Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijanie cewki do radia detektorowego.

DipolUKF 27 Sty 2018 16:52 3675 93
 • #61 27 Sty 2018 16:52
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Kolego, _ jta _! O którym obrzezaniu niskiej częstotliwości mówisz? Popatrz jak jest włączony ten kondensator w schemacie autora, Użycie kondensatorów elektrolitów w roli rozdzielczych dla wysokiej częstotliwosci nie rekomenduje się z punktu widzenia ich znacznego induktywizmu. Częstotliwość modulacji sygnału nadajnika( niska częstotliwość ) otrzymujemy po detekcji - po diodzie, a opór kondensatora pojemnością nawet 1n dla częstotliwości 225kHz składa dużo mniej 1kOm . Dla poprawy jakości sygnału niskiej częstotliwości rekomenduję po diodzie włączyć kondensator pojemnością 1n-2.2n drugie wyprowadzenie którego połączyć z masą.Ten kondensator jest przeznaczony dla odprowadzenia na masę sygnałów wysokiej częstottliwości nadajnika po detekcji. Nawijanie cewki do radia detektorowego.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Kondensator takiej - 0.1uF ( 100n ) pojemności można wykorzystać . Jego opór dla częstotliwości 225kHz mniej 10Om.

 • Metalwork
 • #62 27 Sty 2018 17:53
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Kondensator na prawo od diody jest równoległy, więc obcina wysokie częstotliwości, nie powinien być większy, niż kilka nF; kondensator na lewo od diody jest szeregowy, więc obcina niskie - przecież prąd wyprostowany przez diodę musi przez niego przepływać!

 • #63 27 Sty 2018 19:19
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Pong.Chu napisał:
  Daruj sobie wysiłek i nie buduj tego bo nic nie usłyszysz. Ten radio mogło działać 50 lat temu gdy była tylko jedna rozgłośnia i eter radiowy nie był cały zakłócony.


  I słusznie gdyż zakres AM wyszedł już z mody. Takie radyjko było dobre w czasach kiedy działał maszt w Konstantynowie. Dla ciekawostki dodam, ze wystarczyło nawet w odległości ponad 100 km od masztu zastosować zwykłe słuchawki, podpiąć do rynny i uziemienia i można było słuchać programu polskiego radia. Dziś z racji ograniczonego zasięgu stacji AM, a jest ich niewiele, a przekaźniki komórkowe na każdym kroku to kolega nic nie usłyszy oprócz brumu. Poza tym radyjko takie było budowane pod konkretną częstotliwość fali nośnej. Szkoda naprawdę zachodu.

 • #64 27 Sty 2018 19:32
  DipolUKF
  Uczeń

  Ale mi to działa :!:

  Dodano po 51 [sekundy]:

  I odbieram zagraniczne stacje :!:

 • #65 27 Sty 2018 19:40
  gumisie
  Poziom 38  

  cooltygrysek napisał:
  Dziś z racji ograniczonego zasięgu stacji AM, a jest ich niewiele, a przekaźniki komórkowe na każdym kroku to kolega nic nie usłyszy oprócz brumu.
  Błędna teza, tym bardziej że:
  DipolUKF napisał:
  Ale mi to działa
  Kolego DipolUKF, pierwszy krok zrobiłeś, teraz czas na rozbudowę tego OR.
  Powodzenia w dalszej przygodzie z elektroniką.
  Pozdrawiam

 • #66 27 Sty 2018 19:44
  Bieda z nędzą
  Poziom 31  

  _jta_ napisał:
  Kondensator na prawo od diody jest równoległy, więc obcina wysokie częstotliwości, nie powinien być większy, niż kilka nF; kondensator na lewo od diody jest szeregowy, więc obcina niskie - przecież prąd wyprostowany przez diodę musi przez niego przepływać!

  I teraz już wszyscy wiedzą, że guzik się na tym znasz. Kondensator na lewo od diody przy tej częstotliwości to niemal zwarcie, kondensator na prawo to filtr, ale przy emisji AM ile stłumi pasmo ,wystarcza przecież 4,5 kHz.

