Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat chłodziarki do wody

kubala0707 20 Jan 2018 22:18 1539 16
e-mierniki
 • #1
  kubala0707
  Level 8  
  Witam . Mam chęć założenia akwarium zimnowodnego .(10-17°C) Do założenia takiego zbiornika potrzebuję chłodnicy gdyż w moim domu temperatura wody w innym akwarium bez żadnej grzałki wynosi 21° . Patrząc na ogłoszenia znajduje bardzo przekraczające moje możliwości finansowe chłodziarki do wody. Lubię majsterkować i bawi mnie to bardziej niż iść na łatwiznę wydać minimum 1500zł za taką chłodziarkę . Wiem że to łatwa sprawa zrobić taki sprzęcik. Nawet niemając talentu w rysowaniu zrobiłem coś co mnie interesuje ;) Podpowie mi ktoś jak zrobić wiązkę elektryczna z termoregulatorem . Zobaczcie sami. Gdyby było coś niejasne proszę pytać
 • e-mierniki
 • #2
  kubala0707
  Level 8  
  Ten zielony "kwiatuszek" pod chłodnicą to wentylator. Chciałbym by włączał się zbijając temperaturę do odpowiedniej wartości gdy zajdzie taka potrzeba ;)
 • Helpful post
  #3
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Żeby schłodzić wodę w chłodnicy do 15 stopni potrzebujesz powietrza o temperaturze 14-15 stopni. Obniżysz temperaturę w pomieszczeniu? Bez układu chłodniczego tu się nie obejdzie. Ile kosztuje gotowy układ ?
 • #4
  kubala0707
  Level 8  
  Gotowy układ najtańszy około 1300 zł . No wiadomo ceny są duże , używanego takiego osprzętu nie udało mi się znaleźć . pewnie trafia z rąk do rąk między znajomymi . Sądziłem że powietrze z wentylatora jest niższe tymbardziej chłodnicą to metal a metal szybciej się wyziębia , a prędkość wentylatora zmienia temperaturę - jakiś automatyczny potencjometr (nie wiem jak to się nazywa)?. Kombinowałem już różnie . Jest to ważne by sobie temperatura też nie skakała . Konieczne jest by temperatura była w miarę stabilna bo akwarium żyje ;)
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • e-mierniki
 • #6
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Rozpedzone powietrze daje tylko odczucie że jest "zimne" to tylko iluzja. Potrzebujesz układu chłodniczego takiego jak w lodówce. Jesteś w stanie zbudować układ chłodniczy? Myślę że nie, więc zalecam zakup sprzętu w sklepie.
 • #7
  kubala0707
  Level 8  
  Kolego jakbym wiedział wszystko to bym nie pytał kogoś kto wie . Kto pyta nie błądzi . Jestem w stanie to zrobić . Chcę ominąć kupno tej chłodziarki . Może pomożesz lub przekierujesz mnie gdzieś, gdzie ktoś nie przekreśli moich planów tylko podpowie ewentualnie naprowadzi. Miło to nie brzmiało
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  Woda z nadmuchem powietrza ochładza się o kilka stopni poniżej temperatury powietrza - tylko trzeba dmuchać na wodę, a nie na naczynie od zewnątrz. Z tego powodu jesienią kałuże zamarzają mimo plusowych temperatur. Można też polewać wodę z prysznica - krople wody spadając stykają się z powietrzem i ochładzają się. W ten sposób chłodzono instalację w DESY, tam były specjalne budynki z prysznicami do chłodzenia wody. Natomiast trzeba pamiętać, że poprzez naczynie woda będzie podgrzewana - więc trzeba od niej odbierać tyle ciepła, ile ona dostaje z otoczenia. Znajomy ostatnio zrobił chłodziarkę z ogniwem Peltiera, i wynik był marny - mimo izolacji gąbką, przy temperaturze niższej o kilka stopni od otoczenia dopływ ciepła poprzez izolację równoważył chłodzenie.
 • #9
  kubala0707
  Level 8  
  Czyli jak zakombinować ? Bym też panował nad temperaturą . Ale już mi podpowiedziałes czego unikać ;)
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  Tak sobie przypomniałem: w starożytności znano naczynia, w których woda utrzymywała temperaturę znacznie niższą od temperatury otoczenia. Naczynia były zrobione z gliny, bez polewy, woda po trochu przesiąkała i parowała, powodując ochładzanie naczynia. Działanie zależy od wilgotności powietrza - im wilgotniejsze, tym słabsze działanie chłodzące. Na suchej pustyni (w rejonie Bliskiego Wschodu są takie o średniej wilgotności około 20%) działało znakomicie. W mieszkaniu w bloku jest około 50%, na wsi może z 70%. Odmianę tego wynalazku opisała Zofia Kossak w książce "Przymierze" - chodzi o wieżę kapłanów, w której stale panował przyjemny chłód.
 • #11
  kubala0707
  Level 8  
  Ciekawe ciekawe ale jak to skonstruować ?
 • Helpful post
  #12
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  kubala0707 wrote:
  Ciekawe ciekawe ale jak to skonstruować ?
  Zwyczajnie. Zlutować płaskie pudełko z cienkiej blachy i przymocować je do ogniwa Peltiera. Po drugiej stronie tego ogniwa zamocować radiator i wentylator. Wodę z obiegu pompować przez to pudełko.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  _jta_
  Electronics specialist
  Żeby porządnie ochłodzić zawartość pudełka, trzeba by je obłożyć ogniwami Peltiera ze wszystkich stron - albo tam, gdzie nie ma ogniw, dać dobrą izolację cieplną (np. z 5cm styropianu). Ale izolację cieplną musiałoby mieć również akwarium - co z tego, że ogniwa Peltiera chłodzą, skoro całe akwarium jest podgrzewane ciepłem z otoczenia?

