Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza DIY Weller WMRP oraz WMRT

hacker_ice 20 Sty 2018 20:09 6825 21
  • Stacja lutownicza DIY Weller WMRP oraz WMRT
    Witam.
    Chciałbym przedstawić stację lutowniczą kompatybilną z uchwytami Weller WMRP oraz WMRT. Sterownik jest oparty o układ PIC16F1788 i program zajmuje około 1/4 miejsca jego pamięci. Całe sterowanie odbywa się za pośrednictwem jednej gałki, za którą kryje się enkoder Alps EC12E2424407. Wyświetlacz to Lite-On LTC-4627JR, może być też użyty Youngsun ATA3492BR-1.
    Najważniejsze cechy:
    - Możliwość używania samych grotów Weller WMRP, które mają połączenie przez jacka 3.5mm;
    - Bardzo szybkie nagrzewanie;
    - Obsługuje oryginalne uchwyty Wellera w tym odczyt PTC dla kompensacji zimnego końca termopary oraz odczytu kiedy kolba znajduje w uchwycie;
    - Ustawienia temperatury setback, setback delay, czuwania, offsetu jak w oryginalnej stacji Weller;
    - Możliwość ustawienia kroku temperatury jak i zmianę skali temperatury między °C i °F;
    - Menu diagnostyczne dla dwóch termopar w przypadku WMRT, kompensacji zimnego końca, identyfikacja uchwytu WMRT lub WMRP lub brak NC;
    - Używa wewnętrznego napięcia odniesienia mikrokontrolera;
    - Wszystkie funkcje kontrolowane przez tylko jedną gałkę.

Budowa:
    Płytki PCB zostały zamówione w DirtyPCB
    Jeśli ktoś skorzysta z podanego linku, radzę wybrać ilość jako protopack, mnie osobiście dali 11 płytek. Dlatego wykonałem 11 sterowników i wszystkie elementy kupowałem razy 11, aby starczyło na wszystkie. Kosztorys wykonania podam na samym końcu.
    Obudowa została zamówiona na eBayu o wymiarach 180mm x 150mm x 90mm. Przedni i tylny panel został wycięty na laserze dokładnie pod obudowę oraz mocowanie płytki i gniazd. Mogłem to zrobić dopiero po wymierzeniu oryginalnych paneli, które przyszły z obudową - one są matowe i cała obudowa. Natomiast te, które dostałem od firmy, która wycina laserem są lustrzane, które lepiej się prezentują niż matowe.
    Stacja lutownicza DIY Weller WMRP oraz WMRTStacja lutownicza DIY Weller WMRP oraz WMRT

Co do pytań odnośnie, dlaczego taka duża obudowa, a można by było zmieścić w mniejszej, to jedynie dlatego, aby na niej położyć moją drugą stację do dużych grotów, a teraz jest jeszcze karta dźwiękowa do YouTube. Tak to wygląda na moim biurku:
    Zasilanie jest przez najtańszy zasilacz impulsowy, który oferują jako zasilacz listw LED 12V/5A. Wymiary 110mm x 79mm x 37mm. Idealnie wystarcza do używania z WMRP. Dzięki dziurom w obudowie można było przykręcić zasilacz bez wiercenia.
    Stacja lutownicza DIY Weller WMRP oraz WMRTStacja lutownicza DIY Weller WMRP oraz WMRT
    Kolba została wykonana z kolby od stacji lutowniczej zhaoxin, nie chciałem używać grotu wpiętego tylko w przedłużkę jacka 3.5mm, ponieważ dla mnie nie było to komfortowe, a i sam grot wpadał w stojak na uchwyt. Kolba jest trochę krótsza, gdyż musiałem ją obciąć do momentu, aż otwór będzie wystarczający duży, aby zamocować koniec przedłużki jacka w taki sposób, który umożliwia łatwą wymianę grotów jak w oryginalnym uchwycie. Przedłużka wklejona na gorący klej po odpowiednim dopasowaniu do wnętrza kolby, aby nie mogła się wysunąć z czasem przez zmiany grotów.
    Programowanie:
    Do zaprogramowania PICa użyłem klona PicKita mój oznaczony numerem 3.5. Na płytce możemy zobaczyć pola o nazwie X1 - to tam trzeba wpiąć specjalny kabel 6-pinowy do szybkiego programowania PIC. Niestety jest stanowczo za drogi, aby inwestować w niego, dlatego każde połączenie polutowałem z kablem dostarczonym z programatorem. Do programowania trzeba użyć softu o nazwie MPLAB IDE i zaznaczyć opcję zasilania układu przez programator. Inaczej będzie wyświetlał błąd o połączeniu z mikrokontrolerem.
    Do używania samego grotu WMRP do stacji trzeba go połączyć w następujący sposób wg zdjęcia oraz włączyć opcję poor w menu stacji.
    Spis całego menu poniżej oraz działanie stacji na filmiku autora:

