Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kupic piec kondensacyjny do domu 80 m2?

prusak75 29 Sty 2018 14:53 7785 48
    prusak75
    Poziom 10  
    to jak włącznik pokojwy włączy piec, to pracuje on najniższą mocą?
    to jak działa modulacja w piecu kondensacyjnym?
    BUCKS
    Poziom 36  
    Zwykły regulator pokojowy ON-OFF ma za zadanie wysłać sygnał do kotła o potrzebie włączenia ogrzewania. Resztą zajmuje się sterownik (elektronika) kotła.
    Każdy kocioł ma swoją specyfikę pracy ale generalnie jest tak, że kocioł pracuje z ustawioną maksymalną mocą dla c.o., a jeśli temperatura wody zbliża się do zadanej to zaczyna modulować, jeśli dalsze obniżanie mocy nie jest możliwe to po osiągnięciu zadanej temperatury na kotle palnik wyłącza się, chyba, że wcześniej regulator pokojowy da sygnał do wyłączenia kotła.
    W celu uzyskania jak najdłuższej pracy kotła to możesz albo modyfikować moc maksymalną dla c.o. albo zadaną temperaturę zasilania na kotle. Warto pamiętać, że moc (wielkość) grzejników wpływa na wymaganą temperaturę w obiegu c.o.
    palala
    Poziom 23  
    Witam

Dlatego napisałem ,że jeżeli chcesz wykorzystać możliwości Crystala II to z regulatorem OT. Z kotłem komunikuje się za pomocą protokołu OT i przejmuje władzę nad piecem - zadaje mu temperaturę i nie tylko. Na kotle mam ustawione 45 zasilanie to sterownik OT w dniu dzisiejszym ustawił temperaturę zasilania na 30 - 35 stopni. Pomimo i tak niskiej temperatury zasilania c.o. jest na zewnątrz za ciepło i i piec kilka razy się wyłączył. Gdybym miał zwykły on/off to taktowałby na zadanej temperaturze.

Pozdrawiam
    BUCKS
    Poziom 36  
    palala napisał:
    Dlatego napisałem ,że jeżeli chcesz wykorzystać możliwości Crystala II to z regulatorem OT. Z kotłem komunikuje się za pomocą protokołu OT i przejmuje władzę nad piecem - zadaje mu temperaturę i nie tylko

Ja mam kilkunastoletniego, atmosferycznego Vaillanta z VRT390 i ten regulator pokojowy ma tryb ciągły, który polega na tym, że to regulator pokojowy wybiera temperaturę wody zasilania na kotle, niezależnie od ustawień na samym kotle.
    Czyli działa to podobnie jak opisywany przez Ciebie Open-Therm.
    U mnie problem polega na tym, że kocioł ma minimum 9,5kW i po starcie na mocy minimalnej temperatura na kotle w ciągu pierwszych 20 sekund wzrasta o ok. 9 stopni. Algorytm regulatora chyba nie uwzględnia tego przypadku i w efekcie w trybie pracy ciągłej pogłębia to taktowanie i uwypukla przewymiarowanie kotła.
    Zakładam, że Open-Therm daje więcej bajerów ale istotą braku taktowania jest odpowiednia moc minimalna, a nie sam OT.
    Brak Open-Therma będzie wymagał modyfikacji zadanej temperatury na kotle w zależności od warunków zewnętrznych ale przy odrobinie wprawy da się to ogarnąć, albo zmianą parametru mocy maksymalnej dla c.o. lub wariacją obu opcji.
    Patrząc na parę przykładów to wychodziło, że serwisanci dokonujący pierwszego uruchomienia kotła kondensacyjnego Termet mają tendencję do znacznego zawyżania mocy dla c.o. względem realnych potrzeb, co tylko sprzyja zwiększonemu taktowaniu i zmniejszeniu efektu kondensacji. Można to ująć, że tacy serwisanci działają na szkodę swoich klientów.
    prusak75
    Poziom 10  
    znalazłem odpowiedż na stronie termetu, nawet z programatorem włącz-wyłacz piec będzie modulował,
    czujnik pogodowy zalecany jest przy wwiekszych budynkach, powyzej 100m2

7. Czy zastosowanie regulatora temperatury pomieszczeń ogranicza modulację kotła?

Zastosowanie regulatora temperatury pomieszczeń nie ogranicza modulacji kotła. Poprzez wbudowany czujnik temperatury regulator pilnuje zadanej temperatury w pomieszczeniu. W momencie jej osiągnięcia wysyłany jest sygnał w celu wyłączenia kotła. Po spadku temperatury w pomieszczeniu o określoną ilość stopni, regulator da sygnał do załączenia kotła. Kocioł pomimo sygnałów nadrzędnych „włącz – wyłącz” moduluje pracą palnika w celu utrzymania nastawionej temperatury zasilania (np. czynnik grzewczy o temp. zasilania 70oC).

https://www.termet.com.pl/zapytaj-eksperta/1083/from/2
    BUCKS
    Poziom 36  
    prusak75 napisał:
    znalazłem odpowiedż na stronie termetu, nawet z programatorem włącz-wyłacz piec będzie modulował,

Sądziłem, że jest to dla Ciebie jasne. Regulator ON-OFF nie ogranicza taktowania, bo nie taka jest jego rola.

