Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Luźne rozważania na temat przyczyn awaryjności podświetlenia LED

maksar 20 Sty 2018 19:19 4578 54
  • #1 20 Sty 2018 19:19
    maksar
    Poziom 24  

Za zgodą Kolegi maksar zmieniłem treść postu na wstęp.

Z uwagi na duże zainteresowanie problemem, przeniosłem posty z kosza.
    Niestety, w trakcie dyskusji posty zostały edytowane i ciężko było zrozumieć o co chodzi. Cześć postów usunąłem. Starałem się pozostawić w miarę zrozumiałe zagadnienia (bez zbędnych przepychanek).
    Dlatego początek tematu jest chaotyczny.
    arko100

----
    Wydzielono z tematu: 47LB5700 - Miga podświetlenie matrycy
    przez radsat dnia 20 Sty 2018 21:28

• #2 20 Sty 2018 19:24
    mirex
    Poziom 43  

O czym ty chłopie bajdurzysz? Dobrze się czujesz?
    Aż muszę zacytować całość ku pamięci, nie bijcie:

elmo071 napisał:
    Jak wiadomo czym grubsza warstwa taśm jest pod listwami tym mniej jest odprowadzane ciepło do blachy z listew , jak kolego mirex chcesz to ja sobie zachowaj przy naprawie albo zmieniaj kolor , tv jak wiadomo ustawiony jest na 100 procent zużycia podświetlania w każdym trybie pracy tv , specjalnie jest również źle wyprofilowana blacha , żeby źle ciepło było odprowadzane do blachy .W samsungach listew nie kleją , a przy naprawie smsungów je dodatkowo wklejam, tv według producenta ma wytrzymać tylko gwarancje . W innych markach tv również nie ma dodatkowych taśm i jakoś listwy się trzymają , jakieś głupie pytania zawsze użytkownikom piszesz , nawet jako moderator .Piszesz jakbyś był najmądrzejszy na tym forum . Może daj jakąś cenną wskazówkę autorowi tematu ?

Dodano po 6 [minuty]:

Pod listwami czesto jest wklejona biała taśma .
    maksar napisał:

A ja, co to jest?
    elmo071 napisał:
    powinno się zlikwidować białą taśmę

kolego maskar jesteś również pomocny i dowcipny odpowiedziami to pomóż koledze w usterce Domyśl się o jaką taśmę białą chodzi albo otwórz matrycę jakiegoś LG

Dodano po 4 [minuty]:

Kolego mirex chyba żadnej matrycy nie otwierałeś głupie pytanka i nic poza tym w tym temacie
    a tu masz odpowiedź do pytania:
    mirex napisał:
    Podasz producenta, typ, lub wyniki pomiarów temperatury listwy z taśmą oryginalną i "inną"?

Jak mi podasz swoje pomiary temperatur to ci podam swoje

Dodano po 4 [minuty]:

A jak potrzebujesz tym listew to podaje LG INNOTEK DRT 3.0 47"_B oraz typ A w komplecie za dużo tego wymieniam pod ubezpieczenia różnych sieci handlowych żebym miał się z tobą sprzeczać

A wymieniaj sobie dla sieci handlowych. Twoja wola, ich pieniądze.
    A gdy ktoś cię prosi o fakty, tych rzekomo rewolucyjnych napraw, to je podaj albo zamilcz, a nie odwracaj kota tyłem do przodu - "podajcie mi swoje pomiary, to ja wam też podam".
    Otóż nie masz żadnych danych i tyle. Nawet nie potrafisz (nie chcesz) podać, cóż to za wspaniałą taśmę klejącą stosujesz, która jest lepsza od oryginału. ;)

I żeby nie było - ja nie podważam technologii naprawy, jaką podałeś.
    Jest poprawna pod względem teoretycznym. Diabeł tkwi w szczegółach. ;)
    A jak chcesz, to dodatkowo załóż sobie na forum jakaś ankietę, ilu klientów zgadza się na wymianę podświetlenia na całkiem nowe w swoich telewizorach.
    Przy czym nie usiłuj mi tu teraz kolejne dyrdymały prawić, że wymiana 3 z 5 listew to poprawna naprawa. Bo wiesz dobrze, że nie. ;) Te dwie, które pozostały, choćbyś nie wiem jak je sprawdzał, i tak mogą "za kilka dni" przestać świecić.
    Myślisz, że ja bym nie wolał wymienić wszystko i mieć spokój? Otóż 90% klientów oleje mnie, jak usłyszy cenę za usługę. Wybierze wersję "za grosze" bez gwarancji.
    No ale moi klienci, to nie sieci handlowe. ;)
    Tak dla przykładu podaj nam jeszcze, na ile byś skasował klienta z tym dokładnie modelem. Bardzo prosimy. Bardzo, bardzo.
    Powtarzam - założenie takie, że profesjonalnie, poprawiając producenta, wymieniasz komplet listew!