 • Metalwork
 • #67 27 Sty 2018 19:53
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  DipolUKF napisał:
  I odbieram zagraniczne stacje :!:


  Na tym radyjku ?? Ciekawe bo ja jakoś w samochodzie niczego na AM złapać nie mogę a kolega łapie zagranicę ?? Pewnie ruskie bo tam jeszcze maja potężne nadajniki AM :-) Co prawda przygodę z radiówką zakończyłem w wieku 22 lat więc może ja coś nie łapie już sam :-)

 • #68 27 Sty 2018 21:12
  DipolUKF
  Uczeń

  Nadzieja umiera ostatnia :D a poza tym jest jeszcze kolkanaście stacji AM.

 • #69 27 Sty 2018 21:22
  Bieda z nędzą
  Poziom 31  

  Spokojnie, coś tam AM nadaje. A są jeszcze jakieś stacje nadające w ramach programu radiofonii gminnej?

 • #70 27 Sty 2018 21:44
  gumisie
  Poziom 38  

  Bieda z nędzą napisał:
  Spokojnie, coś tam AM nadaje.
  Całkiem sporo. Pamiętajmy o tym że AM to rodzaj modulacji stosowany do emisji programów radiowych, tak na falach: długich, średnich jak i krótkich.
  @DipolUKF rozważ konstrukcję z mojego #65. Obwód wejściowy w.cz. (cewka, agregat strojeniowy, dioda detekcyjna) już masz i teraz wystarczy do niego podłączyć tą część wzmacniacza wykonanego na tranzystorach: Q1, Q2.
  Pozdrawiam

  P.S.
  _jta_ napisał:
  Kondensator na prawo od diody jest równoległy, więc obcina wysokie częstotliwości, nie powinien być większy, niż kilka nF; kondensator na lewo od diody jest szeregowy, więc obcina niskie - przecież prąd wyprostowany przez diodę musi przez niego przepływać!


  Kondensator po prawej to: filtr tłumiący wysoką częstotliwość fali nośnej.
  Kondensator po lewej to: filtr tłumiący niską częstotliwość pochodzącą np. z sieci energetycznej.

 • #71 28 Sty 2018 01:42
  krzysztof723
  Poziom 29  

  Kolego DipolUKF postaraj się o możliwość odbioru Programu I PR, a później zastanów się jak poprawić odbiór już działającego odbiornika detektorowego przez ewentualną zmianę elementów i konfigurację połączeń między nimi.

  Odbierasz w tej chwili stacje zagranicznie na falach średnich (jak zrozumiałem początek pasma), a wypadałoby posłuchać coś po polsku na falach długich...
  Do tego potrzeba wykonać odczep - pętelkę i dowinąć do cewki (widać ze zdjęcia, że jeszcze można) około 100zw. drutu nawojowego (może być drut cieńszy), a dwie sekcje (2 x 500pF) kondensatora strojeniowego połączyć równolegle.
  Gdy chcemy uzyskać zakres fal długich to trzeba jednak zachować odpowiednią ilość zwojów.
  Po tej przeróbce, żeby można było odbierać stacje na falach średnich i długich to można zastosować przełącznik, który będzie podłączał 150zw. + 100zw. do kondensatora strojeniowego przy odbiorze fal długich i pomijał te dodatkowe 100zw. przy odbiorze fal średnich.

  Odbiornik detektorowy mimo swojej prostoty stwarza problemy podczas uruchamiania i dlatego, aby zagrał to trzeba trochę przy nim pokombinować, czyli np dopasować cewkę i dobrać wartości elementów mimo, że jest ich raptem 3 szt..., ale podstawą dobrego odbioru i możliwości uruchomienia jest przede wszystkim zastosowanie odpowiedniej anteny i uziemienia.

  Wykonanie cewki nie jest krytyczne, bo można ją wykonać na wiele sposobów, a czy będzie to drut cieńszy, czy grubszy to nie ma to większego znaczenie wtedy, gdy taka cewka jest nawinięta na korpusie izolacyjnym powietrznym bez rdzenia o średnicy od 30mm, a nawet do 120mm...

