Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant Thermomax VU 260 E na zimnym kotle często miga ciąg

Deshroom 22 Sty 2018 09:07 525 11
  • #1 22 Sty 2018 09:07
    Deshroom
    Poziom 9  

witam.

usterka wyłącznie po około 5 godzinnym postoju kotła. miga ciąg i po pierwszych 20 minutach zawsze odpala. Na ciepłym nigdy nie występuje. Jezeli miga to reset zawsze pomaga i od razu odpala. Nigdy nie gaśnie podczas pracy.

Kupiłem oryginalny zestaw czujników i je wymienię, ale chciałbym zapytać czy taki objaw wyłącznie przy starcie to mogą być tylko czujniki?
    Bo małżonka wstaje pierwsza i ma zimną wodę...
    Sam ciąg jest super. Zabudowany, zasłonięty razem z dołem kotła, nawiew dolny. Komin bardzo dobry.

Pozdrawiam

ps
    mieszkanie kupiłem 2 miesiące temu. duże miasto, duże mieszkanie i kocioł daje radę. nie chcę wymieniać. na zdjęciach brudny ale już oczysciłem. wewnetrzny czujnik wygląda jak śmieć więc i tak chcę je wymianić. na niemieckim ebay z przesyłką identyczny w pudełku z przesyłką 200 zł. trochę żałuję że kupiłem identyczny zamiast tych nowszych z osłoną na czujniku.

0 11
  • #2 24 Sty 2018 23:26
    Szczecin62
    Poziom 17  

Czujniki jeśli "zgniły" warto wymienić. Masz typowy problem zimnego komina a Vaillant ma czułe czujniki ciągu. Stąd po ostygnięciu komina czyli spadku ciągu w nim pierwsze uderzenie spalin nie jest skutecznie zasysane do komina i lekki wypływ spalin na pomieszczenie skutkuje zadziałaniem czujnika ciągu. Nie pamiętam ale w niektórych kotłach można regulować moc startową (zmniejszyć) aby w początkowej fazie kocioł produkował mniej spalin, one w kominie wytworzą większy ciąg i kocioł może już iść pełną mocą.
    Pozdro

0
  • #3 02 Lut 2018 22:35
    Deshroom
    Poziom 9  

niestety to nie to bo on się nie włącza czasami wcale tylko zaczyna migać kontrolką ciągu (jakby próbował się włączyć ale zamiast tego nie włącza się tylko zaczyna migać ciąg) . wiec to nie ma związku z temperaturą i spalinami. kocioł jest zimny, a spalin nie ma.
    Czujnika jeszcze nie zmieniłem, leży oryginalny w pudełku.

od 18 minut świeci się przygotowanie wody użytkowej i kreci się pompa (słychać) i miga kontrolka ciągu. kocioł się nie włączył (nawet na sekundę). teraz minie 20 minut i będzie działał prawie dobę jak sprawny.

właśnie się włączył ... (słyszałem pisząc) będzie działał normalnie bo to się zdarza z raz na dobę zwykle jak myje się żona a ja jeszcze śpię :(

EDIT:
    nagrzał 4-5 minut i się wyłączył. wszystko działa do następnego razu. dziwne że to dotyczy tylko wody użytkowej (zasobnik wisi obok tez Vaillant)

0
  • #4 03 Lut 2018 10:10
    Szczecin62
    Poziom 17  

To wymień ten czujnik i nie teoretyzuj, szkoda czasu. wyeliminujesz jedną z możliwych przyczyn. Jeśli to nie pomoże to pozostaje płyta główna a tego już się nie opłaca wymieniać w tak starym kotle.

0
  • #5 03 Lut 2018 10:31
    Deshroom
    Poziom 9  

zwlekam bo odkrecenie wewnętrznego czujnika jest strasznie utrudnione nawet bardzo krótkim śrubokrętem. z lewej strony wisi zasobnik.

da się to zrobić ale z taką wymianą poczekam do wiosny wydaje się robota na 10 minut ale dostęp mam tragiczny.

z tego co czytam tutaj to wszyscy mający problem z czujnikiem mają problem zaraz po zapłonie lub podczas pracy.

mieszkam tu od 2 miesięcy i cud że działa jako tako. zepsuty mam też zawór trojdrożny taki najstarszy z szarą obudową silownika. grzeją grzejniki jak się robi woda użytkowa. dużo tego nie jest bo to 100 m mieszkania więc doradzono mi żeby po prostu zakręcić na wiosnę zawory na rozdzielaczu zamiast wydawać 500 plus 200 robota za wymianę...

instalatorzy vaillant podchodzą jak do jeża bo wisi to w jednej z łazienek i nie bardzo spieszą się wycenić mi instalacje ecotec 206 z wiszącym zasobnikiem z wężownicą w miejsce starego.

wawa kabaty, jeżeli ktoś poleca specjalistę. tak to wyglada
    https://www.dropbox.com/sh/jec9c68v0ro5gsw/AAAkB8ZZR-4H4_wUwPjTbGqpa?dl=0

jeden z instalatorów zaproponował mi jak nazwał "portki" zamiast wkładu do komina żeby podłączyć pobranie powietrza do tego widocznego na zdjęciu nawiewu pod kotłem. dobry to pomysł?.. chyba wolę normalny wkład do komina mimo że drożej. obecny jest przystosowany do instalacji (indywidualne kominy).