----

• #3 20 Sty 2018 19:45
    mirex
    Poziom 43  

elmo071 napisał:
    Kolego mirex masz dane w tym temacie to napisz bo na razie nie widzę pomocy z twojej strony

Nie, nie podam, bo to ty zachwalasz swoją metodę i swoje materiały, więc grzecznie poproszony podaj faktyczne efekty tych rewolucyjnych zmian. ;)
    A to, czy pomogłem, czy nie pomogłem, to już pozwól ocenić Autorowi tematu. OK?

I jeszcze jedno ... nie siej defetyzmu jakoby
    elmo071 napisał:
    specjalnie jest również źle wyprofilowana blacha , żeby źle ciepło było odprowadzane do blachy

Swoją drogą ciekawe, co jeszcze wymyślisz, i czy będzie się trzeba rozprawiać z każdym twoim zdaniem.
    Jak choćby z tym -
    elmo071 napisał:
    Jak wiadomo czym grubsza warstwa taśm jest pod listwami tym mniej jest odprowadzane ciepło do blachy z listew

Otóż jest to nieprawda, bo może być tak, że materiał grubszy będzie miał znacznie lepszą przewodność cieplną. Niemożliwe, abyś o tym nie wiedział. ;)
    Co oczywiście nie znaczy, że można sobie dowolnie stosować coś grubszego, niż jest.
    A ty jaką grubość stosujesz? ;)
    Szczególnie w tych dodatkowo podklejanych Samsungach. ;)
    A przy okazji ciekawostka taka - LG klei listwy i sypie się na potęgę, Samsung nie klei (jak piszesz) i jest trwalszy od LG. Osobliwe, prawda? ;)

Dodano po 2 [minuty]:

I znowu to samo. :)
    Pytany o fakty odpowiedzieć nie chce lub nie potrafi. :)
    elmo071 napisał:
    Ile skasuje ? a ile ty byś skasował?

Idź już na spacer albo spać. OK?
    Jutro będzie lepiej. ;)

----

• #4 20 Sty 2018 20:30
    GanCegall
    Poziom 32  

elmo071 napisał:
    ciepło jest źle oddawane do blachy

Napisz do LG jeżeli uważasz że spaprali robotę, choć na pewno ich spece grasują na forum i czytają te posty, a nam wytłumacz dlaczego uważasz że ciepło jest źle odprowadzane, ja tu nie widzę żadnego problemu.

----

• #5 25 Sty 2018 13:46
    sabret
    Poziom 20  

Mialem nie pisac, ale jak slysze ze ktos robi takie naprawy pod markety wymienia listwy wszystkie, no to sorry, ale ile taka naprawa wychodzi? jak to sie kalkuluje? jak zyc ;)
    Te wglebienia ze niby utrudniaja odprowadzanie ciepla, no tez sorry czy zawsze, sie przepalaja nad tymi wglebieniami? A jezeli chodzi o odprowadzanie ciepla to wydaje mi sie ze wieksze znaczenie ma odprowadzanie ciepla od diody do listwy niz z listwy do blachy, ktora to jest ledwo ciepla, czestym problemem jest wypalajace sie zlacze diody z listwa w skutek chyba slabego lutu. Nowe listwy nie sa tanie, chinczycy tez za darmo nie oddaja i nie wierze ze np z przesylka placi pol ceny z ebaya, chyba ze uzywane.
    Tasmy jakies magiczne ech, szkoda pisac.

