Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor i7-8700K i wysoka temperatura bez OC

22 Sty 2018 17:22 6528 90
  • Poziom 25  
    Posiadam procesor i7-8700K i wydaje mi się że za bardzo się grzeje. Procesor nie kręcony a temperatury dochodzą do (niekiedy nawet do 94 stopni Celsjusza):

- OCCT 15 minut 85 stopni Celsjusza (testu GPU nie da się uruchomić)
    - 3DMark 11 demo i test 82 stopnie Celsjusza
    - 3DMark Time Spy 87 stopni Celsjusza
    - BIOS UEFI 74 stopnie Celsjusza
    - ekino - tu właśnie temperatury dochodzą do 93 (było zanim dodałem trzeci wentylator 12 cm 94 stopni Celsjusza)
    - FurMark GPU stress test 5 minut 61 stopni Celsjusza
    - FurMark CPU burner 4 minut 93 stopni Celsjusza

Mój komputer:
    - Windows 10 64 bit
    - Procesor i7-8700K
    - Płyta główna ASRock Z370 Killer SLI
    - Karta graficzna GTX 1070 Gigabyte (Founders Edition)
    - Pamięci RAM DDR4 Corsair 2x8 GB 3000MHz
    - Dysk SSD M.2 Toshiba XG3 256GB na system
    - Dysk SSD Crucial MX300 275GB na dane
    - Zasilacz BeQuiet SYSTEM POWER 8 600W
    - Obudowa Cooler Master H500P RGB (wyposażona w 2 wentylatory 20 cm i jeden 14 cm)
    - dodatkowo 3 wentylatory 12 cm odprowadzające powietrze na zewnątrz, umieszczone na górze obudowy
    - Chłodzenie Silentium PC Fortis 3
    - Pasta Thermal PK-1
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jaka pręd. wentylatora CPU/jakie ustawione wartości w UEFI?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 25  
    Pasta Thermal PK-1 (mam zapisane ale odczytać będę mógł dopiero jutro), nie wiem w jaki sposób była pasta nałożona, bo mnie przy tym nie było, prędkości wentylatorów na MAX. Chłodzenie zamontowane w serwisie (mam do niego zaufanie, do tej pory jestem zadowolony z jego usług, a już trochę tam zlecałem roboty, zawsze było OK, ustawianie BIOS też było tam robione, komputer zaniosłem do tego serwisu bo wcześniej właśnie też miałem wysokie temperatury, z tym, że wcześniej pasta była jakaś kiepska, temperatury były nawet większe, a bios był nie za dobrze ustawiony). Zaraz zrobię zdjęcia z UEFI i je zamieszczę, powinna być tam podana prędkość chłodzenia CPU.

Dodano po 15 [minuty]:

Zdjęcia z UEFI

EDIT
    Mam prośbę do osób, które mają taki sam procesor, byłbym wdzięczny jak by ktoś podał mi wyniki temperatur z listy poniżej (niekoniecznie całej), tak abym mógł porównać je ze swoimi temperaturami:

- OCCT 15 minut (u mnie 85 stopni Celsjusza)
    - 3DMark 11 demo i test (u mnie 82 stopnie Celsjusza)
    - 3DMark Time Spy (u mnie 87 stopni Celsjusza)
    - BIOS UEFI (u mnie 74 stopnie Celsjusza)
    - ekino - tu właśnie temperatury dochodzą do 93 (było zanim dodałem trzeci wentylator 12 cm 94 stopni Celsjusza)
    - FurMark GPU stress test 5 minut (u mnie 61 stopni Celsjusza)
    - FurMark CPU burner 4 minut (u mnie 93 stopni Celsjusza)

W sklepie którym kupiłem procesor (sklep według mnie jest bardzo OK, do tej pory zawsze jak mogli to mi pomogli, żadnych zastrzeżeń do nich mieć nie mogę), powiedzieli że mogę przynieść i zareklamować, jednak i7-8700K jest znany z tego że się grzeje, więc nie chciałbym na darmo korzystać z reklamacji, może wystarczy wymiana chłodzenia, jestem gotowy zainwestować trochę ponad 200 zł. w lepszy cooler, tylko aby to miało sens, w decyzji na pewno by mi pomogły wyniki innych użytkowników i7-8700K.

