Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Pionier DSP-102 - słabo i cicho odbiera na UKF

22 Sty 2018 21:13 474 13
 • Poziom 21  
  Witam. Mam problem z ww odbiornikiem, otóż na UKF odbiornik bardzo słabo odbiera, tj. charczy cicho, słychać audycję i szumi, dodam że na "pustym UKF" bez stacji radiowej nie słychać głośnego szumu jak w każdym odbiorniku, tylko trzeba podgłośnić prawie do końca, żeby usłyszeć ten szum. Odbiornik pracuje na dolnym zakresie, ale inne odbiorniki pracują na nim bez problemu.
 • Poziom 38  
  Należy w kolejności odwrotnej niż przechodzi sygnał sprawdzać poszczególne bloki toru : -od głośnika od anteny. Rozumiem, że na AM radioodbiornik pracuje poprawnie. Pozostaje więc
  stereo-dekoder( tranzystorowo-diodowy heh ;) ), tor częstotliwości pośredniej i głowica FM.
 • Poziom 21  
  Odbiornik działa dobrze na reszcie zakresów tylko na UKF jest cichy szum i zniekształcony sygnał.Postaram się w wolnej chwili po sprawdzać napięcia na tranzystorach w głowicy i pcz.
 • Poziom 38  
  Na początek za pomocą sondy szpilkowej i słuchawek o rezystancji powyżej 200 om lub dodatkowego wzmacniacza z głośnikiem sprawdź sygnał bezpośrednio z wyjścia stereo-dekodera przed. W tak leciwych konstrukcjach często szwankują różne połączenia i przełączniki.
 • Poziom 39  
  Mówimy o odbiorniku pracującym w rozwiązaniu fabrycznym, czyli na "dolnym UKF", czy przestrojonym na górny zakres?
  Na dolnym może odbierać słabo najmocniejsze stacje (częstotliwość lustrzana).
  Jeśli przestrojony, to źle zestrojony wzmacniacz w.cz. w głowicy, filtr pasmowy na wejściu antenowym.
  Torów p.cz. bym nie ruszał. poza tym konstrukcja archaiczna a filtr pasmowy p.cz. głowicy pracuje na sprzężeniu pojemnościowym!
  Możesz przy okazji zwrócić uwagę na kondensatory elektrolityczne, te mniejsze mogły utracić pojemność.
  Zwróć uwagę że odbiornik ma masę części radiowej "na plusie" zasilacza a wzmacniacz na minusie.
 • Poziom 21  
  Tuż za Stereo dekoderem sygnał jest identyczny.Odbiornik jest na oryginalnym "Dolnym" paśmie lecz posiadam inny odbiornik z dolnym zakresem i odbiera bez problemu radiową trójkę w dobrej jakości.Masa rzeczywiście w niektórych miejscach była urwana ale po ponownym ich zlutowaniu odbiornik pracuje bez zmian.
 • Poziom 30  
  Sprawdź lub wymień tranzystor T1.
 • Poziom 21  
  T1 jak i T2 podmienione i bez skutku.
 • Poziom 38  
  A podłączyłeś się bezpośrednio z wyjścia stereo-dekodera?
  Przy takich leciwych, zabytkowych konstrukcjach często koledzy stosują podpinanie poszczególnych bloków w tor innego sprawnego odbiornika -oczywiście odpowiadającego konstrukcyjnie i umożliwiającego taki zabieg. Wpinasz się takim odbiornikiem na wyjście głowicy i od razu masz wynik sprawności słyszalny. Podobnie postępujesz z pośrednią częstotliwością. Wiesz dokładnie gdzie jest przyczyna usterki i tam szukasz.
  A stosując metodę podejrzeń i podmieniania na chybił-trafił można jedynie wprowadzić do odbiornika dodatkowe uszkodzenia.
 • Poziom 30  
  Często traci pojemność C17 (100pf) styroflex przy L6. Jednak po jego wymianie konieczne jest dostrojenie L6.
 • Poziom 21  
  C 17 sprawny.Dodam, że gdy stykam śrubokrętem zwoje cewki L2 radio zaczyna dużo głośniej odbierać i przestaje charczeć, szum bez ustawionej stacji też jest wtedy dużo głośniejszy.Dotykając zwoje cewki palcami, nic się nie dzieje.
 • Poziom 30  
  Źle pracuje T1. Konieczny pomiar napięć na E, B, C tego tranzystora. Może być przepalony R3 lub przebity C3, ale bez pomiaru napięć nic nie wiadomo.
 • Poziom 21  
  B-8,15V E-7,40V K-12,20V