Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora DST-305K - Przestrojenie głowicy GF 25

Pkamil 04 Lut 2018 10:42 3807 33
    Pkamil
    Poziom 12  
    Panowie sukces, wczoraj musiałem być już zmęczony pewnie dlatego mi nie wychodziło. W miejsce C108 wstawiłem trymer 4-10 pF i udało mi się ustawić pełen zakres :). co więcej Cewką L104 udało mi się ustawić aby żaróweczka od stereo świeciła. Jednak na włączonym stereo słychać ciągle szumy. za co mogę się w następnej kolejności brać ?
  • PCBway
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda
    Aż tyle czasu bawisz się z głupią heterodyną a co z:
    torem wejściowym L101 i C100
    oraz mieszaczem L102 i C106
    Jak stroisz niestety na uchometr to wybierz sobie jakąś stację na początku zakresu (około 89MHz) i na końcu (około 106MHz) i tak je kilkakrotnie strój aby na kawałeczku drutu jako antena obie stacje dobrze odbierało

Jeżeli powyższy schemat pasuje u ciebie to nieźle namieszałeś
    1 - L 104 nie powinieneś w ogóle ruszać bo to obwód PCz na 10,7MHz
    2 - C108 i C109 to dzielona pojemność generatora Colpittsa od heterodyny jego się nie rusza, czasami się go zmniejsza ale trzeba uważać na harmoniczne heterodyny jakie mogą powstawać. Stosunek tych dwóch pojemności jest bardzo ważna dla stabilności pracy heterodyny. https://pl.wikipedia.org/wiki/Generator_Colpittsa
    3 - obwód strojony heterodyny to L103 i C113

Jeżeli nie kręciłeś w innych obwodach Pcz to L104 zestrój na maksymalny szum - musisz odłączyć antenę i na skali znaleźć miejsce gdzie nie ma w pobliżu żadnej stacji i jest czysty szum - kręcąc rdzeniem L104 w pewnym momencie szum będzie najmocniejszy ale w pewnym momencie tego maksa będzie ledwo wyczuwalny punkt osłabienia jego, zanik jakby wysokich tonów szumu i to jest poprawnie zestrojona ta cewka L104 - ten punkcik to drgnięcie rdzenia o jakieś 5° obrotu.
  • PCBway
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  
    wada napisał:
    1 - L 104 nie powinieneś w ogóle ruszać bo to obwód PCz na 10,7MHz

Może był rozstrojony skoro przy jego pomocy udało się polepszyć odbiór? Czy podczas przestrajania L104 głowica była przykryta blachą ekranującą? Jej brak zmienia dostrojenie wszelkich obwodów w głowicy.
    Cytat:
    2 - C108 i C109 to dzielona pojemność generatora Colpittsa od heterodyny jego się nie rusza, czasami się go zmniejsza ale trzeba uważać na harmoniczne heterodyny jakie mogą powstawać. Stosunek tych dwóch pojemności jest bardzo ważna dla stabilności pracy heterodyny. https://pl.wikipedia.org/wiki/Generator_Colpittsa
    3 - obwód strojony heterodyny to L103 i C113

Tak powinno być wg schematu, ale nie w tym egzemplarzu głowicy. Nie zamontowano C113 a jego rolę powierzono kondensatorowi C108 zwiększając jego pojemność z 4,7pF do 30pF (analogicznie jak to uczyniono w bardzo podobnej GF-22). Stosownie do powyższego zwiększono C109 - z 47pF do 150pF. Pozostawienie tak dużego C109 budziło obawy o zerwanie drgań w wyniku nieuchronnego zmniejszenia C108, toteż doradziłem najprościej jak można było: wstawić dotychczasowy C108 na miejsce C109. Następnie zgodnie z moimi przewidywaniami okazało się że po zmniejszeniu pojemności C108 do wymaganej z punktu widzenia zakresu przestrajania generator nadal działa. Można zastanawiać się czy zwiększenie pojemności C109 do 51pF (jak to było na oficjalnym schemacie GF-25) poprawi pracę heterodyny, na pewno jednak warto by docelowo wstawić na miejsce trymera kondensator stały, skoro dobrego miejsca na płytce dla trymera nie ma. Tym bardziej że tak włączony trymer ma rotor nie na masie lecz na emiterze tranzystora heterodyny.
    Cytat:
    Jeżeli nie kręciłeś w innych obwodach Pcz to L104 zestrój na maksymalny szum - musisz odłączyć antenę i na skali znaleźć miejsce gdzie nie ma w pobliżu żadnej stacji i jest czysty szum - kręcąc rdzeniem L104 w pewnym momencie szum będzie najmocniejszy ale w pewnym momencie tego maksa będzie ledwo wyczuwalny punkt osłabienia jego, zanik jakby wysokich tonów szumu i to jest poprawnie zestrojona ta cewka L104 - ten punkcik to drgnięcie rdzenia o jakieś 5° obrotu.
    Wskazane byłoby również aby po tak przeprowadzonym dostrojeniu L104 włączyć woltomierz na wyjście detektora stosunkowego i sprawdzić czy po dostrojeniu się do odbieranej stacji napięcie stałe na wyjściu detektora wynosi zero. Jeżeli nie - należałoby raczej dokładnie dostroić się do zera tego napięcia i ponownie zestroić C104 kierując się maksymalną siłą odbioru (przy antenie na tyle krótkiej aby nie działał jeszcze ogranicznik). Być może okaże się że cały tor p.cz. jest rozstrojony i trzeba będzie się zdecydować na jego zestrojenie. Nawet nieoptymalne zestrojenie wynikające z braku wobuloskopu będzie mniejszym złem niż całkowicie rozstrojony tor p.cz. Ale zanim się za to zabierze - bezwzględnie należy zestroić obwody sygnałowe w głowicy (z cewkami L101 i L102).
    Pkamil
    Poziom 12  
    Witam moi drodzy, znów potrzebuje Waszej pomocy. Radio po przestrojenu grało doskonale ponad rok nie dawno pojawiły się problemy z odbiorem, dźwięk raz jest ledwo słyszalny a po chwili znów jest głośno, dodatkowo pojawiają się zakłócenia. Jak myślicie problem jest w głowicy?

Poniżej próbka dźwięku