Scaliłem. RADU23
  • Pomocny post
    Red. Komputery FAQ
    Te CPU mają tak wysokie napięcia? Weź wykonaj clear CMOS.

Może nie zdjęli folii z podstawy coolera?
    Póki ktoś nie zweryfikuje poprawności układu chłodzenia to nie ma o czym mówić....
  • Poziom 25  
    Poprawność układu chłodzenia zweryfikowana względem poprawności założenia, natomiast nie zweryfikowana pod względem kompatybilności konkretnego schładzacza jakim jest Silentium PC Fortis 3 z tym procesorem, może tak być że akurat to chłodzenie jest za słabe na ten procesor, jednak nigdzie w internecie nie znalazłem aby ktoś miał taki procesor z tym chłodzeniem i podawał wyniki temperatur, dodam że jak planowałem zakup tej i7, to mówiłem że mam to chłodzenie i niby miało być OK, tylko sęk w tym że procesor był dość nowy na rynku więc nie bardzo było jeszcze wiadomo jakie osiąga temperatury. Odnośnie folii, na pewno jest zdjęta, wiem to bo jest w pudełku od chłodzenia
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Fortis jest dla TDP <145 220W, a i7-8700k ma TDP=95W. Uczepiłbym się złego montażu/uszkodzonych ciepłowodów.
  • Poziom 25  
    Fortis ma nawet max 220 TDP. "Co z tym clear CMOS?" mam najnowszy bios, który wyszedł parę dni temu, chyba 12 stycznia i wtedy właśnie cały komputer oddałem do serwisu, przed serwisem też temperatury były wysokie, nawet częściej występowały wysokie temperatury. W serwisie poustawiali dobrze BIOS, wcześniej miałem problemy z uzyskaniem taktowania RAM na 3000 MHz. zmieniona została pasta na lepszą. Teraz wszystko jest OK. Clear mogę zrobić, tylko czy taktowanie RAM się nie zmieni? Nie będę znowu musiał oddawać do serwisu aby miec te 3000 MHz (w poprzedniej płycie głównej MSI Z170 A Gaming 3, nie miałem w z tym żadnych problemów, wystarczyło w ustawieniach RAM wybrać z listy 3000 MHz i wszystko działało jak należy, na obecnej płycie jak tak ustawiam to komputer nie wchodził do windowsa, tylko uruchamiał się UEFI na z taktowaniek pamięci RAM na 2133 MHz.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Paweł1000 napisał:
    Chłodzenie zamontowane w serwisie

Idź z reklamacją i niech sprawdzą poprawność montażu oraz funkcjonowanie heat pipe.
  • Red. Komputery FAQ
    Taktowanke RAM powyżej 2666MHz na tym CPU to już OC, pewnie podnieśli napięcia w tym celu.....

Clear CMOS zrób i sprawdź temperatury. Jak kazali ci płacić za ustawienie tego RAMu to żeby nie było ci żal to pewnie masz możliwość zrobienia kopii w UEFI ustawień np na. pendrive FAT32.
  • Poziom 25  
    "Idź z reklamacją i niech sprawdzą poprawność montażu" Procesor i chłodzenie kupiłem w X-Kom, oni nie prowadzą serwisu na miejscu, mogę im oba podzespoły zanieść na reklamację, może tak zrobię, ale wolę jeszcze zasięgnąć opinii znawców tematu zanim udam się do sklepu, całego komputera im nie zaniosę bo jak ostatnio zanosiłem to w sklepie nie za bardzo chcieli mi przyjąć, oczywiście w końcu przyjęli i wszystko dobrze się skończyło, odesłali calutki komputer po kilkunastu dniach w stanie takim jak być powinien w dodatku usunęli usterkę bezpłatnie za co im tu i teraz dziękuję. Tym razem serwis robiłem gdzie indziej, w jednym z lokalnych serwisów/sklepów. Dodam tylko że chłodzenie zanim trafiło do i7-8700K pracowało z i5-7600K i tam nie było żadnych problemów.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Paweł1000 napisał:
    "Idź z reklamacją i niech sprawdzą poprawność montażu" Procesor i chłodzenie kupiłem w X-Kom, oni nie prowadzą serwisu na miejscu, mogę im oba podzespoły zanieść na reklamację

