Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki domofon do domku jednorodzinnego dla jednego, kilku lokatorów - poradnik

suworow 22 Jan 2018 15:40 8649 7
Automation24
  • Temat ma za zadanie pomóc w doborze domofonu. Proszę o dopisywanie ewentualnie swoich propozycji, opinii, sprostowań, czy informacji których nie zawarłem, a waszym zdaniem są istotne.
    Gdy natomiast chcecie zapytać o dobór domofonu to proszę załóżcie swój własny temat. Zakładając temat dot. dobru domofonu warto podać: topologię okablowania wraz z typami użytego kabla i odległościami ( rząd wielkości z dokładnością do 10m), no i oczywiście powołać się na znajomość tego tematu. :)
    W wątku wykorzystałem cześć opinii zawartych w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3052628.html


    Domofony analogowe wielożyłowe (zwany popularnie analogowymi). Kompletny domofon składa się z jednostki centralnej zwanej w zależności od producenta centralą zasilaczem czy wzmacniaczem, panela zewnętrznego i unifonu/ unifonów. W miejscu instalacji jednostki centralnej musi być zapewnione zasilanie 230V.
    Okablowanie:
    w relacji furtka - jednostka centralna - min 8 żył ( dla jednego lokatora każdy kolejny osobno wybierany/ wywoływany to kolejna dodatkowa żyła), w relacji jednostka centralna - unifon min 4 żyły ( dla centralek realizujących otwieranie np. przez zwarcie masy do linii mikrofonu) i min 5 żył w przypadku wydzielonej linii otwierania ( rozwiązanie bardziej popularne).
    Zalety:
    1. Duży wybór modeli, oraz możliwość łączenia ze sobą w ramach jednej instalacji elementów różnych producentów ( np Unifon Urmet jednostka centralna - FiM-Pro a panel zewnętrzny - Mifon.)
    2. jednostka centralna umieszczona np. w rozdzielnicy, piwnicy, korytarzu.
    3. Regulacja toru fonicznego umożliwiająca uzyskanie zadowalających rezultatów np przy głośnej ulicy (mikrofon, głośnik, często generator wywołania).
    4. Bardzo łatwy i tani serwis, nawet najmniejszy element np. przycisk do zakupienia u szanującego się producenta. W razie poważniejszego problemu zmieniasz podzespół instalacji.
    5.Dodatkowe unifony można łączyć wspólnie pod jeden przycisk wywołania, lub np zakupić panel z kilkoma przyciskami i np każdy unifon podłączyć pod oddzielne wywołanie.
    6 Prosta rozbudowa o kolejne słuchawki, panele wejściowe (gdy mamy np dwa wejścia na posesję a co za tym idzie chcemy na tych samych słuchawkach/ słuchawce odbierać połączenie z dwóch paneli wystarczy doposażyć instalację w przełącznik wejść), dodatkowe sygnalizatory optyczne i dźwiękowe wywołania. Możliwość sterowania bramą, dodatkowym oświetleniem. Oczywiście domofon można rozbudować o piloty, zamki szyfrowe, czytniki breloków, przyciski otwarcia itp.

    Wady:
    1. niezbyt ciekawy dźwięk bez możliwości wyboru sygnał wywołania (ale można zawsze przy odrobinie inwencji zastosować dodatkowy generator sygnału wywołania z dźwiękiem który nam się akurat podoba)
    2. nieco bardziej skomplikowany montaż (kabelkologia)

    Domofon można kupić w zestawie, lub też dobrać poszczególne elementy systemu samemu, jak pisałem wcześniej nawet z oferty różnych producentów.
    Większość oferowanych na polskim rynku domofonów analogowych wielożyłowych to produkcje rodzime, takich firm jak: Miwi-Urmet, impuls, Fim- Pro, Elfon, Mifon, Laskomex (jak jakiejś firmy nie uwzględniłem a jest tego warta to proszę o info)
    Przykładowe panele zewnętrzne (większość z nich występuje również na dwóch czy więcej lokatorów)