• #6 25 Sty 2018 16:12
    Adewag
    Poziom 20  

Z tymi wgłębieniami, to faktycznie teoria spiskowa. Ale jak robi pod markety nie może sobie pozwolić na reklamacje. Wymiana dotyczy tylko listew z dużymi soczewkami, o ile dobrze zrozumiałem. Na pozostałych podgoni finanse i wyjdzie na swoje.
    Nie widzę nic złego w dodatkowym doklejeniu taśm np w Samsungach. Na pewno nie zaszkodzi, a śmiem twierdzić, że pomoże. Łatwy demontaż. Tanie taśmy np:
    Najważniejsze dane techniczne:

· Model: 300LSE

· Szerokość: 12mm

· Grubość kleju: 150um = 0.15mm

· Klej: przezroczysty

· Temperatura pracy: długotrwała 93'C (200'F), max. chwilowe 148'C (300'F), min. -40'C

Karta katalogowa produktu: 3M

PS
    Uwaga, może rozpętać się burza, jaką profanację zrobiłem poprawiając producenta. Dodatkowo na wszelki wypadek wyjaśniam jeszcze, że nie jestem niczyim adwokatem.

• #9 25 Sty 2018 23:47
    arko100
    Admin grupy RTV

Ech... Liczyłem na konstruktywną rozmowę....
    Po wycieczkach osobistych Kolega elmo071 poprosił o usunięcie swoich postów...
    Temat musiałem "przeczyścić".

• #10 26 Sty 2018 09:17
    mirex
    Poziom 43  

Admin, kolega elmo071 miał prawo poprosić o wycięcie swoich postów. Ale tylko poprosić! Nikt nie musiał się zgodzić na jego prośby. Napisał, opublikował, podjął stanowisko.
    Temat miał sens tylko wtedy, gdy było w nim wszystko.
    Ostatecznie o tym, gdzie coś będzie na tym forum decydują moderatorzy! Mogą iść komuś na rękę, ale nie muszą.

Natomiast kolega elmo071 nie miał prawa kasować swoich postów, a następnie zmieniać treść, bo mu się działanie kolegi radsata nie podobało (nie zrozumiał, że radsat przeniósł tylko do kosza). Dokładnie taka była pierwotna treść jego wpisu - moderator radsat miał zapytać elmo071 o zezwolenie na przeniesienie z kosza tutaj. ;)
    Zaznaczam, że miałby rację, gdyby ten temat powstał jako zlepek wypowiedzi z przeróżnych wątków, co w jakiś sposób wypaczałoby sens czyichś wypowiedzi. Jest jednak tematem jednorodnym, tylko przesuniętym z kosza. Równie dobrze można by było przywrócić posty do tematu bazowego.
    Wtedy też byś się zgodził na wykasowanie postów jednego użytkownika??
    No i co się stało, że kolega elmo071 w ogóle mógł samodzielnie, beż akceptacji moderacji, zmienić treść wpisów sprzed kilku dni?
    Błąd techniczny?

• #11 26 Sty 2018 14:59
    pikarel
    Poziom 31  

Wszedłem w temat i czytam coś, czego nie da się czytać;
    temat zaczyna się od odpowiedzi, czyli wypowiedzi innych, zamiast zaczynać się wypowiedzią zakładającego ten wątek, poza tym nie ma żadnego posta użytkownika zakładającego lub zaczynającego wypowiedzi o problemie awaryjności.
    Kto wymyśla takie dziwaczne konstrukcje?
    Pomimo tego, że dział ma nazwę TV Po godzinach - mam wrażenie, że jestem w cyrku.

• #12 26 Sty 2018 15:44
    maksar
    Poziom 24  

pikarel napisał:
    mam wrażenie, że jestem w cyrku.

Nikt ci biletu nie wciskał, sam kupiłeś.
    Możesz arenę opuścić przed finałem.

• #13 26 Sty 2018 16:46
    pikarel
    Poziom 31  

maksar napisał:
    pikarel napisał:
    mam wrażenie, że jestem w cyrku.

Nikt ci biletu nie wciskał, sam kupiłeś.
    Możesz arenę opuścić przed finałem.

Moja uwaga:
    to jest moje wrażenie i moje zdanie i mam do niego prawo takie, jak każdy użytkownik forum.

Zadałem pytanie, na które Ty jednak nie odpowiadasz (chociaż nie Ciebie pytałem), tylko próbujesz być zabawny, w dodatku niekulturalnie.
    A o co pytałem? - przeczytaj uważnie mój post.

