Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa głośnika bluetooth z odtwarzaczem mp3. Sposób podłączenia.

Rumford 23 Sty 2018 01:49 1779 4
  • #1 23 Sty 2018 01:49
    Rumford
    Poziom 2  

Witam wszystkich Forumowiczów,

Potrzebuję pomocy w dokończeniu budowy głośnika bluetooth.

Wykonałem skrzynkę 350x150x150mm ze sklejki w której na panelu przednim znajdują sie 2x głośniki dwudrożne szerokopasmowe po 30W każdy, plus panel odtwarzacza bluetooth z innymi funkcjami. Poniżej wklejam uproszczony schemat jak to wszytsko podłączyłem:

I teraz opis problemów z tą konstrukcją:

1. W tej chwili odtwarzacz bluetooth jest zasilany z zewnątrz przez zasilacz 12v, wcześniej był podłączony razem ze wzmacniaczem do zasilania z akumulatorków, jednak po włączeniu było słychać trzaski i piski z głośników. Na dwóch osobnych źródłach zasilania tych zakłóceń nie ma- jak mogę podłączyć oba elementy (wzmacniacz i odtwarzacz bluetooth) pod pakiet akumulatorków żeby nie było tych trzasków i zakłóceń??

2. Problem pojawia się podczas głośniejszego słuchania muzyki, przy momentach z basem dźwięk z głośników chwilowo zanika, tak jakby brakowało prądu?? co mogę zrobić żeby osiągnąć plynną pracę głośników nawet na wyższych poziomach głośności?? planuję zamontować potencjometr miedzy odtwarzaczem a wzmacniaczem. Czy zastosowanie jakiegoś kondensatora wyeliminuje zanikanie dźwięku? może wymiana przewodów na jakieś grubsze?

3. Akumulatorki są w tej chwili podłączone równolegle z jedną ladowarką ponieważ czekam na przesyłkę z balanserem 4S i wtedy zmienie konstrukcje modułu zasilania

4. Ostatni problem jaki mam to wyraźnie słyszalny szum podczas ciszy w momencie gdy sie podgłośni cały zestaw, dokładniej: w skali 30-stopniowej regulacji głośnosci na odtwarzaczu juz na 1 stopniu jest wystarczająco głośno (do spokojnego sluchania muzyki w tle wystarczy pierwszy stopien głośnosci!) szum pojawia sie już od okolo 5tego stopnia i w górę jest coraz donośniejszy.
    Jak mogę zlikwidować ten szum podczas ciszy?

Proszę o jakieś wskazówki bardziej doświadczonych kolegów, myślę ze niektóre opisane przeze mnie problemy ktoś juz przerabiał albo są dla niego wręcz śmieszne, proszę o wyrozumiałość jestem początkujący w tej dziedzinie.

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 23 Sty 2018 07:41
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Rumford napisał:
    W tej chwili odtwarzacz bluetooth jest zasilany z zewnątrz przez zasilacz 12v, wcześniej był podłączony razem ze wzmacniaczem do zasilania z akumulatorków, jednak po włączeniu było słychać trzaski i piski z głośników. Na dwóch osobnych źródłach zasilania tych zakłóceń nie ma- jak mogę podłączyć oba elementy (wzmacniacz i odtwarzacz bluetooth) pod pakiet akumulatorków żeby nie było tych trzasków i zakłóceń??

Przetwornica z izolacją galwaniczną? Może starczy filtrować zasilanie BT? Usunąć pętlę masy (przeciąć ekran przewodu sygnałowego między modułami)

Rumford napisał:
    Problem pojawia się podczas głośniejszego słuchania muzyki, przy momentach z basem dźwięk z głośników chwilowo zanika, tak jakby brakowało prądu?? co mogę zrobić żeby osiągnąć plynną pracę głośników nawet na wyższych poziomach głośności?? planuję zamontować potencjometr miedzy odtwarzaczem a wzmacniaczem. Czy zastosowanie jakiegoś kondensatora wyeliminuje zanikanie dźwięku? może wymiana przewodów na jakieś grubsze?

Sprawdź czy napięcie akumulatorów nie "przysiada" pod obciązeniem poniżej minimum akceptowanego przez przetwornicę. Jeśli tak - potrzebujesz akubulatorów o małej Rw albo większej ilości "zwykłych" akumulatorów.
    Jeśli napięcia akumulatorów nie przysiada to problem masz zapewne w przetwornicy (za mała wydajnośc prądowa) - pomoże wymiana na większą, doraźnie być może wpięcie za nią elektrolita o sporej pojemnosci.

Rumford napisał:
    Ostatni problem jaki mam to wyraźnie słyszalny szum podczas ciszy w momencie gdy sie podgłośni cały zestaw, dokładniej: w skali 30-stopniowej regulacji głośnosci na odtwarzaczu juz na 1 stopniu jest wystarczająco głośno (do spokojnego sluchania muzyki w tle wystarczy pierwszy stopien głośnosci!) szum pojawia sie już od okolo 5tego stopnia i w górę jest coraz donośniejszy.
    Jak mogę zlikwidować ten szum podczas ciszy?

We wzmacniaczu masz jakąś regulację wzmocnienia? Bo zdaje się że sygnał z BT masz za silny, jeśli regulacji nie ma to zmniejsz sygnał między modułami dzielnikiem. Takie stłumienie prawdopodobnie również zmniejszy problem z zakłóceniami z zasilania, więc od tego zacznij.