    Przykładowe panele zewnętrzne (kasety):
    1.Miwi-Urmet- 5025D natynkowy wąski. Dostępna jest w sprzedaży ramka do montażu wpuszczanego. Występuje w wersji na 1. dwóch i trzech lokatorów. Rozbudowa o kolejnych lokatorów przez dodatkowy panel z przyciskami wywołania
    2. Miwi- Urmet 1129 (uwaga, jest to sama obudowa do której należy dokupić moduł rozmówny) występuje też w wersji na dwóch lokatorów.
    3. Miwi- Urmet 925 (podobnie jak w 1129 jest to sama obudowa do której należy dokupić moduł rozmówny) występuje też w wersji na dwóch i więcej lokatorów.
    4. Impuls (brak oznaczeń). Kaseta produkowana w kilku kolorach w tym z blachy "nierdzewki", dostępna jest ramka do montażu wpuszczanego.
    5. Elfon (brak oznaczeń) kaseta natynkowa
    6. Miwi-urmet 6025 - kaseta ze stali nierdzewnej z czytnikiem RFID, wygodney montaż i łatwe programowanie. Wstępnie prze przycisk na płytce a potem za pomocą karty master (dodawanie nowych kart breloków, regulacja jasności podświetlenia, czasu otwarcia elektrozaczepu).
    Występuje w wersji dla jednego, dwóch, trzech abonentów. Uwaga, oddzielnie należy dokupić ramkę do montażu wpuszczanego lub obudowę do montażu natynkowego.
    7. Kaseta Mifon. Występuje w wersji jasno szarej i nieco moim zdaniem ładniejszej grafitowej. Oddzielnie należy dokupić ramkę do montażu wpuszczanego lub obudowę natynkową. Występuje w wersji dla jednego lub więcej abonentów. Na pochwałę zasługuje jakość wykonania powłoki lakierniczej. Nawet po 10 latach użytkowania kaseta wygląda praktycznie jak nowa.

    Kasety zdjęcia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16951782#16951782


    Przykładowe unifony (słuchawki)

    1. Wekta TK6 z płynną regulacją głośności sygnału wywołania i dodatkowym przyciskiem mogącym służyć do otwierania bramy czy wywołań wewnętrznych.
    2. Urmet 1131 (z jednym przyciskiem) i Urmet 1131/1 z dwoma przyciskami i miejscem na dodatkowe trzy.
    3. Urmet 1132 scaitel z jednym przyciskiem i urmet 1132/1 scaitel z dodatkowym przyciskiem i miejscem na kolejne 6. możliwość montażu dedykowanego trójpozycyjnego regulatora sygnału wywołania.
    4. Urmet 1140/1 Signo z przyciskiem otwierania drzwi i 1 przyciskiem dodatkowym oraz miejscem na 2 kolejne przyciski. Posiada on dodatkowy głośnik do sygnału wywołania, możliwość montażu dedykowanego trójpozycyjnego regulatora sygnału wywołania.
    5. Cyfral Smart 5P. Z przyciskiem otwierania + dodatkowym przyciskiem funkcyjnym, regulacją sygnału wywołania z możliwością całkowitego wyciszenia. Kilka opcji kolorystycznych.

    Unifony zdjęcia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16957333#16957333


    Jednostki centrale zwane zasilaczami, centralami, wzmacniaczami:
    1. FiM- pro WRD W mojej ocenie zapewnia najlepszą jakość dźwięku. Przystosowany do pracy po stronie unifonu na 4 lub 5 żyłach. Ma podtrzymanie czasu otwarcia rygla - około 4 s.
    2. Impus. Tu mamy do wyboru ZDZP ZDI- do instalacji inrekomowych ZDZP 4P- do instalacji gdzie w relacji unifon- centrala mamy tylko 4 żyły (otwieranie realizowane podobnie jak w WDR przez zwarcie linii mikrofonu do masy). Obok regulacji wzmocnienia toru rozmowy ma regulację głośności sygnału wywołania.
    3. Elfon EWD 10 - i EWD 10 IN- interkomowy - produkowane w obudowach na szynę DIN. Ma podtrzymanie czasu otwarcia rygla (ok 4 s).
    4. Urmet 18A2- obudowa dostosowana do montażu w rozdzielnicach elektrycznych.
    5. Mifon 15A0050/06 - w obudowie do montażu w rozdzielnicach elektrycznych.