Skala taktowania zależy od mocy minimalnej kotła.
    Jak pisałem wyżej regulator pokojowy ma pośrednio wpływ na ilość załączeń i wyłączeń kotła, czyli w efekcie można odnieść wrażenie, że zwiększa częstotliwość taktowania. Ale jeśli zostanie osiągnięta minimalna moc graniczna, a temperatura dalej rośnie to mamy do wyboru dalszą pracę kotła i przegrzewanie pomieszczenia wraz ze zwiększonym zużyciem energii albo wyłączenie kotła, a regulator jest po to, aby ograniczyć zbędne zużycie energii.
    Jeśli kocioł włączy się kilka/kilkanaście razy na dobę to uznałbym to za dobry wynik. Problem taktowania jest dla mnie uciążliwy jeśli takich załączeń jest kilkadziesiąt i więcej w ciągu doby.
    palala
    Poziom 23  
    Witam

Jak pisałem, używam Cystala II ze sterownikiem Open Therm. Dzięki zastosowaniu tego sterownika ilość taktowań kotła jest minimalna, niemalże ciągła praca. W/w sterownik posiada regulator PID, który po pewnym czasie "uczy się" charakterystyki budynku. Ze względu na komunikację a nie zwykłe załączanie ON/OFF kotła, zmienia sam (bez czujnika pogodowego) potrzebną temperaturę zasilania i co za tym idzie moc grzewczą, co prowadzi do zminimalizowania załączeń/wyłączeń kotła. Jak pisałem w #34 maksymalną temperaturę zasiania mam ustawioną na 45 stopni a sterownik OT wymaga od kotła niższej (dziś między 35 a 39 stopni). Dzięki temu nie grzeje do 45 stopni (jak przy zwykłym regulatorze ON/OFF) i po zagrzaniu się pomieszczenia wyłącza tylko uzupełnia straty ciepła przy niższej temperaturze zasilania co prowadzi do minimalizacji taktowania i pracy z mniejszą mocą. Mam nadzieję, że na stronie Termeta uzupełnią takie dane :lol: . Minusem tego rozwiązania jest to, że jest to sterownik przewodowy i nie posiada podświetlenia. :evil:

Pozdrawiam
    prusak75
    Poziom 10  
    a jeszczcze mam pytanie, teraz mam piec dwufunkcyny z otwarta komorą spalania Aristone, i czy po zamontowaniu kondesacyjnego będę mógł trzymać ten Aristone w razie odpukać awarii kondensata?
    BUCKS
    Poziom 36  
    Kocioł to nie router itp., który w razie czego możesz podmienić w 5 minut, więc wybij sobie takie pomysły.
    Stary kocioł sprzedaj jeśli znajdziesz na niego jakiegoś kupca, a nie trzymaj jako magazyn złomu.
    przemek22t
    Poziom 12  
    palala napisał:
    Dlatego napisałem ,że jeżeli chcesz wykorzystać możliwości Crystala II to z regulatorem OT

A czy ten regulator bierze pod uwagę temperaturę zewnętrzną z czujnika?
    serwo66
    Poziom 25  
    Tak czyta oraz oblicza temp. zasilania zależnie od temp w pomieszczeniu.
    przemek22t
    Poziom 12  
    Chodzi mi o temperaturę na zewnątrz budynku.
    serwo66
    Poziom 25  
    Przecież napisałem że tak plus inne parametry, to nie jest zwykły czujnik włącz/wyłącz. Z tym czujnikiem Crystal prawie osiąga sprawność A+.
    przemek22t
    Poziom 12  
    OK a czujnik zewnętrzny podpina się wówczas pod kocioł czy pod sterownik?
    przemek22t
    Poziom 12  
    Ogólnie nie zamierzam robić super wypasionego sterowania ale zasada jaką przyjąłem jest taka:
    - do kotła podpięty czujnik temperatury zewnętrznej aby używać funkcji "pogodówka"
    - na parterze regulator Open Therm podpięty pod kocioł
    - piętro(poddasze) termostat także wpięty do kotła.
    Czy możliwe jest podpięcie do jednego kotła dwóch sterowników jak zapisano powyżej?

Pogodówka zapewni sterowanie instalacją w zależności od pogody a oba sterowniki zapewnią odłączanie kotła w przypadku podwyższenia temperatury ponad ustalony próg.
    Warto tak to zrobić?

cynamonik
    Poziom 9  
    BUCKS napisał:
    Co prawda kilkadziesiąt m3 gazu w lewo czy w prawo w skali roku nie jest dużym kosztem ale różnica w abonamencie pomiędzy grupą taryfową W2, a W3 to kilkaset złotych rocznie, więc jeśli ktoś oscyluje na tej granicy to może to być ważny detal. O przydziale do danej grupy taryfowej decyduje roczne zużycie gazu, więc zmiana w górę, czy w dół następuje automatycznie od kolejnego roku umownego.

Buck cenna uwaga, ale z tego co widziałem w tabeli PGNiG "Zmiana Taryfy PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. w zakresie obrotu paliwami gazowymi Nr 6 " z lutego 2018 różnica w abonamencie W2 i W3 to kilka pln miesięcznie i 12x więcej w ciągu całego roku :)
    BUCKS
    Poziom 36  
    tylko zapomniałeś, że na fakturze masz też stałą opłatę dystrybucyjną, a ona rośnie o ok. 20zł netto/mc.
    Jak policzysz wszystkie opłaty w skali roku to dopłata za przejście z taryfy W2.x do W3.x wyniesie ok. 330-340zł brutto, więc trochę głupio tyle dopłacać za przekroczenie limitu o np. kilkadziesiąt kWh.