twojej sytuacji, (góry) sprawdzi się tylko coś na niskich częstotliwościach. Pasmo UKF i Packet Radio. Modem TNC. 1200 bodów bez problemu, do 9600 lub 19200 z problememi ale tez się da. CB odradzam. Raczej jakiś PMR. W każdym wypdaku będzie to jednak nielegalne.

Sebastian
  • Poziom 40  
    TNC to koszt ok 200zł - baycoma kupisz za 50zł.
  • Poziom 26  
    Zgadza się. Wtedy do tego albo komputer albo jakiś mikrokontroler z softem... Co prawda robi się z tego znów coś jak TNC. Jeśli ktoś chce mieć taniej i lubi mikrokontrolery to jak najbardziej warto.
    Powodzenia.

Sebastian