Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Galaxy diesle 2009 - Jak się dobrać do akumulatora

23 Sty 2018 14:47 4671 2
 • Poziom 39  
  Znajomi poprosili mnie o wymianę akumulatora w ich Galaxy bo już padł kompletnie.
  Zaglądałem tam pod maskę kiedyś aby im starą baterie podładować i z tego co pamietam to akumulator wystaje tylko połówką. Próbowałem poszukać jakiś filmików na YT ale nie ma, z czego wnioskuję, że nie jest to jakaś wielka robótka.
  Ale jeśli mogę prosić o kilka zdań osobę, która ma to już za sobą co należy zdemontować abym niepotrzebnie połowy komory silnika nie wypatroszył.
 • Pomocny post

  Moderator Zabezpieczeń Pojazdów
  Aby wymontować akumulator w Ford Galaxy 2006-2015 musisz najpierw zdemontować filtr powietrza.
  Zastosuj zasilanie buforowe instalacji elektrycznej na czas wymiany akumulatora,
  wtedy nie będziesz miał problemów z radiem, zegarem, szybami elektrycznymi, adaptacjami silnika, itp.
 • Poziom 39  
  Dzisiaj się wybieram to robić. Zrobie Foto-relację i zamieszczę na Forum. Dzięki jeszcze raz.

  Bateria już wymieniona. Pozwalam sobie zamieścić instrukcję poniżej.

  Jak widać dostęp do akumulatora jest wredny. Odkręcamy górną osłonę filtru powietrza, są tam wkręty. Aby dostać się do wszystkich śrubek trzeba zdjąć górną osłonę silnika. Następnie odpinamy kabelek od przepływomierza (chyba). Należy wysunąć czerwony dinks do góry i wtyczka wychodzi. Potem luzujemy obejmę i wyciągamy górną cześć filtra powietrza, a następnie jego podstawę. Podstawa siedzi trzema bolcami w specjalnych gniazdach i dosyć łatwo wychodzi, należy jedynie pomanewrować aby wysunąć tubę zasysającą powietrze.

  Ford Galaxy diesle 2009 - Jak się dobrać do akumulatora

  Potem należy zdjąć plastikową osłonę akumulatora. Teoretycznie powinna się ona odchylać do góry, ale w tym przypadku jakoś nie chciała i potrzebna była odrobina perswazji siłowej. Właścicielka pojazdu przebywała w tym czasie w domu :-)

  Ford Galaxy diesle 2009 - Jak się dobrać do akumulatora

  Pod osłoną znajduje się mocowanie baterii na śrubę sześciokątną z łbem 8mm. Po jej zdjęciu należy odkręcić i zdjąć klemę dodatnią. Używamy klucza płaskiego lub nasadki 10mm, bo łeb śruby jest skierowany w górę. Tutaj dobry wujek radzi, że zawsze powinno się zacząć odłączanie klemy od masowej (czyli obecnie ujemnej). Powodowane jest to tym, że z reguły używamy do tego klucza płaskiego, którym przypadkowo możemy dotknąć do masy pojazdu, co w przypadku klemy masowej nie doprowadź do żadnych efektów pirotechnicznych, a po jej odpięciu dodatnią możemy sobie już dotykać masy ile chcemy - obwodu już nie będzie.
  Niestety, w tym samochodzie tak robić nie można i zalecane jest podjęcie szczególnej uwagi przy manewrowaniu kluczem przy klemie dodatniej i użycie (jeśli mamy) nasadki 10mm na pokrętle tzw „śrubokrętowym”.
  Po zdjęciu klemy dodatniej wysuwamy akumulator z jego gniazda do odsłonięcia klemy ujemnej i po jej ściągnięciu akumulator można wyjąc z samochodu.

  Ford Galaxy diesle 2009 - Jak się dobrać do akumulatora

  Po włożeniu nowej baterii i odpaleniu silnika należy wprowadzić kod radia, ustawić zegar i przyuczyć szyby aby się zamykały do końca.