  Proponuję zacząć od pomiaru, jak szybko temperatura w akwarium dostosowuje się do temperatury otoczenia. Z tego można wyliczyć potrzebną moc cieplną, i wtedy będzie można zastanowić się, jak najdogodniej będzie ją uzyskać.

  Wadą chłodziarek sprężarkowych jest nieco głośna praca. Kiedyś niewiele gorsze wyniki dawały chłodziarki absorbcyjne, które działały cichutko.

  Według informacji z Wikipedii obiecująca jest chłodziarka termomagnetyczna, wykorzystująca zjawisko magnetokaloryczne, ponoć ma mieć wyższą sprawność (pytanie, czy to nie jest mylna informacja, po polsku piszą, że o 40%, po angielsku, że o 35%); sposób działania takiej chłodziarki w temperaturze pokojowej (przedtem stosowano je w laboratoriach do temperatur bliskich absolutnego zera) wymyślono ze 20 lat temu, początkowo z użyciem kosztownych materiałów, ale w 2002 roku odkryto gigantyczny efekt magnetokaloryczny w tanich materiałach (więcej informacji w Wikipedii). Ale chyba jeszcze tego w handlu nie ma, albo jest drogie.

  Inna możliwość, to chłodziarka termoakustyczna, o sprawności do 40% limitu Carnota (dla sprężarkowych osiągnięto do 60%).

  A może, jeśli szybkość zmian temperatury w akwarium nie będzie duża, chłodzić wodę w lodówce i od czasu do czasu dodawać zimną wodę (albo i kawałki lodu) do akwarium? Hm... w lodówce, a zwłaszcza w zamrażarce, tworzy się lód, który trzeba usuwać, może zamiast wyrzucać go do zlewu używać do ochłodzenia akwarium?

  Parowanie alkoholu nieźle chłodzi, ale to jest dość kosztowna metoda. Woda ma ponad 2.5X większe ciepło parowania (z Wikipedii), a przede wszystkim jest dużo, dużo tańsza. Natomiast gorzej paruje, bo w powietrzu już jest sporo pary wodnej.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  _jta_
  Electronics specialist
  Jeszcze trzeba wiedzieć, ile ciepła dopływa z otoczenia do zimnego akwarium. To można łatwo ustalić - wlać zimną wodę, zmierzyć temperaturę wody i otoczenia, po jakimś czasie zmierzyć znowu, i z wyników można wyliczyć (lepiej zrobić kilka pomiarów, będzie dokładniej). Wtedy się okaże, czy np. ogniwa Peltiera mają szansę być wystarczająco wydajne.

  Przydałaby się izolacja cieplna, tylko jak ją zrobić? Obłożenie akwarium styropianem (czy inną pianką termoizolacyjną - jest jakiś lepszy materiał) raczej odpada - kto by chciał mieć akwarium schowane tak, by go nie widzieć? Przydałoby się poszukać przezroczystego materiału termoizolacyjnego... a może użyć okien (bądź ich elementów, teraz są np. takie podwójne szyby, między którymi jest gaz o niskim przewodnictwie cieplnym), do konstrukcji akwarium?

  Jakby się chciało zrobić chłodzenie wodą na dużej powierzchni, to przydałby się na pokrycie ścianek akwarium materiał, w który woda by wsiąkała, a jednocześnie był on przezroczysty - tak, by poprzez ten materiał widzieć ryby w środku, a jednocześnie przesączająca się woda mogłaby parować i chłodzić akwarium. Może jakiś żel?

  Jeszcze jeden sposób chłodzenia - ale wymagający "dodatkowego obiegu" wody: wykorzystać ochładzanie się wody przy rozpuszczaniu w niej soli. Dla zwykłej soli kuchennej to ochłodzenie jest niewielkie, ale dla pewnych innych (np. saletra amonowa, czy chlorek wapnia) dużo większe. Trzeba by mieć dodatkowy zbiornik z wodą, do której by się wrzucało sól, i jakiś wymiennik ciepła, żeby zimną wodą z solą ochłodzić wodę w akwarium. Tylko trzeba by zaplanować jakiś sposób rozdzielania wody i soli, żeby to działało w obiegu zamkniętym.
 • #17
  User removed account
  User removed account