Dodano po 8 [minuty]:

Rumford napisał:

3. Akumulatorki są w tej chwili podłączone równolegle z jedną ladowarką ponieważ czekam na przesyłkę z balanserem 4S i wtedy zmienie konstrukcje modułu zasilania

To będzie wymagaało wymiany modułu ładowania/nadzoru, przetwornica w tej sytuacji też będzie się miała nijak do wzmacniacza.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 25 Sty 2018 00:32
    Rumford
    Poziom 2  

jdubowski napisał:

Przetwornica z izolacją galwaniczną? Może starczy filtrować zasilanie BT? Usunąć pętlę masy (przeciąć ekran przewodu sygnałowego między modułami)

Rozwiń proszę tę myśl żeby usunąć pętlę masy.. W jaki sposób filtrować zasilanie??

Dziś podłączyłem potencjometr 50k liniowy B ale przy teoretycznie prawidłowym podłączeniu zaczęło buczeć w głośnikach i tak jakby wyłączać sygnał co chwile przy rosnącym buczeniu. Kombinowałem ze stykami na potencjometrze i w końcu znalazłem konfiguracje która nie ma buczenia, a mianowicie: kable sygnałowe tak jak potrzeba we/wy, jednak masa na jednym styku jak na zdjęciu poniżej:
    przy podlaczeniu masy jak powinno byc czyli kable osobno jest buczenie w głośnikach, Zaczynam podejrzewać ze gdzieś masa mi 'ucieka' albo gdzieś wystąpiło mikro zwarcie przy lutowaniu.
    Jakieś pomyśly porady?
    (dodam że na minimalnym zciszeniu potencjometru muzyka nadal gra ale troche ciszej, za słaby opór potencjometru??)

0
  • #4 05 Lut 2018 23:07
    Rumford
    Poziom 2  

Kilka problemów udało się rozwiązać:

- zanikanie dźwięku przy głośnym i mocniejszym uderzeniu basu - wina leżała po stronie zasilania, były spadki napięcia, wystarczyło dać kondensator w miare pojemny żeby niwelował spadki napięcia, ja miałem akurat u siebie kondensatory 470nF na 16V i dałem 4szt. spokojnie wystarczają.

-trzaski i piski o których pisałem w pierwszym poście wyeliminowałem poprzez rozlutowanie wszystkiego, i ponowne staranne zlutowanie używając goldpinów do płytek i grubych kabli 0,75mm,Do tej pory nie wiem co było bezpośrednią przyczyną pisków i trzasków ale te czynnosci pomogły.

-co do potencjometru który zamontowałem to był zły wybór nie powinien być liniowy (chyba ze ktos potrafi dobrać idealnie opór potencjometru -ja nie umiem;) ) , tylko logarytmiczny czy wykładniczy nie wiem dokładnie jak sie je nazywa ale ważne żeby miał krzywą charakterystykę, wtedy będzie zciszał i podgłaśniał do max wartosci. Ja mam o wartosci 50k.

Problemy jakie napotkałem w trakcie budowy głośnika których bym drugi raz nie popełnił:

-to np kolejność malowania, najlepiej najpierw pomalować elementy kolorem np bejcą a potem kleić/skręcać dalej, ja malowałem juz gotowe pudło i na jasnym panelu przednim niestety są 'wtrącenia' koloru a to jednak widać, na koniec mozna malować wszystko np lakierem bezbarwnym.
    -kolejna rzecz to najlepiej umieścić całą elektronikę na tylnej ściance obudowy głośnika, po jej odkręceniu mamy wszystko na wierzchu i jest łatwy dostęp do każdego modułu, ja na początku schowałem wszystko w środku ale w końcu zamontowałem na tylnej ściance (oprócz baterii),
    -polecam wycinać otwory na głośniki od jakiegoś szablonu lub czegoś w rodzaju cyrkla z frezarki, 'od ręki' się nigdy idealnie nie uda ;)
    - i ostatnia rzecz jeśli komuś zależy na szczelności komory głośnikowej to jeśli zastosujecie odtwarzacz tak jak ja z panelem na wierzchu to powietrze będzie uciekało przez ten właśnie panel, przez wejście aux, przez USB, warto ten panel jakoś od środka uszczelnić.

Informacje te podaje jakby ktoś chciał zbudować podobny głośnik i miał podobne problemy to juz ma gotowe objaśnienie.

Planuję jeszcze zamontować membranę bierną z tyłu obudowy.
    Może też dodam wyjscie usb do ładowania telefonu - funkcja power bank.
    I kilka zdjęć z efektu:
    Budowa głośnika bluetooth z odtwarzaczem mp3. Sposób podłączenia.Budowa głośnika bluetooth z odtwarzaczem mp3. Sposób podłączenia.Budowa głośnika bluetooth z odtwarzaczem mp3. Sposób podłączenia.

0
  • #5 06 Lut 2018 06:47
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Rumford napisał:

-co do potencjometru który zamontowałem to był zły wybór nie powinien być liniowy (chyba ze ktos potrafi dobrać idealnie opór potencjometru -ja nie umiem;) ) , tylko logarytmiczny czy wykładniczy nie wiem dokładnie jak sie je nazywa ale ważne żeby miał krzywą charakterystykę, wtedy będzie zciszał i podgłaśniał do max wartosci. Ja mam o wartosci 50k.

Ten problem możesz naprawić prostym sposobem - między ślizgacz a masę właczasz oporek o rezystancji zbliżonej do 1/3 rezystancji ścieżki (dla potencjometru 50k będzie to 15 lub 18k. Wynikowa charakterystyka zbliżona będzie do logarytmicznej.

0