Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SDR - radio definiowane programowo

TechEkspert 21 Jan 2018 14:23 9384 17
IGE-XAO
 • SDR - radio definiowane programowo
  Konstrukcje posiadające na schemacie indukcyjność, często są kłopotliwe do uruchomienia dla początkujących elektroników. Niektórzy potrafią z łatwością przejść przez etapy budowy odbiorników od AM do superheterodynowych, dla innych jest to trudna bariera. Znacznym ułatwieniem są gotowe moduły radiowe, pozwalające np. na łatwe uruchomienie transmisji cyfrowej w pasmach ISM.

  Krok dalej to SDR - radio definiowane programowo. Odbiornik SDR opiera się zwykle o gotowy moduł dostarczający cyfrowych próbek sygnałów I oraz Q. Próbki te pochodzą z mieszaczy, na których wejście podany został sygnał wejściowy i ortogonalne sygnały z lokalnego generatora PLL. Reszta dzieje się w oprogramowaniu przetwarzającym sygnały I oraz Q. Brzmi skomplikowanie, ale korzystamy z takiego rozwiązania np. oglądając telewizję DVB-T na szerokopasmowym odbiorniku USB i oprogramowaniu zainstalowanym na laptopie.

  Co myślicie o odbiornikach SDR, czy wolicie tradycyjną konstrukcję odbiornika na określone pasma czy szerokopasmowy SDR?

  Ze względu na masową produkcję, odbiorniki USB DVB-T i DAB+ są bardzo tanie. Odbiorniki są miniaturowe, zasilane z USB i pokrywają pasmo od kilkudziesięciu MHz do 1.8GHz. Okazało się, że odbiorniki oparte o RTL2832U, mogą dostarczyć próbki I&Q do wykorzystania w programie innym niż przewidziany przez producenta do odbioru telewizji i radia. To umożliwiło hobbystom odbiór sygnałów na pasmach amatorskich, a także np. satelitarne mapy pogodowe NOAA, sygnały nadawane przez transpondery samolotów ADS-B, radiosondy meteorologiczne i wiele innych.

  Wykorzystanie programów typu SDR#, HDSDR, GNU radio i odbiornika USB za kilkadziesiąt złotych, pozwala na uruchomienie odbiornika nasłuchowego. Dość dobre opisy uruchomienia znajdziecie tutaj: RTL-SDR. Taki odbiornik może być pomocny w wielu przypadkach, np. przy uruchamianiu modułów radiowych do transmisji cyfrowych. Przykładowe zastosowania: https://www.rtl-sdr.com/about-rtl-sdr/
  Dla bardziej wymagających pojawiły się droższe urządzenia z możliwością pracy od pojedynczych KHz do 2GHz https://www.sdrplay.com/rsp1a/ , https://airspy.com/airspy-hf-plus/ a także urządzenia z zakresem 1MHz do 6GHz i możliwością nadawania np. https://greatscottgadgets.com/hackrf/ jednak w podstawowych zastosowaniach wystarczający jest "dongle" za 40-60zł.

  Wykorzystanie odbiornika USB DVB-T wymaga zainstalowania odpowiedniego sterownika: https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-quick-start-guide/

  Na tej stronie: http://www.websdr.org/ znajdziecie odbiorniki SDR, które udostępniają możliwość nasłuchu online poprzez przeglądarkę. Niektóre odbiorniki wykazane na stronie zlokalizowane są w Polsce.

  Czy macie doświadczenie z odbiornikami SDR, do czego je wykorzystujecie?

  Źródło:
  https://www.rtl-sdr.com/
  http://www.websdr.org/
  http://www.hdsdr.de/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3792 posts with rating 3208, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  prosiak_wej
  Level 38  
  Kilka lat temu kupiłem dzyndzel SDR, trochę się nim pobawiłem i ostatecznie uruchomiłem odbiornik ADS-B dla Flightradar24. Od prawie roku mam fabryczny odbiornik od FR24 i dzyndzel służy tylko za uchwyt do podwieszenia skanera Uniden. Może na wiosnę, lato uruchomię go w jakimś ciekawym paśmie :)
 • IGE-XAO
 • #4
  ZimnySobi
  Level 8  
  Mam Tuner z RTL NotOnly TV - LV5DX i na antenie zrobionej własnoręcznie w pracy mogłem słuchać radia oddalone o prawie 200-250km od mojej lokalizacji . Tak samo soft i sterowniki do tego ustrojstwa na USB temu ustrojstwa bo nie nadawało się do oglądania TV z DVB-T aplikacja się wieszała aż zdychała kompletnie. Jeden z moich znajomych w samolocie na laptopie i antenie ze spinacza biurowego nasłuchiwał kokpit. Więc mały ale wariat...
 • #5
  prosiak_wej
  Level 38  
  Do słuchania kokpitu wygodniejszy mały Uniden z zaprogramowanymi częstotliwościami używanymi na danej trasie i słuchawka w ucho.