Link

Menu stacji:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Kosztorys w przybliżeniu na złotówki płaciłem $ lub ?:
    Płytki PCB - 11 sztuk przy wysyłce DHL-em ? około 120zł / 11 = 11zł / 1 sztukę
    Obudowa -35zł
    Zasilacz DC - 34zł
    Chromowane pokrętło - 15zł
    Programator - 68zł
    Części elektroniczne, kable śrubki, gniazda, cięcie laserem, przedłużka jack - około 200-250zł.
    Grot do WMRP około 100zł za sztukę.
    Konektor do oryginalnych kolb Wellera to zmodyfikowany Amphenol T 3437 000. Modyfikacja polega na wyciągnięciu środka konektora i przesunięciu go w odpowiednią stronę, aby pasował do wtyczki Wellera.
    Głównym autorem stacji jest Jaakko Kairus
    Strona z projektem: Link
    Poniżej załączniki, wsad do stacji, dokumentacja, lista części, montażu kompatybilne groty z wtyczką 3.5mm WMRP.

Fajne!
  • Semicon
  • #2 21 Sty 2018 04:51
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Kupowałeś tylko same groty, bez rączek? To chyba wtedy jest średniodokładny pomiar temperatury, nie?

• Semicon
  • #4 21 Sty 2018 11:19
    hacker_ice

Poziom 24  

ghost666 napisał:
    Kupowałeś tylko same groty, bez rączek? To chyba wtedy jest średniodokładny pomiar temperatury, nie?

Nie potrzeba oryginalnych rączek, ponieważ termopara i grzałka jest w grocie. W kolbie jest tylko czujnik magnetyczny aby wyczuwał kiedy jest w uchwycie i wtedy się usypia lub zmniejsza tempraturę zgodnie z wprowadzonymi ustawieniami w setb. Natomiast moża używać gałki, wystarczy ją wcisnąć i wtedy stacja też się usypia więc nie potrzeba wydawać pieniędzy na oryginalną kolbę.

Kajox napisał:
    Jest jakieś zabezpieczenie przed zwarciem. Przy złaczu typu Jack na włączonej lutownicy i wypadnieciu wtyku nic się nie stanie?

Oprócz tego że grot będzie gorący to nic się nie stanie. Nigdy mi grot sam nie wypadł a jest tylko wpięty w gniazdo mini jack. Wymiana grotu też jest na włączonej stacji wtedy pokazuję się komunikat NC i tylko tyle. Grzanie grotu tego typu jest przez naprzemienny odczyt temperatury i grzania. Czyli w jednym momencie następuję grzanie, a potem odczyt temperatury, jeśli stacja nie odnotuje temperatury przyjmuję że grotu tam nie ma i nie wysyła grzania.

• #8 21 Sty 2018 12:29
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

hacker_ice napisał:
    ghost666 napisał:

Nie potrzeba oryginalnych rączek, ponieważ termopara i grzałka jest w grocie. W kolbie jest tylko czujnik magnetyczny aby wyczuwał kiedy jest w uchwycie i wtedy się usypia lub zmniejsza tempraturę zgodnie z wprowadzonymi ustawieniami w setb. Natomiast moża używać gałki, wystarczy ją wcisnąć i wtedy stacja też się usypia więc nie potrzeba wydawać pieniędzy na oryginalną kolbę.

Dzięki za info. Zawsze myślałem, że tam jest druga termopara do kompensacji zimnego złącza.

• #11 21 Sty 2018 13:46
    rxone
    Poziom 9  

Ok, dzięki. Jeszcze jedno pytanie.... końcówka/grot pincetowy to jaki model ?

• #12 21 Sty 2018 13:54
    hacker_ice

Poziom 24  

rxone napisał:
    Ok, dzięki. Jeszcze jedno pytanie.... końcówka/grot pincetowy to jaki model ?

Groty pod gniazdo mini jack gdzie nie potrzeba oryginalnej kolby są w załączniku "Weller groty" natomiast jeśli chcesz mieć termopęnsete to jest to model WMRT i tam musisz mieć oryginalną kolbe i podpiąć pod normalnie gniazdo, a nie to 3.5mm. Groty do WMRT to odpowiednio RTW1, RTW2, RTW3 itd.

