Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

G12 nowy licznik, koniecznie sterowanie ?

el_alanos 22 Jan 2018 22:31 1239 5
 • #1
  el_alanos
  Level 8  
  Witam,

  Chciałbym w niedalekiej przyszłości przenieść licznik energii elektrycznej, u mnie w domu założono nowy licznik firmy APATOR Smart Emu3, instalacja pracuje na dwie taryfy, gdy załączana jest druga taryfa, ta tańsza zegar sterujący daje napięcie na cewkę stycznika i włączają się brojlery i grzejniki itp. planowany jest kapitalny remont całego domu, chciałbym aby wszystkie urządzenia były zasilane z dwóch taryf a nie tylko ogrzewanie, czy konieczny jest osobny zegar sterujący ? Licznik jest nowoczesny, może on sam sterować kiedy ma się przełączyć na inną taryfe ?

  Pozdrawiam
 • #2
  mar_uda
  Level 23  
  Nie rozumiem problemu. Przecież ten sam stycznik może załączać więcej odbiorników (sam lub poprzez inny stycznik załączany przy wykorzystaniu styków pomocniczych pierwszego).
  Chyba, że chodzi o wyniesienie licznika poza lokal (np w granice posesji) - wtedy oczywiście do załączania urządzeń trzeba użyć dodatkowego zegara (albo wykorzystać zegary w samych urządzeniach, jeśli je posiadają).

  Dodano po 1 [minuty]:

  el_alanos wrote:
  chciałbym aby wszystkie urządzenia były zasilane z dwóch taryf a nie tylko ogrzewanie
  Wszystkie urządzenie są zasilane z dwóch taryf. :) Stycznik powoduje włączenie określonych urządzeń w tej tańszej.
 • #3
  el_alanos
  Level 8  
  Witam i dziękuję za odpowiedź,

  Licznik ma być przeniesiony na inną ściane, dosłownie o kilka metrów, głównie chodzi mi o to aby totalnie usunąć stycznik i zegar. Czy bez zegara licznik będzie automatycznie przełączał się w inne taryfy ?
 • Helpful post
  #4
  kkas12
  Level 43  
  Niestety polscy operatorzy nie wyrażają zgody na wykorzystanie zestyków licznika do sterowania stycznikiem załączającym wybrane obwody czy urządzenia. Musisz mieć więc oddzielne sterowanie, które zasili te prądożerne odbiorniki w czasie trwania doliny dziennej 13-15 i w czasie doliny nocnej 22-6.

  A pozostała część instalacji też pracuje na dwóch taryfach, więc twa obawa iż w tańszej taryfie zasilane są tylko bojlery i grzejniki jest nieuzasadniona gdyż licznik posiada swój wewnętrzny zegar przełączający liczydła.
  Musisz tylko pilnować aby twój zegar sterujący nie włączał bojlerów przed licznikiem i nie wyłączał po nim.

  I pamiętaj, że do przeniesienia licznika potrzebna jest zgoda operatora.
 • Helpful post
  #5
  mar_uda
  Level 23  
  Licznik ma wbudowany zegar i automatycznie przełącza się pomiędzy taryfami. Istotą dwóch taryf jest to, żeby te odbiorniki które pobierają więcej energii załączać w tej tańszej. Nie jest do tego potrzebna dodatkowa automatyka, jeśli same urządzenia posiadają możliwość załączenia o określonej godzinie (albo chcemy sami tego pilnować).
 • #6
  el_alanos
  Level 8  
  Dziękuje bardzo za pomoc ;) Miłego wieczorku życzę ;)