Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Splitter antenowy dla modułów GSM SIM800C - połączenie kilku anten w jedną

krystian08 23 Jan 2018 17:15 645 6
 • #1
  krystian08
  Level 16  
  Szanowni Koledzy,

  Opracowuję urządzenie posiadające 20 modułów GSM SIM800. Koncepcja jest na etapie końcowym, pojawia się jednak pewien problem, mianowicie urządzenie musi posiadać jedno złącze antenowe w standardzie RP-SMA, które będzie obsługiwać anteny wszystkich modułów.

  Zadaniem modułów jest odbieranie wiadomości SMS i przekazywanie odpowiedniej odpowiedzi z innego (lub niekiedy tego samego) modułu, na numer który wysłał wiadomość.

  Zastanawiam się jednak w jaki sposób połączyć wszystkie anteny w jedną "linię zbiorczą" zakończoną gniazdem SMA, aby nie doszło do wzajemnych zakłóceń ani uszkodzeń modułów GSM, szczególnie w sytuacji gdy kilka modułów będzie odbierało wiadomość SMS, a niektóre zaczną w tym samym czasie wysyłać.

  Macie na to jakąś sprawdzoną receptę?

  Wszystkie moduły zasilane są z tego samego źródła napięcia (bateria li-ion).
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  krzysiek_krm
  Level 40  
  Witam,
  możesz poszukać urządzenia pod tytułem "20 way gsm power divider combiner".
  Ceny niestety nie są niskie, przykładowy podobny układ:
  https://www.rocom.co.uk/2n-gsm-antenna-splitter-32-2-15db-loss.html
  Być może powinieneś zmienić koncepcję.
  Ewentualnie poszukaj znajomych na jakiejś politechnice - ludzie mający odpowiednią wiedzę i sprzęt pomiarowy będą w stanie zaprojektować i wykonać taki splitter.

  Pozdrawiam
 • #3
  krystian08
  Level 16  
  Zgadzam się z tym że tego typu urządzenie można kupić. Jednak tu nie o to chodzi. Projekt jest ciekawy i chciałbym go kontynuować, jednak potrzebuje wiedzy fachowców, który mają większe doświadczenie w technice w.cz. ode mnie i doradzą jak do tego podejść.

  Rozdzielenie poszczególnych anten kondensatorami? Jak dobrać odpowiednią pojemność? Czy trzeba dodać elementy indukcyjne? W jaki sposób?
 • #4
  krystian08
  Level 16  
  Witam ponownie,

  Temat nadal aktualny, czy ktoś ma jakieś pomysły?
 • #5
  krzysiek_krm
  Level 40  
  Jak już pisałem, temat jest moim zdaniem niewykonalny dla amatora.
  Po pierwsze, wiedza na ten temat nie jest zbyt popularna.
  Po drugie, po zaprojektowaniu i wykonaniu trzeba wykonać odpowiednie pomiary, ulepszyć coś, znowu wykonać pomiary, itd. Sprzęt pomiarowy kosztuje dziesiątki albo nawet setki tysięcy dolarów, niestety.
  krystian08 wrote:
  Rozdzielenie poszczególnych anten kondensatorami? Jak dobrać odpowiednią pojemność? Czy trzeba dodać elementy indukcyjne? W jaki sposób?

  Raczej nie robi się tego na elementach skupionych.
  Przypuszczam, że układ jest jakąś cwaną kombinacją transformatorów dopasowujących impedancje i ferrytowych cyrkulatorów - izolatorów wykonanych w oparciu o linie paskowe na PCB.
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Nie pomogę, ale może uda mi się lepiej nakreślić skalę trudności.
  krystian08 wrote:
  Rozdzielenie poszczególnych anten kondensatorami?
  Zauważ że wymagane jest zapewnienie dopasowania impedancyjnego pomiędzy anteną a każdym modułem, oraz odizolowanie modułów od siebie, ponadto układy dopasowujące muszą działać dla kilku pasm, w których może pracować moduł, na dodatek przy w.cz. ścieżka na pcb nie jest po prostu połączeniem, a linią transmisyjną którą charakteryzuje jakaś impedancja falowa, więc pomysły żeby to "jakoś" połączyć, raczej mają małe szanse na sukces.
 • #7
  krystian08
  Level 16  
  Dziękuję za zainteresowanie. Zdaje sobie sprawę, że temat jest bardzo trudny. W kwestii ścieżek na PCB - będą one kalkulowane pod kątem impedancji falowej, pojawia się więc pomysł, aby nie kończyć każdej ze ścieżek złączem U-FL dla anteny, lecz dołączyć kilka modułów do jednego gniazda antenowego.

  Chodzi o wyeliminowanie 20 osobnych anten na rzecz 5-7 sztuk, więc sytuacje ratuje dołączenie 3 modułów do jednego gniazda. Mimo to nadal pozostaje problem opracowania metody połączenia, tak aby moduły były w stanie podjąć komunikacje (efekt nie musi być "powalający", aczkolwiek na tyle dobry aby sprzęt zadziałał).

  Płytka docelowo ma mieć 4 warstwy, więc zastanawiam się nad wykonaniem osobnych anten na PCB, choć przyznam, że będzie to kłopotliwe ze względu na ograniczoną ilość miejsca na płytce.