Kupiłeś w X-kom, OK. Ale nie masz reklamować sprzętu, a usługę montażu w tamtym serwisie, co zaniosłeś kompa.
  • Poziom 25  
    Ten drugi serwis dobrze wykonał usługę, poprawili mocowanie chłodzenia, wymienili pastę, i poprawili bios, więc fakt jest taki że to co mieli zrobić zrobili tak jak należy i im za to podziękowałem. Poszedł bym tam drugi raz, ale trudno mi się zgrać z ich godzinami otwarcia, pasują mi tylko soboty i to z trudem. Mam w Lublinie inny profesjonalny serwis, i tam może zaniosę cały komputer, u nich też coś tam kiedyś robiłem i byłem z ich usług bardzo zadowolony, w dodatku zdarzało się że usługę wykonywali na moich oczach, a to w tym wypadku było by dla mnie bardzo na rękę, ponieważ jak bym się zdecydował na reklamację jakiegoś podzespołu mógłbym dokładnie opisać co było robione.

Zaraz spróbuje zrobić Clear CMOS, jak mi się uda zgrać profil BIOS na pendriva.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Paweł1000 napisał:
    Ten drugi serwis dobrze wykonał usługę

Nie do końca, bo nie sprawdzili temperatur.
  • Red. Komputery FAQ
    4.7 to taktowanie turbo. Max jest tylko przy obciążeniu jednego rdzenia.
    Napięcie zmalało już, wygląda na to że ktoś już tam i OC samego CPU chyba robił.
    Jak nic nie będziesz zmieniał w UEFI CPU będzie pracował ze swoimi znamionowymi parametrami.
    Miałem racje, że było nagrzebane w UEFI....
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    @sylweksylwina zobacz wcześniej na zdjęcia.. Z tego co widzę to taktowanie na 4,7 GHz mogło być zablokowane.
  • Poziom 25  
    Wyniki z OCCT po 12 minutach CPU max 83
    Core 0 max 84
    Core 1 max 88
    Core 2 max 82
    Core 3 max 85
    Core 4 max 76
    Core 5 max 78

zaraz zrobię 3DMark
  • Red. Komputery FAQ
    daminek1234 napisał:
    zobacz wcześniej na zdjęcia.. Z tego co widzę to taktowanie na 4,7 GHz mogło być zablokowane.

Tego nie można wykluczyć.
    Nawet jak robić już OC to nie w taki sposób :P
    Niepotrzebnie w spoczynku CPU pracuje na wysokim napięciu i taktowaniu.

Jak widać już temperatury są ok.
  • Poziom 25  
    "Jak widać już temperatury są ok" na pewno? według mnie tylko w BIOS temperatura sporo spadła, jak to jest naprawdę?

w 3DMark 11 temperatura max
    Package 77
    core 0 74
    core 1 74
    core 2 71
    core 3 72
    core 4 67
    core 5 68

Taktowanie w turbo 4500 MHz

3DMark Time Spy odpowiednio:
    80
    78
    79
    76
    77
    72
    73

Czas na FurMark GPU stress test 61 stopni
  • Red. Komputery FAQ
    Przecież spadły z 80-90 st. na 70-80 st.
    Jak dla mnie są ok - zwłaszcza że CPU ma 95W TDP, a pod czapą jest termoglut.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Po co kupować procesor z "k" jak się nie ma najmniejszego pojęcia o podkręcaniu i w dodatku nawet nie chce się podkręcać?
    Poczytaj jak działa turbo. Maksymalne taktowanie masz jak obciążasz 1 lub 2 rdzenie. Wszystko jest OK. A jak chcesz kręcić ten CPU pod 5GHz to niestety ale potrzebujesz jakiś wielki kloc albo po prostu lepsza pasta i drugi wentylator na to co masz założyć.
    Znacz z pastą to zależy co masz jeśli Prolimatech PK-1 Nano to OK ale jeśli coś tam w nazwie innego namieszałeś to nie wiadomo.
    I tak ciężko mi w te temperatury uwierzyć. Coś jeszcze wysokie jak na to chłodzenie. Czym czytasz temperatury? Pokaż z HWiNFO sensor only. Odczyt z rdzeni i z płyty.
  • Poziom 25  
    FurMark CPU burner od góry temperatury max
    85
    85
    85
    81
    82
    77
    79

Dodano po 8 [minuty]:

