Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty układ zabezpieczajacy

turek63 22 Sty 2018 21:55 441 13
  • #1 22 Sty 2018 21:55
    turek63
    Poziom 2  

Witam,
    Pracuje nad stworzeniem pewnego układu logicznego lecz dopiero uczę się elektroniki i potrzebuje pomocy.

Otóż jest to układ sygnalizujacy posiadający 3 źródła prądu i wspólna masę.
    Układ pracuje na 12V
    Układ zasila 3 led
    Diody zaswiecaja się kolejno
    Led1
    Led1 + Led2
    Led1 +Led2 + led 3
    Led1
    Led1+Led2
    Led1+Led2+led3...
    Do istniejącego układu chce dołożyć układ który w momencie kiedy 3 diody się nie wylacza zasygnalizuje mi dioda led4 i rozłączy przekaznik awaryjny (opcjonalnie jakis mosfet).
    Warunek jest taki ze maxymalna zwłoka czasowa to około 0,5 s a układ może zadziałać tylko kiedy świecą 3 diody.
    Czy ktoś miałby pomysł na jakieś sensowne rozwiązanie?
    Będę wdzieczny za pomoc

0 13
  • #2 22 Sty 2018 22:31
    diquan
    Poziom 20  

Osobiście zrobiłbym to na jakimś małym procku.

0
  • #3 22 Sty 2018 22:42
    DTRQ
    Poziom 11  

Witam!
    Pierwsza część układu - 3 bramki AND. Albo jakiś gotowy układ, albo połączone 3 bramki. Gotowym uładem z potrójnymi AND to 74HC11.
    Druga część układu - wyłącznik czasowy działający po czasie 0.5 sekundy i jakiś zatrzask. Spróbuj wykorzystać układ NE555 oraz układ 74HC574.
    Ewentualnie można to rozwiązać za pomocą mikrokontrolera.
    Pozdrawiam, DTRQ

0
  • #4 23 Sty 2018 01:08
    _jta_
    Specjalista elektronik

A może wystarczy reakcja na to, że LED3 za długo świeci? A NE555 sam w sobie ma zatrzask...

0
  • #5 23 Sty 2018 02:33
    hessel..
    Poziom 10  

Zanegować funkcję AND i wyjdzie funkcja NOR z trzech diod » patrz tabela prawdy. Nie wymyślajcie cudów na kiju, bo normalnie wstyd. Restart wykona bzdurny obwód RC z tranzystorem » patrz procki AVR typu Atmel PIC. NE555 jest dla bezmózgowców.

0
  • #6 23 Sty 2018 03:05
    DTRQ
    Poziom 11  

hessel.. napisał:
    Zanegować funkcję AND i wyjdzie funkcja NOR » patrz tabela prawdy. Nie wymyślajcie cudów na kiju, bo normalnie wstyd.

Zanegowana bramka AND to NAND a nie NOR...
    Jak ma zadziałać ten drugi schemat, skoro anody diod są podłączone do masy?

0
  • #7 23 Sty 2018 03:29
    hessel..
    Poziom 10  

Kolego schemat przedstawia układ funkcji logicznej zminimalizowany pewną nieprzeciętną metodą o śmiesznej nazwie "nauczyłem się sam". Jest trochę różnicy między pewną podobną metodą o równie śmiesznej nazwie "tego mnie nauczono". To taki fajny przykład niesamowitych korzyści płynących z nietuzinkowych umiejętności w branży elektronicznej. Powiem Ci z ciekawości, że z identycznym problemem poszedłem jeszcze w technikum do pewnego kujona i on kazał mi odpowiedzieć na identyczne pytanie. Jak załapałem o co mu chodzi, na drugi dzień wiedziałem, że nie minąłem się z powołaniem.

0
  • #8 23 Sty 2018 03:29
    DTRQ
    Poziom 11  

hessel.. napisał:
    Restart wykona bzdurny obwód RC z tranzystorem » patrz procki AVR typu Atmel PIC. NE555 jest dla bezmózgowców.

Stosowanie w tym przypadku AVR jest bardziej skomplikowane niż prosty układ oparty na bramkach logicznych i NE555.
    I w tym przypadku NE555 nie jest dla 'bezmózgowców', tylko dla kogoś kto woli mieć układ oparty na prostych elementach.

_jta_ napisał:
    A NE555 sam w sobie ma zatrzask...

Fakt. Mój błąd. Dzięki za poprawkę :)

0
  • #9 23 Sty 2018 03:36
    hessel..
    Poziom 10  

Kolego mając na myśli restart wykonany popularną metodą jak w AVR mówię o aplikacji układu AVR z obwodem RC. Rezystor ładuje kondensator. Zanim tenże się naładuje, to mija jeszcze jakiś czas. I nazywany jest on stałą czasową.. Kondensator osiąga pewne napięcie zwane napięciem nasycenia się tranzystora Uce-sat. Tranzystor kluczuje i następuje restart.

0
  • #10 23 Sty 2018 03:41
    DTRQ
    Poziom 11  

hessel.. napisał:
    Kolego mając na myśli restart wykonany metodą jak w układach AVR nie myślę o układzie AVR, tylko o obwodzie RC. Rezystor ładuje kondensator. Zanim tenże się naładuje mija jakiś czas i nazywany jest on stałą czasową.. Tranzystor się nasyca i następuje restart.

A dobra. Zrozumiałem że na AVR byś chciał to zrobić. Już 'trochę' późno i mam mętlik w głowie. :)

0
  • #11 23 Sty 2018 03:59
    hessel..
    Poziom 10  

No cóż powiem Ci tak. Gotowe rozwiązania są w porzo, bo nie tracisz czasu na bzdury. Ale jak chodzi o coś dużo bardziej poważniejszego, niż głupie LED-y, to warto dojść do tego sam. Jak uruchomisz ten układ z trzech diod załapiesz jakie to miało znaczenie. Podobnie jak ja pamiętam tą sytuację jak dziś po wielu latach. Pomyślisz i powiesz eureka.

0
  • #13 23 Sty 2018 14:39
    turek63
    Poziom 2  

DTRQ napisał:
    Witam!
    Pierwsza część układu - 3 bramki AND. Albo jakiś gotowy układ, albo połączone 3 bramki. Gotowym uładem z potrójnymi AND to 74HC11.
    Druga część układu - wyłącznik czasowy działający po czasie 0.5 sekundy i jakiś zatrzask. Spróbuj wykorzystać układ NE555 oraz układ 74HC574.
    Ewentualnie można to rozwiązać za pomocą mikrokontrolera.
    Pozdrawiam, DTRQ

Niestety to wszystko puki co wykracza po za moją wiedzę i nie mam pojęcia Jak to połączyć .... :/

Dodano po 3 [minuty]:

_jta_ napisał:
    A może wystarczy reakcja na to, że LED3 za długo świeci? A NE555 sam w sobie ma zatrzask...

Co to znaczy ze układ ma sam w sobie zatrzask?
    Tez myślałem o tym ze powinna wystarczyć reakcja z samej led3... ale opisałem jak mniej więcej dział cały układ

0
  • #14 24 Sty 2018 11:07
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 31  

_jta_ napisał:

Też bym to tak zrealizował.

0