  Ja mam na strychu dipol prosty zestrojony nieco wyżej niż airband, ale zdarza mi się usłyszeć sektor T (Wrocław), J (Katowice) czy nawet R (Radom). Za to ustawione na nasłuch na częstotliwościach 132.700, 134.925, 129.075, 130.875, 127.275, 119.650 i 118.100 czasem dość sporo gada, można sobie posłuchać w tle jak się coś robi :)
 • #6
  c2h5oh
  Moderator
  Może warto promować to co jest na elektrodzie zamiast przedstawiać stare "newsy" ze świata?
  Dyskusja na ten temat toczy się od 2012 roku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11180605#11180605
  Temat dość długi ale zawiera wiele rozwiązań problemów z którymi przyjdzie się borykać przy uruchamianiu tego typu odbiornika. Są też w nim opisane na przykład kwestie ekranowania, zakłóceń, przedwzmacniaczy, anten oraz najnowszych ciekawostek z tej dziedziny.
 • #7
  TechEkspert
  Editor
  @arturavs podejrzewam, że nie tylko ja przegapiłem wspomniany temat w radiotechnice. Myślę że SDR zainteresuje nie tylko krótkofalowców. Miałem kiedyś okazję testować nieco bardziej zaawansowane SDR i uważam, że praktyka i wiedza zdobyta nawet z SDR za 50zł da się przenieść i wykorzystać w innych bardziej zaawansowanych SDR.
 • #9
  arordrg
  Level 13  
  Ja w zeszłym roku kupiłem "DVB-TE4000 USB DVB-T + RTL-SDR Realtek RTL2832U + R820T DVB-T Tuner Receiver". Pobawiłem się kilka dni i leży. Działa prawidłowo na paśmie FM, lotniczym i policyjnym. Niestety w ogóle nic nie słychać na paśmie CB (chociaż teoretycznie może). Działa z PC (win i Linux) oraz telefonami android (tak samo, wysokie częstotliwości działają CB już nie). Przetestowałem też DAB. Działa chociaż jestem daleko poza zasięgiem nadajnika, ale mieszkam dosyć wysoko.
 • #11
  nocot
  Level 6  
  Kupiłem sobie RTL2832U zafascynowany możliwością słuchania praktycznie każdego pasma od 24 MHz do 1,7 GHz . Niestety radość skończyła się po odpaleniu SDR# bo okazało się, że to radio nie odbiera zupełnie nic oprócz najsilniejszych stacji FM UKF. Żadnego CB, pasma lotniczego, stacji radioamatorskich, ani nic innego co powinno być normalnie słyszane na zwykłym odbiorniku. Wszędzie cisza i niekiedy burczenie na różnych pasmach. Jak dla mnie to szmelc i strata kasy.
 • #12
  arordrg
  Level 13  
  nocot wrote:
  Wszędzie cisza i niekiedy burczenie na różnych pasmach. Jak dla mnie to szmelc i strata kasy.


  Zakładam, że podłączyłeś jakąś lepszą antenę poza dołączana do zestawu? Moja była tak beznadziejna że urwała się w pierwszy dzień. Sprawdź ewentualnie przejściówkę antenową.
 • #13
  sq1gpr
  Level 12  
  Rozszerzając temat o urządzenia nadawcze - zbudowałem i uruchomiłem transceiver na pasma od 160 do 10m. Urządzenie nazywa się Avala-01 w sieci można znaleźć opisy i schematy. Budowa i uruchomienie nie przysporzyły wielkich trudności, a nie jestem specjalnie doświadczonym konstruktorem. Na pewno budując trx wielopasmowy w tradycyjnej technologii byłoby to znacznie trudniejsze zadanie. Urządzenie działa bardzo dobrze, odbiór jest lepszy niż na fabrycznym sprzęcie który posiadam. Ale to nie zasługa samego trx-a, tylko sposobu obróbki sygnału realizowanego przez kartę dźwiękową.
  Tutaj można zobaczyć jak to wygląda:

  Link
  Link
  Link
 • #14
  TechEkspert
  Editor
  Zaawansowana konstrukcja, może warto zaprezentować w DIY.

  Podłączenie laptopa daje ogromną elastyczność, natomiast pojawiają się też konstrukcje kompaktowe:
 • #15
  sq1gpr
  Level 12  
  Projekt Avala ma już parę latek, powstały w międzyczasie urządzenia które nie wymagają karty dźwiękowej i komputera. Obserwując i czytając o nowościach w radiokomunikacji, widać że przyszłość należy do SDR. Np. radiostacje dla armii produkowane przez Radmor to już tylko i wyłącznie SDR-y.
 • #16
  rosomak19
  Level 22  
  nocot wrote:
  Kupiłem sobie RTL2832U zafascynowany możliwością słuchania praktycznie każdego pasma od 24 MHz do 1,7 GHz . Niestety radość skończyła się po odpaleniu SDR# bo okazało się, że to radio nie odbiera zupełnie nic oprócz najsilniejszych stacji FM UKF. Żadnego CB, pasma lotniczego, stacji radioamatorskich, ani nic innego co powinno być normalnie słyszane na zwykłym odbiorniku. Wszędzie cisza i niekiedy burczenie na różnych pasmach. Jak dla mnie to szmelc i strata kasy.
  Tylko mi nie mów ,że chciałeś coś odbierać za pomocą tej śmiesznej antenki? Ja mam 2 RTL2832U zamówione z Chin i spisuję się już tyle lat bez zarzutu. Po uzupełnieniu o konwerter, odbieram całe pasmo KF dekodując wszelakie emisje cyfrowe i analogowe, dane meteo (faxy i rtty) , cyfrowe radio DRM(coś podobnego do DAB-u) ,a także CB . Na Pasmie UKF-VHF to nawet nie będe pisał bo za dużo tego. Może kupiłeś uszkodzony, albo naiwnie myślałeś ,że na tej pseudoantence będziesz coś odbierał. No dobra, może jakieś silne stacje FM odbierze.
 • #17
  TechEkspert
  Editor
  Jak wygląda sprawa odbiorników odbierających pod pojedynczych kHz bez konwertera?
  https://www.sdrplay.com/rsp1a/
  https://airspy.com/airspy-hf-plus/
  Zakładam że zostały zmienione obwody wejściowe, ciekawe jak wygląda czułość w funkcji częstotliwości.