alpin1 wrote: Ustawiłem termostaty na 4, grzejniki cały czas gorące, nie mat tak jak wcześniej, że raz letnie raz gorące,
Generalnie ustawienie 3 na głowicy termostatycznej zwykle oznacza ok. 20 stopni, 4 to ok. 24 stopnie.
Głowica mierzy temperaturę wokół siebie i w zależności od niej to zawór termostatyczny jest przymykany lub otwierany i stąd masz efekt grzejników raz letnich, a raz gorących.
Skoro u Ciebie grzejniki były raz letnie, a raz gorące to znaczy, ze masz zapas mocy w grzejnikach i tylko temperatura w pobliżu głowicy osiągała zadaną wartość przez co głowica przymykała zawór, co skutkowało niedogrzaniem pomieszczenia.
Grzejniki kwalifikowałyby się na 100% do wymiany, gdyby po odkręceniu na maksa nadal miałbyś problem z dogrzewaniem tego pomieszczenia.
Twój problem może wynikać z niewłaściwego położenia grzejnika/parapetu/głowicy termostatycznej. Jeśli jest zakłócony swobodny przepływ ciepłego powietrza i zbyt dużo ciepła kumuluje się przy głowicy to może to zakłócać prawidłowy odczyt temperatury.
Jeśli chciałbyś, aby głowica termostatyczna reagowała prawidłowo to musiałbyś np. wymienić głowice na model z kapilarą. Kapilara to taki drucik o długości zwykle ok.1,5-2m zakończony czujnikiem temperatury. Wtedy głowica sugeruje się temperaturą z tego czujnika, a nie zawyżoną temperaturą bezpośrednio przy głowicy.
U Ciebie najprościej będzie zwiększyć ustawienia głowicy o tyle, abyś uzyskał odpowiedni dla Ciebie komfort cieplny.
Warto pamiętać, że inaczej wygląda zapotrzebowanie na ciepło w dzień, gdy świeci słońce i przebywają osoby, a inaczej, gdy w nocy będzie pusto.
W zależności od charakterystyki budynku to temperatura w salonie może zależeć od miejsca. Wtedy warto zainstalować sobie np. 2-3 termometry i dozować ustawienia głowic tak, aby uzyskać co najmniej np. 20 stopni w każdym miejscu lub dowolną inną wartość, która jest dla Ciebie wyznacznikiem komfortu cieplnego.