Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik stopniowo wchodzący na obroty

24 Sty 2018 07:03 639 23
  • Poziom 4  
    Witam Kolegów (i Koleżanki?),

Mam taką sprawę. Za chwilę będę potrzebował zakupić 2 silniki w przedziale 2-3 kW zasilane 230V. Minimum obrotów to 2.800, choć optymalnie byłoby 6.000-8.000, bo wtedy uniknąłbym budowania przekładni. Co jest jednak dla mnie szczególnie ważne, to zależałoby mi, aby rzeczone silniki wchodziły na obroty stopniowo, w przeciągu kilku-kilkunastu sekund, może pół minuty, a nie startowały od razu z pełną mocą.

Czy macie może pomysł jak to osiągnąć? Czy powinienem szukać jakiegoś specjalnego typu silnika, czy może jest coś co zamontowane przed silnikiem pomoże mu osiągnąć takie charakterystyki? Pytam oczywiście o rozwiązanie racjonalne kosztowo choć niezawodne.

Pozdrawiam,
    Misiekuba
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Soft-start chyba jedyne rozsądne wyjście.
  • Poziom 4  
    Dzięki Spinacz :)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    A co ma być napędzane? Jaka charakterystyka momentu oporu?
    spinacz napisał:
    Soft-start chyba jedyne rozsądne wyjście.

Softstart przede wszystkim zmniejsza prąd rozruchowy, ale nie znamy do końca potrzeb autora wątku -jeśli silnik ma zwiększać obroty w ciągu kilkunastu sekund i to rozpędzając się powoli na początku cyklu to będzie konieczny falownik.
  • Poziom 4  
    jdubowski napisał:
    A co ma być napędzane? Jaka charakterystyka momentu oporu?

Generalnie obracać będzie się wyważona tarcza o masie ca. 10-15 kg. Zakładam, że opory będą wzrastać proporcjonalnie do obrotów.

Czy dobrze rozumiem, że pod falownik mogę podpiąć tylko silnik dostosowany do falownika, a pod soft start mogę podpiąć każdy normalny silnik?

Czy soft start, to - w kontekście rozruchu silnika - taki falownik dla ubogich, czy się mylę? Pytam tylko o moment rozruchu, bo mam świadomość, że falownik daje więcej możliwości niż soft start.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Soft-start ma za zadanie łagodnie uruchomić silnik czyli zmniejszyć prąd rozruchowy co w efekcie daje stopniowy wzrost prędkości aż do wartości nominalnej.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 4  
    Art.B napisał:
    zależy Ci na 230V, czy dopuszczasz 400?

Generalnie wynikiem moich działań powinno być urządzenie, które ma być dedykowane klientom indywidualnym. A ci zazwyczaj mają dostęp do 230V, a więc tak, docelowo musi być 230V. Teoretycznie tu i teraz - czyli do testów - mogłoby być 400V, bo mam do niego dostęp, ale... Trochę żal mi wydawać 2x kasę, raz na silniki do testów, drugi raz by kupić silniki do demonstratora technologii. Zwłaszcza, że budżet mam ograniczony, a pewnie jeden silnik z falownikiem o potrzebnej mi mocy, to 1,5-2,5 tys. PLNów, a ja potrzebuję dwie sztuki, więc robi się z tego 3-5 tysi. Trochę dużo, jak na coś co ma posłużyć miesiąc, może kwartał, a potem leżeć w garażu pod plandeką.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Jeśli potrzebujesz silnik o obrotach rzędu 6000-8000 to potrzebujesz silnika BLDC ze sterownikiem, albo silnika szczotkowego. Zwykły silnik klatkowy ma maksimum 2800 obr/min - z falownikiem trochę więcej.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Misiekuba napisał:
    2 silniki w przedziale 2-3 kW

4kW przy zasilaniu 230V i cos(fi)=0,85 to 20A. Przy zasilaniu z obwodu zabezpieconego bezpiecznikiem 16A to popracuje krótką chwilę. Rozruch p łagodny przez falownik oczywiście. O mocy 2x3kW raczej zapomnij.
  • Poziom 4  
    Art.B napisał:
    może pogonisz go pod 4000rpm, więc przed przekładnią 2:1 nie uciekniesz.

