Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EOC68000X (PNC 944181041) - Piekarnik Nie grzeje. (termoobieg)

valkyrie 21 Sty 2018 17:47 495 5
  • #1 21 Sty 2018 17:47
    valkyrie
    Poziom 14  

Electrolux EOC68000X / PNC 944181041 / typ: 91 AQF 32 KE

Problem jak w temacie. Piekarnik nie grzeje.
    Jestem poza domem wiec chwilowo nie ma dostępu do piekarnika a to co poniżej ustaliłem telefonicznie.
    Za kilka dni wracam i potrzebuje sugestii od czego zacząć.

Po otwarciu zapala się oświetlenie.
    Po wybraniu programu termoobieg i jego zatwierdzeniu zapala się lampka , włącza wentylator ale pierkarnik nie robi się nawet ciepły
    Po wybraniu progrmau pieczenie tradycyjne, zachowanie takie samo.
    Po wybraniu grzałki dolnej - dolna część (podłoga w piekarniku) nagrzewa sie.
    Po wybraniu Grill (grzałka górna) - nagrzewa się

Czyli grzałki dolna i górna OK.
    Czy w termoobiegu i pieczeniu tradycyjnym używana jest ta sama grzałka w około wentylatora ?

Jak już bedę w domu to oczywście sprawdze czy grzałaka przy wiatraku przedstawia sobą jakąś rezystancję, czy jest podawane na nią napięcie a tymczasem potrzebuje sugestii co jeszcze mogło się w tym typie zdarzyć.

Informacja dodatkowa wyświetlacz a właściwie ramka w nim wyświetlana jest jakby nie kompletne.

0 5
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 21 Sty 2018 23:22
    valkyrie
    Poziom 14  

Albo coś od strony płytki z przekaźnikami. Przekaźnik lub jego sterowanie. Pierwsza opcja tańsza druga to pewnie około 500 PLN. Gdzieś widziałem w ofercie. A na teraz to tylko gdybanie.
    Jutro / pojutrze sprawdzę osobiście.

0
  • #4 26 Sty 2018 11:43
    valkyrie
    Poziom 14  

Uszkodzenie na module OVC2000 z przekaźnikami .
    Uszkodzony przekaźnik REL4 - RTH34012WG (Tyco SCHRACK) 12VDC 16A/250VAC tem. pr. 105 st C

Gdyby kogoś na przyszlość interesował temat bardziej pod tym linkiem jest trochę informacji na temat modułów OVC1000/2000 (warto przejrzeć zachować)
    http://www.service.electrolux.com/train/Documents/HOT/OVC%201000_2000/OVC1000-2000_en.pdf
    Moduł COV2000 zaczyna sie od strony 25.

0
  • #5 10 Lut 2018 20:07
    valkyrie
    Poziom 14  

Tak dla uzupełnienia. Po wymianie jednego z przekaźników piekarnik ruszył.
    Pracowal kilka dni potem padł. Teraz tylko działa sterownik. Płyta wykonawcza z przecinkami nie działa. Przekaźniki nie działają. Przy ostatnim uruchomieniu swąd izolacji. Piekarnik stygł 6 godzin.

0
  • #6 12 Mar 2018 22:08
    valkyrie
    Poziom 14  

Przyszedł czas na powrót do piekarnika. Układ zasilania przetwornicy zrealizowany na TNY268PN, oznaczenie OVC2000. Stan na dzisiaj to co udało mi się zdiagnozować.

Był uszkodzony rezystor szeregowy R1 - 33Ω > wymieniłem na MLT (czerwony na zdjęciu), nie znalazłem zwarcia za nim. Diody w mostku OK, za mostkiem napięcie 320V. Elektrolit na wysokie napięcie wymieniłem ze względu na wiek (12 lat). W okolicach rezystora R11 (10K - sprawdzony) i przekaźnika było okopcenie, ale nie znalazłem powodu wiec profilaktycznie wymieniłem 2x100nF. Jeden, który pracuje szeregowo z tym rezystorem R11 sterując transoptor drugi w filtrze zasilania.

Wszystkie elementy wymienione zaznaczyłem na czerwona, a te które sprawdziłem bo podejrzewałem na zielono. W tej chwili przekaźnik oznaczony 1 nie jest sterowany wiec nie podaje napięcia na resztę układu grzałek/wentylatora itd.

Myślałem ze to może jego sterowanie (ścieżka sterowania oznaczona strzałkami na czarno), procesor zasilany napięcie 5V za transformatorem OK. Sprawdziłem napięcie do zasilania przekaźników i wynosi około 8V, Za mało powinno być 12V.
    Przy 8V przekaźniki tylko starają się kliknąć ;-). Odłączyłem katodę diody (tej przy której jest 8V) od płytki aby sprawdzić czy nic nie zwiera, ale dalej 8V. (Czyżby transformator)?

Sprawdziłem omomierzem transformator wygląda OK, oba uzwojenia około 2Ω.
    Jeden odczep wtórnego jest od 12V, a drugi od 5V.

I teraz skończyły mi się pomysły. Pozostała wymiana TNY268PN (zamówiony)/ diody Zenera, a może transformator skoro 5V ok, a 12V nie. Niestety nie wiem jaki to typ i gdzie kupić.
    Electrolux EOC68000X (PNC 944181041) - Piekarnik Nie grzeje. (termoobieg)
    Czy mogę liczyć na pomóc ? Jeśli o czymś zapomniałem to proszę pytać ?

0