Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźniekiem Attiny85

21 Sty 2018 17:31 696 8
 • Poziom 21  
  Witam. Nie wiem czy nie strzelam do wróbla z armaty ale mam następujące zagadnienie. Potrzebuję mikrowłącznikiem impulsowym sterować przekaźnikiem. Jedno naciśnięcie otwiera przekaźnik, drugie naciśnięcie powoduje rozwarcie styków przekaźnika. Wykombinowałem tiny85 + pare linijek kodu + npn. Rozwiązanie proste, tanie i wydaje mi się że spełni moje oczekiwania. Moje pytanie jest jednak takie czy da się prościej? Czy może są już gotowce? Nie wiem jak nazwać taki włącznik to też nie wiem czego szukam. A może rozwiązać się to da jakoś analogowo bez stosowania tiny?
 • Poziom 37  
  Jesli pytasz o gotowca, powiedz więcej, jakie parametry elektryczne, jaki scenariusz używania itd ...
  Najprostszy to jak najmniejszy wyłącznik on/off. Jesteś związany, ze to musi być fizycznie jakiś konkretny wyłącznik?
 • Poziom 39  
  Możesz takiego flip-flopa zbudować na tranzystorach. Ale jeśli chcesz na uC to ja nie widzę problemu. Attiny13 lub 25 będzie tańszym wyborem. Co do kodu to na pewno ktoś Ci pomoże jak już sklecisz jakiś schemat.
 • Poziom 21  
  Tak. Musi być to mikroprzełącznik który jest już zainstalowany w samochodzie. Nie mogę tu zastosować zwykłego przełącznika on/off. Jego naciskaniem chcę uruchamiać przekaźnik przez którego polec 12V które będzie zasilać dodatkowe oświetlenie. Zagadnienie dał mi kolega który ma fioła na punkcie świecących dodatków choinkowych w swoim samochodzie.

  W takim razie attiny 13 i do dzieła. Jutro poskładam i jak będę miał problem z kodem zgłoszę się o pomoc:)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  Zdecydowanie mam problem z kodem. Czasu brak a układ tylko w głowie. Potrzebuję pomocy a właściwie gotowca. Z uwagi na to że mają być dwa mikro przełączniki oraz dwa tranzystory sterujące chciałbym wykorzystać tiny 2313 których z minionych lat mam dosyć sporo. Jako wejścia dowolne dostępne piny. Jako wyjścia również dowolne piny. Oba niezależnie mają działać jako jedno naciśniecie przyciska nr 1 = zmian stanu wyjścia nr 1 i jedno naciśnięcie przycisku nr 2 = zmiana stanu wyjścia nr 2. Zainstalowałem Atmel studio 7 tak więc kod potrzebny mi w C. Chyba że ktoś doradzi jak poradzić sobie z AVR na Windows 10 64 bit to język będzie mi wtedy obojętny.
 • Poziom 39  
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 37  
  excray napisał:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Zrób mi przyjemność i (jak już musisz) makra "aktywne" używaj w notacji

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  moja przyjemność by była większa, jakbyś nie używał ich wcale.
 • Użytkownik usunął konto