Pastę to właśnie faktycznie nie mogłem takiej znaleść w internecie - Thermal PK-1, było tylko Prolimatech PK-1, dowiadywałem się przez telefon o nazwę tej pasty i tak zanotowałem, pewnie coś źle usłyszałem. OC nie miałem zamiaru robić od razu, może za rok czy dwa by to nastąpiło, dlatego zdecydowałem się na procesor z literka K, sam nie robiłem OC i nie zamierzałem tego robić. Temperatury czytam
    w 3DMark - HWMonitor
    w FurMark - HWMonitor
    w BIOS - z biosie
    w OCCT - z octt
  • Poziom 25  
    Czyli rozumiem że teraz jest już OK i nie ma się czego bać? A jak bym chciał aby pamięci RAM pracowały na częstotliwości 3000 MHz to muszę zmienić chłodzenie na jakieś inne najlepiej dwu wieżowe? Czy SPC Grandis byłby OK? czy szukać z jakimś jeszcze większym TDP? Czy pasta Grizli będzie odpowiednia, czy szukać innej?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Czyli odczyt w spoczynku z BIOSu i 3x 15 letni HWmonitor ;)
    Jakbym miał płacić za OC wolałbym płacić za nowy sprzęt. No ale każdy ma swój cyrk i swoje małpy.
    85 w syntetycznych testach może być. Nie wiem nawet czy to tak aby na pewno jest bez OC bo płyta podaje mu 122W tym bardziej obleci.
    Ale w intelburnteście spłonie jak nic. Najłatwiej to na ten klocek co masz dać lepszy wentylator a najlepiej 2. Parę stopni ugrasz.
  • Red. Komputery FAQ
    Jak chcesz aby RAM działał na 3000 MHz to się naucz tak ustawić aby się nie grzał przy tym CPU. W serwisie dodatkowo prawdopodobnie zrobili OC CPU stąd te temperatury.

310artur napisał:
    A jak chcesz kręcić ten CPU pod 5GHz to niestety ale potrzebujesz jakiś wielki kloc

Chyba chłodzenie wodne ;)
    Tu jest test: https://techreport.com/blog/32661/just-how-hot-is-coffee-lake
    Ponoć przy 5 GHz na H115i jest 90 st przy P95....
    310artur napisał:
    I tak ciężko mi w te temperatury uwierzyć. Coś jeszcze wysokie jak na to chłodzenie. Czym czytasz temperatury? Pokaż z HWiNFO sensor only. Odczyt z rdzeni i z płyty.

Jak widać smutna rzeczywistość...
  • Poziom 25  
    Dziękuje za zainteresowanie, ale przyznam się że nie za bardzo rozumiem: HWMonitor nie jest miarodajny? dobrze zrozumiałem?

"Jakbym miał płacić za OC wolałbym płacić za nowy sprzęt" tego stwierdzenia też nie rozumiem, ja nie płaciłem za OC, chciałem uzyskać częstotliwość pamięci RAM na 3000 MHz (bo takie dokładnie mam kupione) i chciałem tez aby w turbo procesor przyśpieszał do 4700 MHz, tak jak miałem na procesorze i5-7600K, w 3DMarkach procesor osiągał prędkości takie jak powinien i to bez OC (chyba że było to OC z racji częstotliwości RAM na 3000 MHz), teraz w turbo prędkość CPU wynosi 4500 MHz

Jak byś mógł jeszcze kolego 310artur napisać jaki najlepiej kupić wentylator. Jeden na podmiankę pewnie się da zmienić, z drugim to już może być problem, bo mało tam miejsca, obudowa ma za chłodzeniem już jakiś założony 14 cm, wydalający z obudowy powietrze, mała szczelina i nie bardzo wiem czy jest sens wkładać w sumie trzeci wentylator.
  • Red. Komputery FAQ
    Ile razy można pisać że 4.7GHz TURBO to taktowanie gdy obciążony jest 1 rdzeń?
    Przy obciążeniu 6 rdzeni może turbo spaść nawet do 4.3GHz.

Albo się robi OC z głową, albo się za to nie zabiera.
    Większa szybkość RAM też dużo ci nie da, spróbuj ustawić na 2666MHz (maksimum bez OC). Trzeba było się zapoznać ze specyfikacją CPU zanim kupiłeś RAM.