• #13 22 Sty 2018 08:00
    rs6000
    Poziom 26  
  • #14 25 Sty 2018 08:31
    michal82
    Poziom 11  

ghost666 napisał:
    hacker_ice napisał:
    ghost666 napisał:

Dzięki za info. Zawsze myślałem, że tam jest druga termopara do kompensacji zimnego złącza.

Dobrze myślałeś, Weller również pomyślał o kompensacji temperaturowej zimnego złącza dla tego w rączce oprócz czujnika magnetycznego jest również rezystancyjny czujnik temperatury KTY 82

W menu lutownicy są dwie opcje które umożliwiają nie posiadania tego czujnika :
    Cytat:
    cold - Kompensacja zimnego końca termopary temperatura PTC
    poor - włączyć jeśli używamy samego grotu przez złącze 3.5mm bez oryginalnego uchwytu WMRP.

Czy mógł bym Ciebie hacker_ice prosić o pomiar temperatury czubka grotu miernikiem z termoparą, oraz informację o stabilności odczytu temperatury na wyświetlaczu.

poniżej zdjęcie mojej stacji opartej o projekt http://kair.us/projects/weller/index.html

• #15 25 Sty 2018 09:43
    yogi009
    Poziom 42  

Pomysł bardzo ciekawy, dobre wykonanie. Natomiast zawsze budzi we mnie filozoficzne refleksje składanie projektu z modułów (szczególnie tych chińskich). Tutaj dużym plusem jest wykorzystanie elementów Weller'a, za to również plus, na pewno zwiększa to kulturę pracy.

• #16 25 Sty 2018 10:16
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

michal82 napisał:
    ghost666 napisał:
    hacker_ice napisał:
    ghost666 napisał:

Dobrze myślałeś, Weller również pomyślał o kompensacji temperaturowej zimnego złącza dla tego w rączce oprócz czujnika magnetycznego jest również rezystancyjny czujnik temperatury KTY 82

W menu lutownicy są dwie opcje które umożliwiają nie posiadania tego czujnika :
    Cytat:
    cold - Kompensacja zimnego końca termopary temperatura PTC
    poor - włączyć jeśli używamy samego grotu przez złącze 3.5mm bez oryginalnego uchwytu WMRP.

Wiedziałem, że coś tam takiego było. Też jetem ciekaw jak stabilna i dokładna jest temperatura bez kompensacji.

• #17 27 Sty 2018 13:35
    hacker_ice

Poziom 24  

Wybaczcie za długi czas odpowiedzi, ale nie było mnie. Zrobiłem dziś test i wyszło 9°C różnicy między wskazaniem stacji (sam grot), a termoparą miernika. Poniżej zdjęcie.

• #18 27 Sty 2018 13:40
    rs6000
    Poziom 26  
  • #19 27 Sty 2018 14:03
    hacker_ice

Poziom 24  

Jeśli by było 30-40°C to już coś, a co do temperatury to jak mierzyłem to oscylacja tylko 1-2°C ale to pewnie tylko przez ruch mojej ręki.

• #20 28 Sty 2018 22:52
    michal82
    Poziom 11  

W sumie wykonałem dwie stacje oparte o ten projekt i w obu przypadkach miałem zbyt niską temperaturę, nie miałem czasu tego dalej rozgryzać wiec wstawiłem dwa potencjometry wielo-obrotowe w pętli sprzężenia wzmacniacza i ręcznie wyregulowałem temperatury.
    W zależności od grotu czy też termo pęsety pomiary różnią się o 10C. Zastania mnie teraz czy weller ma termoparę typu D tak jak to zostało zrobione w owym programie czy może coś innego.
    W załączniku tabela napięć termopary typu D
    oraz mini tutorial modyfikacji gniazda by pasował do oryginalnych złącz wellera.

• #21 28 Sty 2018 23:29
    michal82
    Poziom 11  

Opisy czynności w nazwach plików zostały usunięte przy dodawaniu ich na serwer więc dla zainteresowanych zdjęcia z opisami:

Co do dostępności wyświetlacza to wydaje mi się że w tme jest inny pasujący do schematu

w LTC4627 L3 (kropka symbolizująca stopnie) jest podłączona miedzy Piny 4 a 13
    są one równolegle podłączona na schemacie z 10 i 9 czyli L3 dla TDCR1050M wiec można oba zastosować