    Zdjęcia zasilaczy/centralek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16957634#16957634


    ............................................................................
    Ogłoszenie


    Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


    Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń


    Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
    About Author
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Offline 
    suworow wrote 8788 posts with rating 1170, helped 647 times. Live in city Wołomin. Been with us since 2006 year.
  • Automation24
  • #2
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Inne polecane domofony

    1. domofon Commax składający się np ze słuchawki dp-2hpr i kasety DR- 2GN. Zestaw można rozbudować o koleje unifony. Panel steruje zaczepem, ale go nie zasila. Do tego potrzebny jest dodatkowy zasilacz. Do jego instalacji potrzebujemy min 4 żył w relacji słuchawka - panel zewnętrzny, zasilania 230 V w miejscu instalacji słuchawki, i miejsca z dostępem 230V w miejscu instalacji zasilacza zaczepu.
    https://www.gde.pl/dp-2hpr-dr-2gn

    Jest też dostępna wersja tego domofonu gdzie słuchawka zasilana jest z zewnętrznego zasilacza, a więc w jej pobliżu nie jest potrzebne zasilanie 230V
    https://www.gde.pl/dp-2hpr-dc-dr-2gn

    wady:brak regulacji głośności rozmowy, brak regulacji głośności wywołania:


    Na wąski słupek można nabyć panel DR 2PN
    https://www.gde.pl/dr-2pn

    Więcej o domofonach Commax na: https://www.gde.pl/domofony-commax

    2. Cyfral Cosmo R1. Zestaw można rozbudować o kolejne unifony. Istnieje też wersja dla dwóch lokatorów. Kaseta wyposażona w czytnik breloków RFID. Prosta instalacja. Komunikacja pomiędzy panelem zewnętrznym a słuchawką odbywa się po dwóch żyłach. Panel zewnętrzny i zaczep zasilane są z zewnętrznego zasilacza. Regulacja głośności. Wymagania instalacyjne: 2 żyły komunikacyjne pomiędzy słuchawką a panelem zewnętrznym + zasilanie.
    http://cyfral.pl/produkty/systemy-analogowe/budownictwo-jednorodzinne/zestaw-domofonowy-cosmo-2/

    3.Domofon ACO familio 1. Panel zewnętrzny z szyfratorem i czytnikiem breloków ( uwaga! breloki czy karty można zaprogramować tylko z pozycji dedykowanego oprogramowania łącząc się z panelem zew. dedykowanym kablem Prosta instalacja. 2 żyły do komunikacji pomiędzy panelem a słuchawką i dwie na zasilanie panela.
    https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/domofony/domofony-przewodowe/domofon-aco-familio-1-rodzinny-na-tynk-zamek-szyfrowy.html

    Z domofonem współpracują zarówno unifony słuchawkowe, jak głośnomówiące.
    https://www.aco.com.pl/pl,produkt,up800-unifon-cyfrowy-glosnomowiacy
    Istnieje też tańsza wersja tego domofonu bez czytnika breloków z samym zamkiem szyfrowym.
    W przypadku, gdy chcemy z pod jednego przycisku wywoływać większą liczę unifonów, lub zastosować unifon głośnomówiący, należy uwzględnić ich dodatkowe zasilanie.
  • Automation24
  • #5
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Popularne jednostki centralne domofonów analogowych wielożyłowych omawianych w #1, zwane przez producentów jak pisałem wcześniej zasilaczami wzmacniaczami czy centralami.
  • #7
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zamki szyfrowe. Współpraca z domofonami i wideodomofonami. Podstawowe pytania dot. funkcjonalności. Poradnik:

    ________________________________________

    Podstawowe pytania:

    Czym różni się zamek szyfrowy od kontrolera przejścia?

