Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555

grala1 23 Jan 2018 02:15 5496 13
 • Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555

  Witam.
  Poniżej przedstawiam Wam opis bardzo taniego jednokanałowego generatora sygnałów prostokątnych z regulacją wypełnienia. Ceny w Chinach zaczynają się od ok. 0,5$ z wysyłką, w Polsce od ok. 11zł z wysyłką.
  Układ sprzedawany jest jako gotowy zestaw.
  Wymiary: 32x22x15mm.

  Generator oparty jest na znanym wszystkim układzie NE555. Na płytce znajdziemy też dwa potencjometry precyzyjne wieloobrotowe, gdzie wedle producenta jeden służy do regulacji częstotliwości, drugi zaś do regulacji wypełnienia generowanego sygnału.
  Mamy też złącze trzypinowe, goldpin, gdzie musimy podać zasilanie - VCC, masę - GND, oraz mamy wyjście generowanego sygnału - OUT.
  Ponadto znajdziemy również diodę LED do wizualizacji sygnału na wyjściu oraz rząd podwójnych goldpinów wraz ze zworką służącą do ustawiania zakresów regulacji generowanej częstotliwości. Złącze to opisane jest literą L i H, gdzie L oznacza najniższy możliwy przedział częstotliwości, a H najwyższy. Mamy 4 możliwe przedziały do ustawienia:
  - 1Hz - 50Hz,
  - 50Hz - 1kHz,
  - 1kHz - 10kHz,
  - 10kHz - 200kHz.
  Zasilania generatora w przedziale 4,5 - 16VDC. Amplituda na wyjściu wedle producenta w przedziale 4-12VDC, jest ona uzależniona od napięcia zasilania generatora. Maksymalny prąd wyjściowy wedle producenta to 5mA przy zasilaniu 5V oraz 35mA przy zasilaniu 12V. Wedle noty katalogowej NE555 jest to ok. 200mA, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że na płytce jest też dioda LED, która też obciąża układ.
  Potencjometr w lewym górnym narożniku służy do regulacji wypełnienia sygnału - kręcąc w lewo zwiększamy stopień wypełnienia, w prawo zmniejszamy. Potencjometr w lewym dolnym narożniku służy do regulacji częstotliwości - kręcąc w lewo, zmniejszamy częstotliwość generowanego przebiegu, w prawo zwiększamy.
  Poniżej kilka przebiegów przy rożnych wartościach zasilania.  Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555

  Można zauważyć, że amplituda na wyjściu jest niemalże taka sama jak napięcie zasilania badanego generatora. Widać, że przy ok. 15V zasilania amplituda na wyjściu miała prawie że poziom napięcia zasilania, więc dane producenta są nieco zaniżone - przynajmniej w tym konkretnym przypadku.

  Wypełnienie, jakie udało się uzyskać na badanym generatorze zawiera się w przedziale 30-99% (poniżej 30% na wyjściu generatora pojawia nam się stan niski, ustawienie potencjometru wypełnienia na wartość minimalną da nam wypełnienie przebiegu 99%) i trochę trzeba się nakręcić, by ustawić to, co chcemy, ponieważ kręcąc potencjometrem od zmiany wypełnienia, zmieniamy również częstotliwość. Z potencjometrem regulacji częstotliwości aż tak dużych problemów nie mamy - tutaj również zmienia się częstotliwość, ale w bardzo małym stopniu.
  Można też zauważyć, że zmiana poziomu zasilania ma wpływ na częstotliwość generowanego przebiegu przy tych samych nastawach potencjometrów, tj. zwiększając napięcie zasilania, zwiększa nam się częstotliwość przebiegu na wyjściu i nieznacznie jego wypełnienie.

  Podczas testów generatora udało się uzyskać większą częstotliwość generowanego sygnału niż podaje producent, lecz czym wyższa częstotliwość, tym sygnał staje się bardziej zniekształcony.

  Poniżej link do opisu innego, droższego generatora dwukanałowego wraz z trzycyfrowym siedmiosegmentowym wyświetlaczem, gdzie również jest możliwość regulacji zarówno częstotliwości przebiegu, jak i wypełnienia.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16981517#16981517

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  grala1
  VAG group specialist
  Offline 
  grala1 wrote 9551 posts with rating 4056, helped 1391 times. Live in city Kalisz. Been with us since 2006 year.
 • #2
  turfa8
  Level 18  
  Można prosić o schemat tego cudenka?
 • #3
  CMS
  Administrator of HydePark
  Po co Ci kolego schemat?
  Gotowy układ, kosztuje znacznie mniej niż gdybyś kupował pojedynczo każdy z elementów.
  Jeśli jednak posiadasz wszystkie komponenty w przysłowiowej szufladzie, to schemat znajdziesz w nocie katalogowej układu 555.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  michalko12
  MCUs specialist
  AnicoZ wrote:
  Dwie warstwy PCB dla takiej "pierdółki"?

  Dwie tańsze od jednej, albo w tej samej cenie, a korzyści z dwóch warstw znacznie więcej.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  michalko12
  MCUs specialist
  U chińczyków ceny są te same, bo zazwyczaj korzystają tylko z dwustronnych core'ów. Przy dwóch warstwach można zmniejszyć rozmiar PCB, czyli tym samy obniżyć koszty PCB. Dwie warstwy to zawsze lepsze EMC, zwłaszcza przy układach generujących sygnały o stromych zboczach. Chińczycy maję gdzieś EMC więc lepiej niech robią wszystko na co najmniej dwóch warstwach. Dwie warstwy to lepsze chłodzenie elementów (akurat tego projektu to się nie tyczy). Metalizacja otworów zmniejsza ryzyko zimnych i pękających lutów, co w czasach ROHS jest niestety normą, zwłaszcza w taniej chińskiej elektronice (np. takiej jak ten projekt)
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  Kaliber PC - Service

  Level 22  
  Witam.

  Prosty, ale jak zwykle ciekawy projekt na bazie NE555. Ta kostka chyba nigdy nie umrze... :) Ostatnio miałem nawet przyjemność robić coś podobnego w pracy do sterowania PWM.

  michalko12 wrote:

  Metalizacja otworów zmniejsza ryzyko zimnych i pękających lutów

  I tutaj święta prawda, natomiast...
  AnicoZ wrote:
  I skutecznie utrudnia wylutowanie elementu (np podczas naprawy czy uruchamiania)

  Tutaj ciężko mi się zgodzić, bo moim zdaniem jeśli już coś lutujesz, to po to żeby trzymało i stykało, prawda? Dla mnie nie ma gorszej rzeczy w lutowaniu jak zimne luty... A w razie konieczności naprawy i tak nie uważam, by "mocniejsze" luty stanowiły jakiś problem.
 • #11
  icosie
  Level 34  
  yogi009 wrote:
  A to nie jest tak, że na 555 można uzyskać wypełnienie 51-99%, czy jakoś tak?


  Zgadza się, dlatego te sygnały, które mają mniej jak 50% są tak zniekształcone. :/
 • #14
  Kuurak
  Level 3  
  witam
  Wyjście z tego układu to kilkadziesiąt mA, a ja potrzebuje kilkaset np 0. 5A. Jak to można najprościej zwiększyć? Czy taki układ na jednym tranzystorze wystarczy?
  Opis generatora przebiegów prostokątnych opartego na układzie NE555
  Nie ma to znaczenia że odwróci fazę. Ważne żeby napięcie było zblizone do wyjścia z 555 i prąd 10 razy większy.