• #14 26 Sty 2018 17:02
    E8600
    Poziom 37  

Normalnie temat "Z archiwum X". :)

Kwestia padania podświetlenia LED ma 2 przyczyny
    - coraz tańszy proces produkcyjny LED co dobija się na jakości
    - drugim winowajcą jest sterowanie jasnością za pomocą PWM, które jest bardziej "ekologiczne" (dioda po danej ilości cykli albo zmieni barwę albo padnie). Jak wiadomo wszystko co ekologiczne nie może być trwałe.

Kwestia odprowadzania ciepłą nie jest winą producenta gdyż jak ktoś zaglądał do instrukcji to jest tam kilka stron m.in. Nie narażać na promienie słoneczne; stawiać z dala od kominków i kaloryferów; a nawet jest wytyczna temperatury powietrza w pomieszczeniu z TV oraz wiele innych dziwnych rzeczy. Ludzie tego nie przestrzegają.

• #15 26 Sty 2018 18:21
    mirex
    Poziom 43  

pikarel napisał:
    Pomimo tego, że dział ma nazwę TV Po godzinach - mam wrażenie, że jestem w cyrku.

Masz trochę racji. Trochę cyrk.
    Ale postaram się rozjaśnić ci sytuację.
    Na pewno zauważyłeś, że to cześć tematu oryginalnego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3420474.html
    Która z różnych względów najpierw znalazła się w koszu, a temat oryginalny moderator zamknął.
    Druga część obecnego tematu tutaj znów jest w koszu. Nie pytaj dlaczego, ja nie rozumiem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16975724#16975724
    Dopiero w całości nabrałoby to sensu, o ile by - co opisane w linku powyżej - użytkownik elmo071 najpierw nie wykasował treści postów do znaków ----, a potem wprowadził nową treść.
    Spróbuj jeszcze raz. ;)
    Na spokojnie. :)

@E8600 - z całym szacunkiem, ale muszę zapytać ile TV LED naprawiłeś.
    Czy tylko wpadłeś tutaj poteoretyzować? ;)
    Ale ... żeby nie było, że się czepiam ... spróbujesz uzasadnić wyższość w trwałości diod przy sterowaniu ciągłym nad sterowaniem impulsowym?
    No i oczywiście wyższość regulacji jasności ekranu w pierwszym przypadku na tym drugim. ;)

• #16 26 Sty 2018 19:58
    GanCegall
    Poziom 32  

Temat stał się "chaotyczny" ponieważ admin się zakręcił jak "domek ślimaka", dużo pousuwał, coś przywrócił z kosza no i mamy to co mamy, totalny chaos, byle naprawiacz potrafi tak zamącić, co będzie jak znajdzie się prawdziwy myśliciel? :-)
    Wracając do tematu, niby śmieszna diodka LED a ile potrafi emocji wyzwolić...
    Zastanawiające jest dla mnie dlaczego wymieniacie całe podświetlenie, podczas gdy my tu w tym zimnym kraju wymieniamy felerną diodkę, czasem więcej i to działa !

• #17 26 Sty 2018 20:13
    mirex
    Poziom 43  

GanCegall napisał:
    Zastanawiające jest dla mnie dlaczego wymieniacie całe podświetlenie, podczas gdy my tu w tym zimnym kraju wymieniamy felerną diodkę, czasem więcej i to działa !

Może dlatego, że zimno. ;)

Ale na poważnie to niech zgadnę ....
    - bo tak fachowcy forumowi zalecają?
    - bo ... trzeba potrafić wyjąć i włożyć diodę ... a może jeszcze mieć przydatne narzędzia do tego?
    - bo tyyyle tych diod, że nie wiadomo którą wybrać?
    - bo ... raz się wybrało niby z odpowiednim napięciem, ale ... diabli ją wzięli po pierwszym włączeniu (ciekawe dlaczego?)

• #18 26 Sty 2018 20:44
    GanCegall
    Poziom 32  

mirex napisał:
    bo tak fachowcy forumowi zalecają?

rozumiem że pijesz do tego od sieci handlowych :-)
    Uszkodzony element trzeba wymienić i to jest oczywiste, ale wymieniać ten działający?
    A może te diody które nadal działają to takie "weterany" ,dużo przeszły i są "twiordożopne"?

• #19 26 Sty 2018 20:57
    Adewag
    Poziom 20  

mirex napisał:
    - bo ... raz się wybrało niby z odpowiednim napięciem, ale ... diabli ją wzięli po pierwszym włączeniu (ciekawe dlaczego?)

Zapewniam cię, że nie spali się po pierwszym włączeniu. Dlaczego? Pomyśl.......