0
  • #6 03 Lut 2018 13:42
    BUCKS
    Poziom 31  

Deshroom napisał:
    usterka wyłącznie po około 5 godzinnym postoju kotła.

Czy korzystasz z ogrzewania c.o.? Jeśli tak to 5h postój kotła przy ogrzewaniu grzejnikami jest niemożliwy. Chyba, że masz podłogówkę, bo ona ma dużą bezwładność.
    Patrzyłem na dane 260XE i on ma minimum 12,1kW, także bardzo dużo jak na realne potrzeby przy ogrzewaniu.

Nie sprawdzałem jak działa czujnik ciągu kominowego ale na mój rozum to ciągle zamyka on obwód, a jeśli spaliny wylatują bokiem to zostaje on podgrzany i w wyniku temperatury następuje otwarcie obwodu, co skutkuje błędem. Jeśli czujnik jest wadliwy to może mieć problemy z prawidłowym działaniem i stąd błąd o którym piszesz.
    Jak dla mnie wymiana czujnika powinna rozwiązać problem.
    Jeśli nie to chyba pozostanie kupno nowego kotła, bo inwestowanie 1000zł w nową płytę nie ma większego sensu.

Dodano po 9 [minuty]:

Deshroom napisał:
    zepsuty mam też zawór trojdrożny

W pierwszej kolejności spróbowałbym go zdemontować i wyczyścić.
    Znając życie to nigdy nie był czyszczony, a czasem problemy wynikają z osadów jakie gromadzą się w trakcie eksploatacji i one utrudniają przełączanie zaworu.
    Ale tym zająłbym się jeśli wymiana czujnika ciągu okażę się skuteczna. Musisz tylko zadbać o komplet nowych uszczelek do swojego kotła i możesz próbować powalczyć z zaworem jeśli masz zmysł techniczny i zdolność do czynności manualnych.

0
  • #7 03 Lut 2018 13:47
    Deshroom
    Poziom 9  

ogrzewanie w mieszkaniu 100 m2 co i cwu. Kocioł chodzi max 2-3 godziny dziennie i ma za dużą moc ale nie mam na to wpływu taki wisi od nowości mieszkania, kupiłem je 2 miesiące temu, kocioł to 260 E (nie XE) i ma 19 lat.
    zakładali mocne bo mały zasobnik. możesz napisać że nieefektywny (z czym się zgadzam), ale możliwy jak najbardziej. włączą się przy mrozie -10 raz na godzinę albo dwie na 10 minut. teraz przy zerze to nie grzeje wcale (jest 22 stopni) .
    to test 260 E on ma 11kW moje mieszkanie przy silnym mrozie wymaga maksymalnie 5kW.

spalin tu nie ma bokiem, to musi być jakiś dziwny problem którego teraz nie dotknę, co do trójdrożnego to nawet spece nie chcą go rozbierac tutaj, zakręcę na wiosnę na rozdzielaczu i zobaczę jakie jest zużycie gazu na samo CWU tera zużywam około 3-5 m3 na dobę dwoje dzieci 7 lat i dwoje dorosłych , kuchnia tez gazowa.

modernizację planuje ale nie chce warstwowego zasobnika i nie chcę przepływowego kotła. Propozycje mam z Vaillanta dwie, pierwsza ich, a druga po rozmowie ze mną czyli tak jak tu czytałem wersja eko, długo czeka się na wodę ale minimalna moc. raczej będzie to jednofunkcyjny 206, niestety tylko vaillant ma zasobniki wiszące... myślałem o wieśku 222W ale boję się zasobnika wewnątrz kotła bo już po dwóch latach zaczyna się problem z czyszczeniem i uzdatnianiem wody
    dodatkowo planuje kontroler pokojowy taki jak teraz a nie pogodowy.

Cytat:
    Dobrano zestaw zawierający wiszący kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny ecoTEC plus VCW 306/5-5 współpracujący z wiszącym warstwowym zasobnikiem actoSTOR VIH QL 75 B o pojemności 72 litrów, regulator pogodowy multiMATIC 700 oraz system powietrzno-spalinowy do szachtu.