  Dopiero zastosowanie cewki nawiniętej na pręcie ferrytowym (np. o średnicy 8... 10mm, dł. 140...160mm) np. licą w.cz. zwiększa dobroć cewki - Q, a zatem także dobroć obwodu rezonansowego w wyniku czego otrzymujemy możliwość lepszego, selektywnego odbioru stacji radiowych, tych oddalonych też...
  Żeby uzyskać jak najlepszy odbiór to tak wykonaną antenę ferrytową ustawiamy prostopadle do sygnału z nadajnika, ale nie można zapominać o antenie zewnętrznej i uziemieniu...
  Kiedy nadajnik lokalny fal średnich był blisko odbiornika detektorowego, w którym była zastosowana antena ferrytowa to nieraz wystarczał krótki 3m odcinek anteny zewnętrznej do dobrego odbioru stacji radiowej z tego nadajnika.

  Przyjrzyj się jeszcze innym układom odbiornika detektorowego z jednym tranzystorem wzmacniającym sygnał.
  Zwróć uwagę na schemat umieszczony w lewym dolnym rogu - podobny do Twojego.
  Ciekawe, jak byś usunął w swoim odbiorniku diodę i pozostawił kondensator 47uF..., czy odbiornik będzie wtedy grał?

  Nawijanie cewki do radia detektorowego.

  Biorąc pod uwagę modyfikację schematu w poście #61 przez kolegę aksakal to ja bym jednak zrobił to tak:

  Nawijanie cewki do radia detektorowego.

  Warto się przyjrzeć, jak inni wykonali odbiorniki detektorowe i jak są wykonane ich cewki.

  Nawijanie cewki do radia detektorowego.


  Proszę jeszcze zobaczyć ciekawy odbiornik detektorowy bez anteny zewnętrznej i uziemienia...

  Nawijanie cewki do radia detektorowego.

  Ten odbiornik używa anteny pętlowej, która jest dużą cewką.
  Cewka pobiera energię z nadajnika, więc nie ma potrzeby stosowania zewnętrznej anteny lub połączenia uziemiającego.
  Cewka jest nawinięta na ramie o wymiarach 88x60 cm i ma 8 zwojów licy 40x0.07. Ten drut ma 40 indywidualnie izolowanych drucików 0,07 mm. Za pomocą tego drutu możemy wykonać cewki o wysokiej jakości.
  Odbiornik ma skalibrowane pokrętło częstotliwości. W odbiornikach z anteną zewnętrzną nie jest to możliwe, ponieważ długość anteny wpływa na częstotliwość strojenia.
  Na cewce znajduje się kilka odczepów do podłączenia diody. Najlepsze wyniki są z odczepem w środku cewki.
  Transformator audio przekształca impedancję z pierwotnego 16 kΩ na wtórne 16 Ω .
  Jako głośnik możemy zastosować słuchawki 32 Ω, które są połączone równolegle.
  Z tego odbiornika na falach średnich w paśmie 600KHz...1500KHz można było odbierać 33 różne stacje radiowe.
  Antena pętlowa jest kierunkowa, więc czasami trzeba obrócić odbiornik dla lepszego odbioru.

 • #72 28 Sty 2018 05:36
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Kolego, _ jta _!Odpowiedź na twój post#62. W schemacie radioodbiornika autora tematu w roli kondensatora rozdzielczego między napięciem wysokiej częstotliwości nadajnika i wejściem detektora jest wykorzystany kondensator elektrolit tantalowy pojemnością 47uF, co jest błędem . Maksymalna częstotliwość użycia tych kondensatorów - 80kHz, a minimalna częstotliwość dla długich fal 150kHz. Poza tym kondensatory elektrolity mają znaczny induktywizm, to znaczy indukcyjny opór będzie zwiększał się z zwiększeniem częstości i będzie do dziesiątek albo nawet do setek razy przekraczać opór pojemnośćiowy, co zmniejszy napięcie sygnału nadajnika na wejściu detektora. O którym obniżeniu poziomu niskiej częstości może przy czym chodzić? Nie wolno obcinać tego czego nie istnieje - na wejście kondensatora postępuje nie niska, a wysoka częstotliwość . Gdyby chodziło o rozdzielczym kondensatorze między wyjściem detektora i bazą tranzystora, to można mówić o zależności poziomu sygnału niskiej częstotliwości od pojemności .Nie widzę sensu w dyskusji względem tego nieszczęśliwego kondensatora, tym więcej, że jego użycie absolutnie nie obowiązkowo. Myślę 72 posta # dla takiego tematu to już przebór.