    Zamek szyfrowy to zazwyczaj proste urządzenie pracujące autonomicznie. Stosujemy je więc tam gdzie mamy maksymalnie kilka wejść, nie zależy nam na identyfikacji czy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Kontroler to urządzenie zazwyczaj wyposażone w magistralę komunikacyjną, zegar czasu rzeczywistego, pamięć zdarzeń. Kontrolery pozwalają więc na budowę systemy gdzie chcemy np. aby w jakiś godzinach drzwi pozostawały zupełnie zwolnione, albo np. dostępne dla danej grupy użytkowników, a w innych blokowane. Chcemy zapisywać historię wejść itp.

    Czy lepszy jest zamek szyfrowy wbudowany w urządzenie czy dodatkowy?

    Nie ma to najmniejszego znaczenia. I to i to będzie działać, tyle że w przypadku dodatkowego zamka po prostu musimy sami wykonać połączenia między urządzeniami, które to w przypadku urządzenia zespolonego zazwyczaj wykonał już producent. Ba są urządzenia do których producent dołożył np. czytnik breloków, ale odpowiednie połączenie przewodów pozostawił już nam. Z urządzenia np. po prostu wystają przewody od niego samego jak i dołożonego zamka. Zamek dodatkowy możemy zainstalować w dogodnym dla nas miejscu, tak, aby był dostępny tylko dla wychodzących, czy zarówno dla wchodzących jak i wychodzących.

    Czy mając domofon/ wideo domofon danej firmy muszę zastosować też tej samej firmy zamek szyfrowy?

    Nie. Znowu to nie ma najmniejszego znaczenia zarówno ze strony instalacyjnej jak i eksploatacyjnej. Powiem więcej w przypadku urządzeń ( domofonów, wideo domofonów), które bezpośrednio zasilają elektrozaczep tak czy inaczej, czy kupimy zamek szyfrowy tej samej firmy, czy innej, zazwyczaj „na styku” obu urządzeń będziemy musieli dodatkowy przekaźnik.

    Czy mogę podłączyć zamek szyfrowy pod każdy domofon/ wideo domofon?

    Praktycznie tak. Zamek szyfrowy może w ten czy inny sposób współpracować z dowolnym domofonem lub wideo domofonem w tym nawet bezprzewodowym, IP, czy GSM. Jedyne co nam może stanąć na przeszkodzie to braki w okablowaniu ( I tu zachęcam do przeczytania innego poradnika poświęconego prawidłowemu okablowaniu pod domofon czy wideo domofon)

    Zamek w obudowie metalowej czy plastikowej?

    To nie jest, tak że zamek w obudowie plastikowej jest dużo mniej odporny na akty wandalizmu niż w obudowie metalowej ( gdyby oczywiście takowe się w ogóle zdarzały- Na kilkaset zainstalowanych zamków wymieniałem z tego powodu chyba tylko jeden). Zamek w obudowie w plastikowej polecam wszędzie tam gdzie jest on wystawiony bezpośrednio na działania atmosferyczne. Po prostu w zamkach wykonanych z plastiku zazwyczaj są „ gumowe” klawisze które zdecydowanie trudniej przymarzają.


    Funkcje:

    Funkcje podstawowe wspólne dla praktycznie wszystkich zamków szyfrowych to:

    • Możliwość ustanowienia więcej niż jednego kodu
    • Regulowany czas działania przekaźnika ( otwarcia)
    • Wejście na dodatkowy przycisk otwarcia ( zazwyczaj czas otwarcia realizowany przez przycisk= czasowi otwarcia realizowanego przez kartę/kod)
    • Sygnalizacja otwarcia diodą i/lub brzęczkiem

    Funkcje dodatkowe:

