Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądy wirowe w hamowni silników elektrycznych

20 Sty 2018 17:59 651 3
 • Poziom 8  
  Witam,
  Jestem studentem, obecnie zajmuję się budową hamowni do silnika elektrycznego w ramach projektu koła studenckiego. Mam dość duży problem którego nie jestem w stanie przeskoczyć. Otóż hamownia będzie działać na zasadzie wytworzenia prądów wirowych na aluminiowym dysku sprzężonym z wałem>sprzęgłem>silnikiem. Za wytworzenie prądów wirowych chciałbym, aby odpowiadały magnesy neodymowe które za pomocą śruby pociągowej będą zbliżane do wirującej tarczy. Moc silnika to 8Kw przy 10000 rpm, drugi pomiar z przekładnią 5:1.

  Niejasności:
  1)Ilość magnesów potrzebna do wyhamowania silnika, czy np 7 magnesów UM 50 X 20 / M8 / N każdy o udzwigu max=160kg wystarczy?
  (pierwszy link w google po wpisaniu: UM 50 X 20 / M8 / N)

  2)mocowanie magnesów, w internecie znalazłem o uchwycie magnetycznym(co wygląda bardzo przyjemnie), jednak nasycenie obudowy magnesu zmniejsza znacznie zasięg jego działania, przez co obawiam się że na przestrzeni 5mm od elementu mogę mieć zbyt duży skok siły (dobrze/źle?)

  3)jak je zamontować, aby nie stracić palców, wizualizacja w inventorze pokazuje że odstęp między kolejnymi krążkami wynosi 12mm. przy takiej sile jest szansa utrzymać to w ręce i przykręcić?

  4)obrotowy element hamujący-(tarcza/dysk) pierwotna myśl, wytoczymy. ale po przemyśleniu zastanawiam się czy nie lepiej poszukać tarczy, podobnej do tej, którą montuje się w retarderach elektromagnetycznych aby lepiej odprowadzała ciepło, co myślicie?

  5)ostatnie trochę z innej beczki, odnośnie tensometrycznego czujnika siły. W jaki sposób (najtaniej) wyciągnąć z niego wyniki? Pisałem w tej sprawie do firm, ale w każdym przypadku odpowiedź była jedna, za droga, analogowy wyświetlacz akumulatorowy za blisko 1500zł.

  Z wielką chęcią porozmawiam z kimś kto zna odpowiedź na któryś z powyższych problemów, pozdrawiam Aleksander

  Poniżej wizualizacja
  Prądy wirowe w hamowni silników elektrycznych
  n
 • TestoTesto
 • Poziom 1  
 • TestoTesto
 • Poziom 8  
  O elektromagnesach myślałem, nawet zrobiłem już na nich wstępny projekt, tak to miało wyglądać
  Dwie tarcze, pomiędzy nimi elektromagnesy na niezależnym łożysku, siła*ramie=moment
  Prądy wirowe w hamowni silników elektrycznych
  jednak nie wiem jakie urządzenia byłyby potrzebne, aby ten elektromagnes zasilić, wystarczy zwykły zasilacz laboratoryjny prądu stałego?
  np taki: https://www.sklep.fpnnysa.com.pl/pl/p/Zasilac...ryjny-pradu-stalego-15V-max-3A-DC-362510/3951

  drugi problem, czy w przypadku elektromagnesów lepiej 2 duże, czy równomiernie więcej mniejszych. No i temat rzeka dla mnie czyli ile uzwojeń i jak gruby przewód.
 • Pomocny post
  Poziom 1