 • #73 28 Sty 2018 12:38
  DipolUKF
  Uczeń

  Testowałem też zamiast kondensatora 47µF zamontować 1µF i 2,2nF. Z tym 1µF działa tak samo jak z tym większym a z 2,2nF w ogóle nic nie słychać.

 • #74 28 Sty 2018 14:10
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  _jta_ napisał:
  kondensator na lewo od diody jest szeregowy, więc obcina niskie - przecież prąd wyprostowany przez diodę musi przez niego przepływać!


  Kondensatora tego nie ma prawa tam być - tak włączony naładuje się i dioda przestanie spełniać rolę detektora.

  gumisie napisał:
  Kondensator po lewej to: filtr tłumiący niską częstotliwość pochodzącą np. z sieci energetycznej.


  Do tego starczy cewka. A jeśli już chcesz dac kondensator to punkt jego połączenia z dioda muszisz rezystorem połączyć z masą.

  cooltygrysek napisał:
  Ciekawe bo ja jakoś w samochodzie niczego na AM złapać nie mogę


  Radio uszkodzone albo antena nie teges. Spokojnie złapać powinieneś PR1 na 225kHz i czeską średniofalową stację - w ciągu całej doby. A z wieczora chmarę stacji na średnich.

 • #75 28 Sty 2018 14:41
  gumisie
  Poziom 38  

  jdubowski napisał:
  Kondensatora tego nie ma prawa tam być - tak włączony naładuje się i dioda przestanie spełniać rolę detektora.
  Dość ciekawa teza, kondensator naładuje się napięciem zmiennym i do tego w.cz :?: . No cóż, człowiek uczy się do śmierci. :cry:
  Pozdrawiam

 • #76 28 Sty 2018 14:53
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  gumisie napisał:
  kondensator naładuje się napięciem zmiennym i do tego w.cz :?: .


  Tak, wyprostowanym przez diodę.

  Weź sobie jakieś trafko 230/12V, podłącz do niego w szereg kondensator (100nF), diodę prostowniczą i rezystor (10k, jako obciążenie). Pomierz napięcie na rezystorze po zasileniu układu.

 • #77 28 Sty 2018 14:59
  _jta_
  Specjalista elektronik

  W schemacie radioodbiornika autora tematu w roli kondensatora rozdzielczego między napięciem wysokiej częstotliwości nadajnika i wejściem detektora jest wykorzystany kondensator elektrolit tantalowy pojemnością 47uF, co jest błędem. Maksymalna częstotliwość użycia tych kondensatorów - 80kHz

  Masz jakieś inne dane, niż Wikipedia (wykresy)? Bo tam podają, że ma najmniejszą impedancję (poniżej 0.1Ω) w zakresie 100kHz-1MHz.

  Testowałem też zamiast kondensatora 47µF zamontować 1µF i 2,2nF. Z tym 1µF działa tak samo jak z tym większym a z 2,2nF w ogóle nic nie słychać.

  Myślę, że z 1uF nie działa tak samo, 50Hz jest trochę przytłumione, ale to jest kwestia, jaki masz głośnik/słuchawki, jaką audycję odbierasz, jak masz wyrobiony słuch. W muzyce całkiem często wykorzystuje się niskie tony (nawet blisko dolnej granicy słyszalności), ale nie każdy sprzęt je odtwarza, i nie każdy umie usłyszeć - to nie jest automatyczne, tego trzeba się (niewiele, ale zawsze trochę) nauczyć. A z 2.2nF pewnie słychać tylko najwyższe tony - może gwizdek, arię koloraturową...