    • Druga strefa. Po prostu drugie fizyczne wyjście które może posłużyć nam do sterowania innym urządzeniem np. bramą, lampą itp. Na etapie programowania przypisuje się odpowiednie kody/breloki/karty do poszczególnych wyjść ( stref)
    • Tamper. Większość zamków wyposażona jest w czujnik oderwania/ otwarcia i odpowiednie wyjście na którym jest to sygnalizowane. Pod takie wyjście możemy podłączyć np. sygnalizator optyczny lub akustyczny, lub wyprowadzić z niego sygnał np. do systemu alarmowego.
    • Czujnik otwarcia. Tu możemy np. podłączyć kontaktron, a z wyjścia zamka wyprowadzić sygnał o jego naruszeniu. W ten sposób otrzymamy informację o tym, że furtka/brama została właśnie otwarta lub nie zamknięta.
    • Przycisk funkcyjny: Możemy pod niego podłączyć np. dzwonek.

    Zasilanie:

    · Zamki różnią się od siebie sposobem zasilania. Są takie które można zasilać zarówno prądem stałym ( DC) jak i zmiennym (AC) jak i takie które zasilane są tylko z DC.
    · Zamki można zasilać zarówno z oddzielnych zasilaczy jak i z tych samych z których zasilany jest element wykonawczy tj np elektrozaczep,

    Zasady bezpieczeństwa


    • Montując zamek szyfrowy np. na jedynych drzwiach do danego pomieszczenia pamiętajmy że jego awaria może utrudnić lub uniemożliwić do niego dostęp. W przypadku gdy elementem wykonawczym jest elektrozaczep, zamek drzwiowy musi mieć funkcję cofania języka, tak aby dało się otworzyć drzwi kluczem.
    • W przypadku gdy element wykonawczy działa niezależnie od zamka (np. zwora elektromagnetyczna, zamek solenoidowy) można zastosować np. stacyjkę na kluczyk, zdejmującą zasilanie z elementu wykonawczego. Na wyjściu z takiego pomieszczenia musi znaleźć się koniecznie przycisk awaryjnego wyjścia.
    • Gdy drzwi na których montujemy kontrolę dostępu, leżą w ciągu ewakuacyjnym z budynku, wszystkie elementy wykonawcze muszą działać w NC ( trzymają gdy mają zasilanie czyli stosujemy np. elektrozaczepy rewersyjne) i dodatkowo muszą być zainstalowane przyciski awaryjnego wyjścia tak aby dało się na stałe odblokować drzwi.
    • Jeżeli na obiekcie zastosowano system oddymiania lub ppoż, to nasz zamek musi z nimi współpracować.

    Przykładowy temat gdzie przedstawiono kilka sposobów połączenia zamka szyfrowego z domofonem analogowym wielożyłowym. Niektóre z przedstawionych metod da się wykorzystać również w przypadku innych domofonów i wideodomofonów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3576661.html

    Jaki domofon do domku jednorodzinnego dla jednego, kilku lokatorów - poradnikJaki domofon do domku jednorodzinnego dla jednego, kilku lokatorów - poradnikJaki domofon do domku jednorodzinnego dla jednego, kilku lokatorów - poradnikJaki domofon do domku jednorodzinnego dla jednego, kilku lokatorów - poradnik
  • Helpful post
    #8
    alster1
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Pozwolę sobie dopisać,
    Przy instalacji domofonu analogowego (wielożyłowego) spełniając trzy warunki możemy uzyskać wewnętrzną łączność interkomową pomiędzy unifonami.

    1. Unifon musi posiadać dodatkowy wolny przycisk służący do wywołania innego unifonu (tyle przycisków ile dodatkowych unifonów chcemy mieć w naszej sieci interkomowej)
    2. Centrala (zasilacz) domofonu musi posiadać funkcję interkomu, czyli osobne wyjście generatora dzwonienia.
    Wywołanie wewnętrznego unifonu powoduję blokadę toru rozmównego z kasetą zewnętrzną (przy furtce nie słychać rozmowy interkomowej).
    3. Dodatkowe przewody do unifonów, potrzebujemy dodatkowo 1 + ilość dodatkowych unifonów w naszej sieci interkomowej.