• #20 26 Sty 2018 20:58
    sabret
    Poziom 20  

Szczerze mowiac, te serii VES..... jak mi wracaja na
    gwarancji czy tez po, wymieniam wszystkie diody nawet te dzialajace. To jest ok, godzina roboty jak masz podgrzewacz.

• #21 26 Sty 2018 20:58
    mirex
    Poziom 43  

Adewag napisał:
    Zapewniam cię, że nie spali się po pierwszym włączeniu. Dlaczego? Pomyśl.......

No myślę, myślę i wymyślić nie mogę. Podpowiesz?

• #22 26 Sty 2018 21:05
    Adewag
    Poziom 20  

No pewnie. Załóżmy że montujesz diodę 3V zamiast 6V. Co na to driver Led. Jak myślisz utrzymuje napięcie takie, jak by była zamontowana prawidłowa dioda? Nie, mierzy prąd i zmniejsza napięcie. Nic złego się nie dzieje. Na pewno nie natychmiast, tak jak napisałeś. Dlatego ośmieliłem się wtrącić słówko.

• #23 26 Sty 2018 21:14
    mirex
    Poziom 43  

Adewag napisał:
    No pewnie. Załóżmy że montujesz diodę 3V zamiast 6V.

Ależ ja napisałem wyraźnie:
    mirex napisał:
    - bo ... raz się wybrało niby z odpowiednim napięciem

Może to "niby" cię zmyliło, ale zamysł był, że wybrano z odpowiednim napięciem. Czyli te umowne 3V, czy 6V.
    Adewag napisał:
    Jak myślisz utrzymuje napięcie takie, jak by była zamontowana prawidłowa dioda? Nie, mierzy prąd i zmniejsza napięcie. Nic złego się nie dzieje.

Doprawdy?
    Nie dzieje się tylko do chwili, gdy przez tę założoną diodę płynie prąd mniejszy od jej dopuszczalnego. Tak?
    A co się dzieje, gdy prąd zostanie przekroczony? Możliwe że bardzo, bardzo znacznie, bo tak został sterownik zaprojektowany?

• #24 26 Sty 2018 21:32
    E8600
    Poziom 37  

mirex napisał:
    Ale ... żeby nie było, że się czepiam ... spróbujesz uzasadnić wyższość w trwałości diod przy sterowaniu ciągłym nad sterowaniem impulsowym?
    No i oczywiście wyższość regulacji jasności ekranu w pierwszym przypadku na tym drugim.

Tu nie chodzi o wyższość i udowadnianie po prostu kiedyś znalazłem badani potwierdzające, że złącze P-N szybciej się starzeje przy PWM (to, że ludzkie oko tego nie widzi to wcale nie oznacza, że te diody nie migają). Przy masowej skali trudno zachować powtarzalność dlatego jedne padają szybciej inne wolniej.
    Oczywiście wygodniejsze jest sterowanie PWM, gdyż pozwala uzyskać zbliżony strumień świetlny niższym wydatkiem energii.

• #25 26 Sty 2018 21:33
    arko100
    Admin grupy RTV

mirex napisał:
    Admin, kolega elmo071 miał prawo poprosić o wycięcie swoich postów. Ale tylko poprosić!

Pragnę przypomnieć, że jest to dział dla relaksu i obowiązuje tu tylko netykieta. Kierowany "ludzkim odruchem" spełniłem prośbę. I tak posty były już bezwartościowe.

mirex napisał:
    Temat miał sens tylko wtedy, gdy było w nim wszystko.

Niestety, po edycji postów nie dało się tego czytać. Starałem się przeczyścić w taki sposób, żeby pozostały w miarę zrozumiałe zagadnienia (bez zbędnych przepychanek).

mirex napisał:
    No i co się stało, że kolega elmo071 w ogóle mógł samodzielnie, beż akceptacji moderacji, zmienić treść wpisów sprzed kilku dni?
    Błąd techniczny?

Czas na możliwość edycji postów jest ściśle powiązany z systemem poprawek.

pikarel napisał:
    Wszedłem w temat i czytam coś, czego nie da się czytać;
    temat zaczyna się od odpowiedzi, czyli wypowiedzi innych, zamiast zaczynać się wypowiedzią zakładającego ten wątek,

Temat został "odkopany" z kosza.