  Kondensatora tego nie ma prawa tam być - tak włączony naładuje się i dioda przestanie spełniać rolę detektora.

  Owszem, ten kondensator się ładuje, przez co dioda jest spolaryzowana w kierunku zaporowym. I gdyby to była zwykła dioda krzemowa, to - abstrahując od faktu, że ma duże napięcie przewodzenia i sygnał jest dla niej za słaby - dokładnie tak by było, kondensator by się naładował i dioda by nie działała. Ale germanowa ma prąd wsteczny około 0.2mA (może być kilka razy mniejszy, albo kilka razy większy) i ten prąd pozwala na rozładowanie kondensatora, dzięki temu odbiór jest. A przy okazji jakaś namiastka ARW: przy silniejszym sygnale kondensator bardziej się naładuje, dioda będzie spolaryzowana większym napięciem wstecznym, detekcja będzie gorsza i audycja nie będzie dużo głośniejsza.

 • #78 28 Sty 2018 15:09
  gumisie
  Poziom 38  

  jdubowski napisał:
  Weź sobie jakieś trafko 230/12V, podłącz do niego w szereg kondensator (100nF), diodę prostowniczą i rezystor (10k, jako obciążenie). Pomierz napięcie na rezystorze po zasileniu układu.
  Oczywiście że jedno połówkowe "stałe", lecz po między diodą a kondensatorem nadal będzie zmienne.

 • #79 28 Sty 2018 15:26
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  gumisie napisał:
  jdubowski napisał:
  Weź sobie jakieś trafko 230/12V, podłącz do niego w szereg kondensator (100nF), diodę prostowniczą i rezystor (10k, jako obciążenie). Pomierz napięcie na rezystorze po zasileniu układu.
  Oczywiście że jedno połówkowe "stałe"


  Nie - tam będzie zero napiecia.

  gumisie napisał:
  lecz po między diodą a kondensatorem nadal będzie zmienne.


  To mało istotne.

  _jta_ napisał:
  Owszem, ten kondensator się ładuje, przez co dioda jest spolaryzowana w kierunku zaporowym. I gdyby to była zwykła dioda krzemowa, to - abstrahując od faktu, że ma duże napięcie przewodzenia i sygnał jest dla niej za słaby - dokładnie tak by było, kondensator by się naładował i dioda by nie działała. Ale germanowa ma prąd wsteczny około 0.2mA (może być kilka razy mniejszy, albo kilka razy większy) i ten prąd pozwala na rozładowanie kondensatora, dzięki temu odbiór jest. A przy okazji jakaś namiastka ARW: przy silniejszym sygnale kondensator bardziej się naładuje, dioda będzie spolaryzowana większym napięciem wstecznym, detekcja będzie gorsza i audycja nie będzie dużo głośniejsza.


  To jest wytłumaczenie czemu to w praktyce działa, z moich doświadczeń wynika że zawsze słabiej niż bez kondensatora.

 • #80 28 Sty 2018 17:56
  DipolUKF
  Uczeń

  _jta_ napisał:
  jak masz wyrobiony słuch. W muzyce całkiem często wykorzystuje się niskie tony (nawet blisko dolnej granicy słyszalności), ale nie każdy sprzęt je odtwarza, i nie każdy umie usłyszeć - to nie jest automatyczne
  O to akurat się nie martwię (gram na pianinie), zaówarzyłem tylko że gdy się włącza baterie to z jakąś minutę gra dobrze a potem włącza się takie bzyczenie, odłączam baterię na 15s włączam i jest dobrze, a potem znowu i tak w kółko, jak temu zapobiec?