Mam pytanie, znalazłem na OLX-ie silniki na 230V, mające więcej obrotów niż 3-4k.

https://www.olx.pl/oferta/silnik-wysokoobroto...eglem-6000-obr-CID628-IDrrUPx.html#b51f5a83ad
    https://www.olx.pl/oferta/silnik-wysokoobroto...ow-i-mocy-380w-CID628-IDqLSLR.html#b51f5a83ad
    https://www.olx.pl/oferta/silnik-wysokoobroto...-30000-obr-min-CID628-IDduOV5.html#b51f5a83ad
    giri to obroty https://www.olx.pl/oferta/silniki-wysokoobrotowe-elte-i-inne-CID628-IDjX2pJ.html#b51f5a83ad

Z jakimi typami silników mamy tu do czynienia i dlaczego mają one obroty większe niż cytowane powyżej 4.000 RPM?
    Dodano po 2 [minuty]:
    Art.B napisał:
    Oba silniki muszą pracować jednocześnie, czy mogą najpierw pierwszy, potem drugi, znowu pierwszy...?

Oba silniki mają pracować razem, w tym samym czasie i zgodnie z tą samą charakterystyką.
    Dodano po 7 [minuty]:
    Silnik stopniowo wchodzący na obrotySilnik stopniowo wchodzący na obroty
  • Poziom 38  
    Pomijając 6kW dla jednej fazy to nierealne.
    Można kupić silniki 2800, wymienić łoźyska i zasilić z falownika.
  • Poziom 4  
    Zbigniew 400 napisał:
    Pomijając 6kW dla jednej fazy to nierealne.
    Można kupić silniki 2800, wymienić łoźyska i zasilić z falownika.

Myślałem o tym aby 2 silniki po 3 kW każdy, zasilać z różnych kierunków. - Z dwóch bezpieczników.

Piszecie, że przy prądzie 230V osiągnę tylko ca. 3000 obr. Stąd też moje pytanie.
    Czy w takim razie można wierzyć w zapewnienia tego sprzedawcy: http://allegro.pl/wrzeciono-cnc-2-2kw-er20-falownik-fv-23-i7081054316.html ?

Wrzeciono - czyli de facto silnik - z falownikiem, 2,2 kW i do 24.000 obrotów. Jak to możliwe?
  • Poziom 4  
    jalop napisał:
    Zapomniałeś w pierwszy poście napisać, czy szukasz silnika klatkowego czy może komutatorowego?

A silnik komutatorowy może kręcić się szybciej?
  • Poziom 43  
    Misiekuba napisał:
    A silnik komutatorowy może kręcić się szybciej?
    Oczywiście. W krańcowym przypadku nawet do 30 000 rpm. Zobacz, z jaką predkoscią obrotową pracują szlifierki kątowe, odkurzacze czy udarowe młynki do kawy.
  • Poziom 39  
    Silniki klatkowe pracujące na wyższych niż 50Hz częstotliwościach znamionowych można spotkać w napędach pił tarczowych oraz tzw elektrowrzecionach.
    Są to silniki zasilane z przemienników częstotliwości(falowników lub zespołów silnik-prądnica).
    Spotkać można silniki 100Hz, 200Hz inne pewnie też.
  • Poziom 43  
    @tos18 Silniki synchroniczne sterowane falownikami bez problemu osiagaja 12 000 rpm. właśnie w ,,elektrowrzecionach" maszyn CNC. A właściwie jaka jest różnica pomiedzy silnikiem synchronicznym falownikowym a BLDC. Ta różnica już zanika.
  • Poziom 43  
    Misiekuba napisał:
    Za chwilę będę potrzebował zakupić 2 silniki w przedziale 2-3 kW zasilane 230V

Po co ci 2-3kW do kręcenia tarczą????

Po drugie klient ma jedynie 16A dostępnych na 1 fazie.

Po trzecie jeśli to nie ma pracować w mieszkaniach to tylko 3 fazy + softrstart i przekłądnia.

Po ósme czarno widzę kręcącą się 15 kg tarcze na 8000obr. Bardzo czarno, jakiekolwiek niewyważnie lub zmiana momentu żyroskopowego mogą fatalnie się skończyć.
  • Poziom 24  
    Misiekuba napisał:

Generalnie obracać będzie się wyważona tarcza o masie ca. 10-15 kg. Zakładam, że.

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Po ósme czarno widzę kręcącą się 15 kg tarcze na 8000obr. Bardzo czarno, jakiekolwiek niewyważnie lub zmiana momentu żyroskopowego mogą fatalnie się skończyć.

Ja czasami mam stracha na lacha przy tokarce i obrotach 2000/min, ale 15 kilogramowa tarcza brzmi "wyjątkowo".

Kolego @Misiekuba, drobna uwaga - uważaj na siebie, bo siła odśrodkowa zależy od kwadratu prędkości.
  • Poziom 43  
    @jalop Właśnie - i z czego te ,,tarcze" ? Rozerwanie takiej 15 kg tarczy (materiał X :D ) wirującej z prędkościa 8 000 rpm. jest w stane rozwalić pół domu lub warsztatu. @Misiekuba Może zdradzisz więcej szczegółów o tej konstrukcji. Obiecuję, że nie będę podrabiał :D