Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydraulika siłowa - zmiana pompy i rozdzielacza

madKN 23 Sty 2018 19:39 594 0
 • #1
  madKN
  Poziom 1  
  Witam, pracuję w lesie i posiadam przyczepę z żurawiem, w chwili obecnej żuraw zasilany jest pompą zębatą o wydatku 87L/min przy 800 obr./min. Pompa jest napędzana przez wom ciągnika bez żadnej przekłani.
  Sterowany jest rozdzielaczem 4/8 XYZ , zbiornik 80L, filtr powrotny, chodnica oleju z termostatem ustawionym na 45°C.
  Problem polega na tym, że żeby żuraw pracował zadowalająco silnik musi mieć 1500-1700 obr/min tylko wtedy kuleje ekonomika pracy. Przerzucenie na 1000 obr WOM też odpada. Sterowanie wtedy jest mało precyzyjne dość mocne szarpnięcia, przy mniejszych obrotach jest większa precyzja ale znów żuraw jest wolny.

  Chciałbym zmienić pompę i rozdzielacz (dodam że pompa i rozdzielacz wymienione powyżej są zamontowane przez producenta) żeby wyeliminować powyższe wady obecnego układu. Najlepszy byłby rozdzielacz proporcjonalny i pompa z Load Sensing ale taki zestaw dość sporo kosztuje. Więc raczej wybiorę pompę tłoczkową o podobnym wydatku i rozdzielacz sterowany niskociśnieniowo/ prehydrauliczny.

  A moje pytanie ... czy mógłbym zastosować dwie pompy w tandemie lub dwustrumieniową ( o ile taka może tak pracować) o wydatku 2 x 50L/min i podłączyć dwa rozdzielacze prehydrauliczne po 4 sekcje każdy aby móc korzystać z 4 funkcji żurawia jednocześnie. Na obecnym układzie maksymalnie to dwie funkcje z trzecią idzie jak ślimak.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.