Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta RTL8723BE 802.11 bgn nie widzi sieci 5GHz

21 Sty 2018 11:16 1539 9
  • Poziom 30  
    Tak jak w temacie arta RTL8723BE 802.11 bgn nie widzi sieci 5GHz.
    Na innych urządzeniach jest widoczna a na laptopie HP 250 G4 niestety nie.

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Moderowany przez jimasek:

Poprawiłem jednostki częstotliwości

• Moderator - Sieci, Internet
    Karta nie obsługuje częstotliwości w paśmie 5GHz.
  • Poziom 30  
    Hmmm czyli musiałbym zakupić nową kartę? Jeśli tak to jaką i czy podejdzie pod tego laptopa bez zmiany wersji BIOS?
    Tak musisz zakupić nową kartę bezprzewodową. Niestety nie jestem specjalistą od laptopów więc się nie wypowiadam. Poszukałbym po specyfikacji złącza i kompatybilności z danym systemem.
  • Poziom 30  
    Dziękuję, może jeszcze ktoś coś doradzi jaką kartę itd?
    A kartę chciałbym zmienić z powodu że widzi tylko sieć 2,4Ghz gdzie kanały są mocno obciążone a ręczna zmiana kanału jest troszkę uciążliwa no i gdy ustawię TV na 5Ghz to nie mogę się połączyć z laptopem :-(.
    sebaele22 napisał:
    TV na 5Ghz to nie mogę się połączyć z laptopem .

Wszystko zależy do modelu routera, niektóre miały separację klientów podłączonych do różnych pasma lub jest to do skonfigurowania ale to raczej w poważniejszych urządzeniach.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Laptopy HP zwykle miały blokadę BIOS aby wykryć "nieautoryzowane" karty sieciowe. Wymieniając wewnętrzną kartę musi to być karta od HP z nadrukowanym odpowiednim numerem SPS xxxxxx-xxx. Z instrukcji serwisowej tego modelu wynika, że obsługiwane są trzy modele:

Karta RTL8723BE 802.11 bgn nie widzi sieci 5GHz

Kolegi model RTL8723BE jest razem z Bluetooth. RTL8188EE to też karta 2.4GHz. BCM43142 to również karta 2.4GHz. Czyli oficjalnie w tym modelu działają same karty 2.4GHz.

Kilka fraz w Google i wychodzi na to, że 250 G4 ma whitelist w BIOSie, więc dowolna karta nie zadziała. Zostają dwie rzeczy, które można zrobić:
    - modyfikacja BIOS, która omija sprawdzanie, czy karta jest zatwierdzona przez HP. Można próbować poszukać na forum https://www.bios-mods.com - można tam znaleźć BIOSy do sporej liczby laptopów z usuniętą listą, co prawda nie sprawdzałem, czy do 250 G4 również. Instalacja zmodyfikowanego BIOSu wiąże się z pewnym ryzykiem (chociaż jeśli BIOS jest sprawdzony już przez innych i dobrany prawidłowo do komputera to ryzyko jest zmniejszone). Po takiej modyfikacji można zainstalować dowolną kartę pasującą do gniazda i powinna działać.
    - zakup karty zewnętrznej na USB (tutaj jest problem w postaci dość dużego urządzenia wiszącego z portu USB, albo można kupić bezużyteczną kartę "nano", której zasięg i możliwości są proporcjonalne do jej rozmiaru).

Można też jednak spróbować znaleźć sobie kanał na 2.4GHz, który będzie funkcjonował lepiej na obecnej karcie. Mimo wszystko wydaje się to być najprostszym rozwiązaniem (jeśli będzie możliwe).
  • Poziom 30  
    Oj to nie dobrze, co do kanałów to już zmieniałem i po paru dniach jest obciążony wtedy muszę zmieniać na inny i tak za każdym razem :-(.
    Może ktoś bawił się w modyfikację biosu w HP?
    Jeżeli używasz laptopa bardziej stacjonarnie to może lepiej pomyśleć o jakiejś karcie USB na krótkim przedłużaczu. Oczywiście przy pracy mobilnej nie jest to zbyt wygodne.
  • Poziom 11  
    Również szukałem karty WI-FI 5GHz do HP G4 250 i po długich poszukiwaniach znalazłem. Jeżeli komuś się przyda ta informacja to z tym laptopem działa karta Atheros QCNFA435. Ja wyjąłem z Lenovo V310 i działa na HP bez zarzutu. Pozdrawiam