Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy oparty na TPA6120

Zakapior99 21 Sty 2018 17:48 3066 14
  • Witam, chciałem zaprezentować wzmacniacz słuchawkowy w moim wykonaniu. Oparty na schemacie reduktora szumów.

Wzmacniacz oparty jest na układzie TPA6120 oraz wzmacniaczu operacyjnym OPA2134.

Układ zasilany jest transformatorem toroidalnym 2x12v.

Płytkę postanowiłem wykonać samodzielnie . Dodatkowo wykonałem płytkę do przełączania się pomiędzy głośnikami a słuchawkami, opartą o układ scalony CD4017.
    Efekt końcowy jak dla mnie jest zadowalający, jednak nie jest to ostateczna wersja.

Fajne!
  • #4 21 Sty 2018 22:15
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Wykonanie ładne. Zauważam tylko jedną wadę - niebieskie diody LED dają zazwyczaj bardzo dużo światła, warto zastosować diodę matową i rezystor szeregowy dobrać tak, aby dioda służyła za kontrolkę a nie latarkę :) Ale wada ta dotyczy nie tylko Twojego urządzenia, a także komercyjnych producentów - nawet przemysłowe komputery Komax mają oczojebliwą diodę na panelu.

• #5 21 Sty 2018 22:48
    Zakapior99
    Poziom 3  

Dioda jest dwukolorowa na zdjeciu tak wyszło że dosyć mocno świeci zasilana jest napęciem 5v z rezystorem 470R w szeregu informuje ona o tym jakie jest aktualnie wyjście załączone.

• #6 21 Sty 2018 23:09
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Obecnie płynie przez nią prąd rzędu 4mA, a sam widzisz jak mocno świeci. Zmień śmiało na 2k2 a nawet 4k7 (dobierz eksperymentalnie).

• #7 21 Sty 2018 23:14
    Zakapior99
    Poziom 3  

Mam w planie jeszcze przerobienie płytki od przełączania wyjść do której podpięta jest ta dioda, na nowej płytce możliwe że zastosuję potencjometry do zmiany jasności diody.

• #8 21 Sty 2018 23:18
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Wystarczy tylko 'organoleptycznie' dobrać rezystor. Za dnia może nie, ale w nocy taka lampa dość irytuje.

A pokaż schemat i płytkę przełącznika wejść.

• #9 22 Sty 2018 10:35
    bsw
    Poziom 14  

Widzę klasyczną, merytoryczną dyskusję n.t. niebieskiej diody ;-)

Zakapior99 napisał:
    Dodatkowo wykonałem płytkę do przełączania się pomiędzy głośnikami a słuchawkami

Że co??? Podłączasz do tego TPA6120 głośniki ???

• #11 22 Sty 2018 17:21
    HD-VIDEO
    Poziom 35  

W zapytaniu chodzi, że jest to wzmacniacz typowo słuchawkowy i na jego wyjściach (schemacie, o dość małej wartości) są rezystory szeregowe co mocno ogranicza zastosowanie głośników ale podłączyć można wysokoomowe

• #12 22 Sty 2018 17:51
    Zakapior99
    Poziom 3  

Przełączenie nie polega na zmianie wyjść ze wzmacniacz sluchawkowego tylko na zmnie wejścia do wzmacniacza głośnikowego bądź słuchawkowego. Układ znajduje się pomiędzy wejściem głównym a wzmacniaczem słuchawkowym i głośnikowym który jest osobnym układem. Słuchawki mam podłączone do układu TPA a głośniki do osobnego wzmacniacza. Założenie było takie by nie wyciągać wtyczki od słuchawek i nie przełączać się w programie komputerowym.

• #13 22 Sty 2018 18:05
    HD-VIDEO
    Poziom 35  

No ale właśnie tak to można zrozumieć, że TPA6120, jego wyjścia obsługują słuchawki i głośniki na zmianę, bo nic nie jest napisane (jak i nie widać na zdjęciach) o osobnym wzmacniaczu do głośników.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo