Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pompa C.O. Grundfos alfa2 25-40 z autoadapt czy bez?

22 Sty 2018 21:59 2181 5
 • Poziom 2  
  Witam. Jestem na etapie wyboru pompy do C.O. Budynek niewielki parterowy do ogrzania 100m2. Na instalację składają sie 4 grzejniki oraz 4 obwody ogrzewania podłogowego. Nie będzie sterowania zaworami termostatycznymi tylko stały przeplyw.
  Pompa jaką planuję kupić to grundfos alfa 2 25-40. I tu pojawia się pytanie na które nie potrafię znaleźć wlasciwej odpowiedzi. Czy jest sens dopłacić za pompę z funkcja autoadapt czy przy takim rodzaju instalacj zwyczajnie nie ma to sensu i zakupic zwykłą pompę alfa 2 L 25-40? Podobno przy stalym przeplywie funkcja autoadapt nie ma najmnieszego sensu ale opinie w internecie są rozbieżne. Co sądzicie?

  Dodano po 6 [godziny] 13 [minuty]:

  Czyli nikt nic...?
 • Poziom 20  
  Jeśli nie ma termostatów na grzejnikach tylko stały przepływ to autoadapt niepotrzebny
 • Poziom 36  
  Pod względem mocy maksymalnej to jak pamiętam w przypadku 25-40 2L ma 22W, a najnowsza 2 18W, więc różnica w zasadzie pomijalna ale dla kogoś innego jest to ok. 18% mniej.
  Nie pamiętam, czy były jakieś istotne różnice w charakterystykach obu pomp ale 2 ma przydatny bajer w postaci wskazania przepływu w m3, co może być przydatne przy weryfikacji, czy potencjalnym ustawianiu przepływów.
  Co prawda planujesz grzejniki bez zaworów termostatycznych ale praktyka pokaże na ile Twój instalator/projektant wykona instalację prawidłowo.
  Zresztą wszystko zależy od wysokości dopłaty, bo jak ja zgłębiałem rynek pomp to różnica w cenie między obydwoma modelami wynosiła ok. 50zł. Przy takie różnicy mając Twój dylemat to osobiście wybrałbym droższą 2.
  2L nie ma autoadapt ale ma tryby proporcjonalne, więc pompa też może modyfikować swoją wydajność w zależności od oporów instalacji.
  Ale nie wiem, czy przy łączeniu grzejników z podłogówką jest to przydatne, czy może bardziej komplikuje sprawę.
 • Poziom 2  
  W moim przypadku różnica pomiedzy jedną a drugą pompa wyniesie przynajmniej 150 zł. To w zasadzie też nie jest majątek i nie jest to kwestia która zadecyduje o wyborze pompy. Dlatego poszukuję odpowiedzi która z dwóch będzie u mnie lepszym rozwiazaniem.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Zakładając, że głównie będziesz grzał podłogówką i być może nigdy nie będziesz miał okazji wykorzystać "zalet" 2 to dla mnie dopłata 150zł jest nieopłacalna.
  Gdy latem zeszłego roku patrzyłem na pompy to był wysyp "tanich" pomp, bo Grundfos oferował promocyjne dwupaki, które handlarze rozbierali i sprzedawali osobno dlatego nową 2 z auto adaptacją można było wyrwać za ok. 450zł i wtedy nie miałbym dylematu co wybrać. Nie znam aktualnych cen.
  Jak możesz to kupuj najnowszą produkcję, na obudowie masz zakodowaną datę produkcji, jak kojarzę to było to PC: XXXX, gdzie dwie cyfry oznaczają rok i kolejne 2 cyfry oznaczają nr tygodnia z danego roku. Niektórzy sprzedają jakieś leżaki magazynowe, więc warto zwracać uwagę na takie detale, bo np. 2 jest "stara", a w 2015 pojawiła się "nowa" 2 wyglądająca identycznie, więc różnicę widać tylko po dacie produkcji. Aby mieć pewność zakupu nowej 2 to powinna mieć rok produkcji w najgorszym wypadku 2016.
  O ile wiem przy 2L nie ma podziału na nową i starą wersję.
 • Poziom 9  
  Posiadam dwie pompy firmy Grundfos ALPHA 1. Jedna padła po roku druga po 1,5 roku. W żadnej nie uznali gwarancji. Stwierdzili że pompy pracowały na sucho. To jest nie możliwe pompy były zamontowane na powrocie w domu dwu piętrowym, a piec to Defro na pellet z palnikiem. Pompy zawsze miały wodę.

  Więc odradzam jakikolwiek zakup w firmie Grundfos. Ja już drugi raz nie zrobiłem tego błędu.