 • #81 28 Sty 2018 18:51
  gumisie
  Poziom 38  

  DipolUKF napisał:
  zaówarzyłem tylko że gdy się włącza baterie to z jakąś minutę gra dobrze a potem włącza się takie bzyczenie, odłączam baterię na 15s włączam i jest dobrze, a potem znowu i tak w kółko, jak temu zapobiec?
  I tak ten "układ" z twojego schematu po mimo jakiś tam proponowanych poprawek będzie się tak zachowywał. Tak właściwie to on nie powinien działać. Możesz spróbować "to" zasilić niższym napięciem, np. 3V. Mimo wszystko proponuję wykonać układ wzmacniacza: załącznik, #70.
  Pozdrawiam

 • #82 28 Sty 2018 23:31
  1repcaK
  Poziom 21  

  gumisie napisał:

  proponuję wykonać układ wzmacniacza: załącznik, #70.

  Witam, również polecam ten układ, przed chwilą go zmontowałem i działa zadowalająco na słuchawkach.
  Audycja radiowa jest zrozumiała, ale stacje mają tendencję do "uciekania" (zapewne da to się zminimalizować budując odpowiedni LC).
  Z wszystkich odbiorników tego typu, które budowałem, ten działa jak na razie najlepiej.
  Pozdrawiam

 • #83 29 Sty 2018 04:18
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Jednej z przyczyn problemu w konstrukcji autora tematu może być nie prawidłowy wybór punktu pracy tranzystora. Rezystor między kolektorem i bazą tranzystora na czas nastrajania należy zamienić zjednoczonymi szeregowo rezystorem 27 - 39kOm i potencjometrem nastawnym 330-470kOm. Regulacją potencjometra otrzymać najbardziej huczny i jakościowy sygnał. Wymierzyć ogólny opór rezystora i potencjometra i zamienić ich na rezystor odpowiedniego nominału.

 • #84 29 Sty 2018 05:00
  gumisie
  Poziom 38  

  jdubowski napisał:
  gumisie napisał:
  jdubowski napisał:
  Weź sobie jakieś trafko 230/12V, podłącz do niego w szereg kondensator (100nF), diodę prostowniczą i rezystor (10k, jako obciążenie). Pomierz napięcie na rezystorze po zasileniu układu.
  Oczywiście że jedno połówkowe "stałe"


  Nie - tam będzie zero napiecia.
  A podłącz oscyloskop i sprawdź.
  jdubowski napisał:
  gumisie napisał:
  lecz po między diodą a kondensatorem nadal będzie zmienne.


  To mało istotne.
  Może według Ciebie. Zadaniem tego kondensatora o odpowiedniej pojemności, jest "przepuszczenie" określonej, z modulowanej fali nośnej w.cz. Na podobieństwo filtrów kwarcowych lub ceramicznych. Poza tym dzięki temu kondensatorowi, dodając jeszcze jedną diodę możemy podwoić napięcie wyjściowe (m.cz) tego detektora.
  Pozdrawiam
  edit.
  aksakal napisał:
  Jednej z przyczyn problemu w konstrukcji autora tematu może być nie prawidłowy wybór punktu pracy tranzystora.
  Przecież patrząc na ten schemat to nie ma możliwości ustawienia punktu pracy tranzystora, spójrz na podłączenie słuchawek oraz źródło zasilania (bateria) nie mówiąc o polaryzacji diody detekcyjnej w przypadku tranzystora PNP.

 • #85 29 Sty 2018 10:36
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Miałem na myśli schemat z rozdzielczym kondensatorem między detektorem i tranzystorem kolegi krzysztof723 z post#71.

 • #86 29 Sty 2018 12:42
  DipolUKF
  Uczeń

  Dodałem mały wzmacniacz audio na LM386, 1W głośnik i jest OK.

 • #87 29 Sty 2018 13:16
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Jeśli powstanie pragnienie spróbuj eksperymenty z FM Nawijanie cewki do radia detektorowego.

 • #88 29 Sty 2018 21:12
  Bieda z nędzą
  Poziom 31  

  DipolUKF napisał:
  diodę AAP155.

  One nie były dobre, najlepsze diody do radyjek detektorowych to były DOG 52 albo DOG 56. Takie zielone.
  Na nich najgłośniej grało.

 • #89 29 Sty 2018 21:16
  DipolUKF
  Uczeń

  Ale ja mam tylko AAP155