Cytat:
    Zestawienie zawiera wiszący kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VC 146/5-5, wiszący zasobnik ciepłej wody użytkowej VIH Q 75 B (68 litrów), regulator pogodowy multiMATIC 700 oraz system powietrzno-spalinowy do szachtu.

Urządzenie dysponuje mocą w zakresie 3,3-15,2 kW dla instalacji o parametrach 50/30°C (3,1-14,1 kW dla parametrów 80/60°C) oraz mocą maksymalną 16,0 kW w trybie podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

0
  • #8 03 Lut 2018 15:53
    BUCKS
    Poziom 31  

Deshroom napisał:
    na samo CWU tera zużywam około 3-5 m3 na dobę

Przyjmując wartość opałową 9,5kWh/m3 to daje to razem 28,5-47,5kWh.
    Odliczając 1,5kWh na dobowe straty to zostaje 27-46kWh.
    27kWh to energia pozwalająca pogrzać 380 l wody o 60 stopni, a 46kWh daje 650 l.

27kWh x 365 dni = 9855 kWh
    46kWh x 365 dni = 16790 kWh
    10 000 kWh rocznie to rozumiem na ogrzewanie, ale nie na c.w.u.
    Albo masz bardzo duże dobowe zużycie wody albo masz duże straty energii.
    Stawiam na duże straty wynikające z problemów z zaworem 3D, zapewne masz zanieczyszczoną instalację, zbiornik c.w.u., co skutkuje słabym przekazywaniem ciepła.

Deshroom napisał:
    niestety tylko vaillant ma zasobniki wiszące

w innym wątku ktoś podawał, że Biawar ma ponoć dobre zasobniki Quattro 100 lub 150l, a one są też w wersji wiszącej.

Deshroom napisał:
    boję się zasobnika wewnątrz kotła bo już po dwóch latach zaczyna się problem z czyszczeniem i uzdatnianiem wody

Wszystko to kwestia temperatury, generalnie im wyższa to tym więcej wytrącającego się kamienia.
    Nie mam praktyki z zasobnikiem warstwowym, bo mam tylko przepływowe podgrzewanie wody w kotle 2-funkcyjnym. Z racji, że dla c.w.u. nie ustawiam więcej niż 40 stopni to problemu z kamieniem w wymienniku wtórnym nie mam. Choć czyszczenie wymiennika co kilka lat powinno być standardem, aby utrzymywać stale jak najwyższą sprawność kotła.

0
  • #10 04 Lut 2018 09:52
    Szczecin62
    Poziom 17  

Coś mi wcięło tekst .powtórzę. Nie jesteś skazany na zasobnik producenta kotła! Patrz np. na Galmet, Biawar. Na marginesie czujniki ciągu w Vaillant nie są on/ off.

0
  • #11 04 Lut 2018 10:57
    Deshroom
    Poziom 9  

tak te czujniki to porównują między sobą temperaturę i liczy się jakaś krzywa. sprawdzałem nowe w pudełku, nigdy nie używane na wszystkie sposoby i wcale nie można ich zmierzyć (nie jest 500 - 600 tylko całkowity opór)
    wewnętrzny nad komorą spalania wygląda źle, ale kocioł działa więc wstrzymam się. naprawdę podwiesza się to tak rzadko że boję się grzebać jak idzie mróz a to pewnie i tak niczego nie poprawi.
    mam nowe z Niemiec czujniki i nową pompę z uk. z przesyłką o połowę taniej niż w Polsce (orginalne pudełka, nowe) . niech to leży na teraz.

z zasobnikiem jest taki kłopot że nie będzie to w łazience dobrze wyglądać - rozmawiałem z żoną... tylko vaillant ma zasobnik wiszący dostosowany do wyglądu i rozmiaru kotła. tak jest teraz więc ma być zamiana sztuka w miejsce starego.

biwar jest super bo 150 litrów wisi ale 50 cm głębokości od ściany więc siedząc na klozecie będę się walić w głowę o zasobnik.

0
  • #12 04 Lut 2018 22:17
    Szczecin62
    Poziom 17  

Przepraszam czy Ty chcesz zrobić prostą naprawę kotła czy pisać doktorat? Po co Ci mierzenie rezystancji czujnika ciągu po co cyrk z pompą z UK z tanią przesyłką jeśli grozi Ci całkowite padnięcie kotła (płyta główna potrafi być bardzo specyficznie uszkodzona, a zimnego lutu na niej nie znajdziesz)? Tracisz czas na pisanie wypocin a wymiana czujnika ciągu jest dla Ciebie problemem????? To trwa 5 minut bez względu na dojście. Jeśli to jest problem to daj sobie spokój. Pompa z UK kosztowała więcej niż serwisant co wymieni czujnik. Pozwól, że przestanę śledzić Twój sztuczny problem (mało skromnie powiem, ze stratą dla Ciebie).
    Pozdro

0