• #26 26 Sty 2018 21:38
    Adewag
    Poziom 20  

mirex napisał:
    Doprawdy?
    Nie dzieje się tylko do chwili, gdy przez tę założoną diodę płynie prąd mniejszy od jej dopuszczalnego. Tak?
    A co się dzieje, gdy prąd zostanie przekroczony? Możliwe że bardzo, bardzo znacznie, bo tak został sterownik zaprojektowany?
    Faktycznie " niby " mnie zmyliło, ale dalej twierdzę że zamontowanie diody 3V zamiast 6V przy takim samym prawidłowym prądzie znamionowym dla obu, nie spowoduje spalenia diody.

• #27 26 Sty 2018 21:43
    robokop
    Moderator Samochody

E8600 napisał:
    - drugim winowajcą jest sterowanie jasnością za pomocą PWM, które jest bardziej "ekologiczne" (dioda po danej ilości cykli albo zmieni barwę albo padnie). Jak wiadomo wszystko co ekologiczne nie może być trwałe.
    Sterowanie PWM wymyślono dawno dawno temu, zanim ktokolwiek pomyślał o stworzeniu białych diod led, o wysokiej jasności i zastosowaniu ich do podświetlania matrycy TV. Rzecz idzie cały czas o ilość ciepła, wydzielającego się w złączu P-N, spolaryzowanym w kierunku przewodzenia - ta ilość zależy bezpośrednio od ilości przepływającego prądu, a od tegoż zależy z kolei ilości emitowanego światła. Jak zrobić żeby zwiększyć jasność, a ograniczyć ilość wydzielanego ciepła? Podawać prąd krótkimi impulsami o częstotliwości wyższej niż bezwładność ludzkiego oka - można wtedy zwiększyć wartość tegoż prądu, bo ilość wydzielanego ciepła nie będzie wzrastać, jesli wydłużyć czas przerwy między impulsami. A jak wymusić większą wartość prądu impulsu? Zwiększając napięcie. I tu pojawia się właśnie drugi czynnik niszczący - zbyt wysokie napięcie powodujące przebicie złącza półprzewodnikowego. Trzecim prawdopodobnie jest samoistna dyfuzja materiałów złącza pomiędzy warstwami. Półprzewodniki wolno, ale jednak się starzeją w miarę użytkowania.

• #28 26 Sty 2018 21:53
    E8600
    Poziom 37  

robokop napisał:
    Sterowanie PWM wymyślono dawno dawno temu, zanim ktokolwiek pomyślał o stworzeniu białych diod led, o wysokiej jasności i zastosowaniu ich do podświetlania matrycy TV. Rzecz idzie cały czas o ilość ciepła, wydzielającego się w złączu P-N, spolaryzowanym w kierunku przewodzenia - ta ilość zależy bezpośrednio od ilości przepływającego prądu, a od tegoż zależy z kolei ilości emitowanego światła. Jak zrobić żeby zwiększyć jasność, a ograniczyć ilość wydzielanego ciepła? Podawać prąd krótkimi impulsami o częstotliwości wyższej niż bezwładność ludzkiego oka - można wtedy zwiększyć wartość tegoż prądu, bo ilość wydzielanego ciepła nie będzie wzrastać, jesli wydłużyć czas przerwy między impulsami. A jak wymusić większą wartość prądu impulsu? Zwiększając napięcie. I tu pojawia się właśnie drugi czynnik niszczący - zbyt wysokie napięcie powodujące przebicie złącza półprzewodnikowego. Trzecim prawdopodobnie jest samoistna dyfuzja materiałów złącza pomiędzy warstwami. Półprzewodniki wolno, ale jednak się starzeją w miarę użytkowania.

Miło posłuchać kolegi co potrafi ubrać to w słowa zrozumiane dla szerszego grona. Teraz wiadomo dlaczego to szybsze starzenie LED przy PWM.

• #29 26 Sty 2018 22:18
    mirex
    Poziom 43  

No tak ... to wedle tego co opisano jak długo żyłaby dioda i jaką osiągnęłaby temperaturę, gdyby musiała świecić tak, jak świeci, ale nie była sterowana PWM?

• #30 26 Sty 2018 22:26
    robokop
    Moderator Samochody

@mirex Wynikało by, że krócej - warunki chłodzenia tegoż power-leda masz praktycznie żadne - tyle co polakierowana warstwa miedzi na listwie, rozpraszająca niewiele ciepła ze struktury.